Skocz do zawartości

Wymiana szybki ochronnej w Atiku 383


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście niezalecane dla urządzeń wciąż na gwarancji ponieważ ją utracimy.

Czasami się zdarzy że porysujemy albo w inny sposób uszkodzimy cover glass w kamerce. Albo (tak jak w moim przypadku) kupimy używaną kamerkę z szybką która ma częściowo uszkodzoną powłokę ochronną. Można odesłać kamerkę do serwisu aby taką szybkę wymienić, ale można też to zrobić samemu.

1. zamawiamy szybkę u Atika (25EUR, ok tydzień oczekiwania)

2. potrzebujemy imbus i sposób na odkręcenie nakrętki na szybce (na przykład odpowiedni klucz albo odpowiednio przycięty kawałek stalowej blachy)

3. dodatkowo rękawiczki lateksowe, dmuchawkę oraz bezstresowe i w miarę bezpyłowe stanowisko. Również jakieś podstawowe antyelektrostatyczne zabezpieczenia (nie w polarze ani włochatym swetrze, wyrównujemy ładunki przed otwarciem kamerki, etc)

4. odkręcamy nakrętkę zaznaczoną na rysunku poniżej. Stara szybka będzie raczej lekko sklejona z uszczelką pod spodem, dlatego wydłubywanie jej to nie jest najlepszy pomysł - może się pokruszyć a drobinki dostaną się do korpusu kamery

2013-12-22_222456.jpg

5. odkręcamy cztery imbusy mocujące czarną głowicę kamery do korpusu

6. zakładamy rękawiczki, zdejmujemy głowicę (pod nią jest uszczelka). Zdejmujemy ostrożnie, żeby nie uszkodzić mechanizmu migawki pod nią (widać go w PDFie)

7. wypychamy starą szybkę od tyłu

8. wkładamy nową szybkę (rękawiczki) i nakręcamy nakrętkę. Dmuchamy gruchą w szybkę i głowicę ze wszystkich stron

9. układamy uszczelkę w wyżłobieniu korpusu i odmuchujemy gruchą sensor i okolice. Nakładamy głowicę (śruba osuszacza po stronie gdzie na płytce chipu jest napis KAF8300).

10. dokręcamy głowicę. Najlepiej na krzyż i na kilka razy, żeby uszczelka się równo ułożyła i docisnęła. Nie super mocno - krótszym ramieniem imbusa do oporu, nie dłuższym

11. dokręcamy nakrętkę mocującą szybkę (nie super mocno, żeby nie zgnieść szybki na uszczelce)

12. tabletki osuszacza umieszczamy na 1h w piekarniku w temp 160-170*C

13. po czym ciepłe (nie gorące) wkładamy do kamerki

14. po 24h możemy focić. Testować możemy wcześniej, ale bez włączania chłodzenia

 

W załączniku PDF z opisem demontażu i czyszczenia sensora.

 

383Cleaning.pdf

Edytowane przez jolo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15. wkręcamy do kamerki nosek

16. na nim kładziemy drugi nosek

17. na samej górze czarny krążek z tektury z otworkiem na środku wykonanym igłą

18. świecimy od góry lampką i puszczamy w kamerce ekspozycje 0,003s

19. widzimy wszystkie nawet najmniejsze przeoczone fafrochy i niedoskonałości szybki, często nawet pozostałości/niedokonałości szlifowania

 

W pierwszym atiku szybka miała powłoki jak by była odpadem produkcyjnym, w drugim miała nawet znośnie ale ich trwałość była denna. Po zakupieniu 2 nowych szybek dla pewności jakości firmy (Baader Planetarium filtr neutralny) również przedsięwzięcie okazało się totalnym niewypałem z powodu delikatności powłok. W poszukiwaniu czegoś lepszego przypadkiem (brat fotograf) trafiłem na b+w 77 010 uv-haze 1x MRC F-PRO problem polegał jedynie na tym że musiałem sam sobie wyciąć krążki 1,25 i oszlifować, ale nie okazało to tak trudne jak by mogło się wydawać. Piszą o nich w sieci "posiada powłoki antyodbiciowe, które jednocześnie chronią filtr przed zadrapaniem. Jest to możliwe dzięki temu, że powłoki są twardsze od szkła, na które są naniesione." i mogę spokojnie potwierdzić że to co by zmasakrowało powloki Atik lub Baadera na powłokach tych szkiełek nie robi wrażenia, oczywiście pod warunkiem że kupicie oryginalne filtry.

 

taka mała dygresja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super opis, może się przydać w przyszłości :)

 

Masz chyba inną migawkę, niż ja, bo u mnie ona składa się z listków, a u Ciebie jest jednym kawałkiem. I czy ja dobrze widzę, że ona jest zrobiona na krokowcu? To dlatego jest taka wolna. Myślę, że w tej klasy sprzęcie za takie pieniądze powinni dawać porządne szczelinowe migawki wyciągające przynajmniej 1/4000 s, jak w każdej lustrzance. Dlaczego w lustrzance za 1000 zł mamy porządne migawki, a tutaj taką wolną jej namiastkę? Do tego migawka w atiku 383 jest nieszczelna dla światła (widać na fotkach dlaczego), a w głupiej lustrzance bez problemu zatyka całkowicie przed światłem.

 

18. świecimy od góry lampką i puszczamy w kamerce ekspozycje 0,003s

W tym atiku będzie to problem, bo migawka jest wolna i nie zalecają ekspozycji krótszych, niż 0,2s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Piszą o nich w sieci "posiada powłoki antyodbiciowe, które jednocześnie chronią filtr przed zadrapaniem. Jest to możliwe dzięki temu, że powłoki są twardsze od szkła, na które są naniesione." i mogę spokojnie potwierdzić że to co by zmasakrowało powloki Atik lub Baadera na powłokach tych szkiełek nie robi wrażenia

Takie stwierdzenia przypominają mi wpadkę pewnego naukowca w TV który stwierdził, że aluminiowy przedmiot pokryty tlenkiem aluminium nie stopi się w temperaturze topnienia aluminium (~650*C), ale wytrzyma spokojnie do temperatury topnienia tlenku aluminium (ponad 2000*C). Połóż sobie folię aluminiową na plastelinie i powiedz czy taki układ jest tak twardy jak aluminum czy raczej plastelina :)

Szybka którą wyciągnąłem z Atika była beznadziejna - różowawa w przekroju a powłoki łuszczyły się z brzegów. Nowa wygląda już dużo lepiej.

 

Masz chyba inną migawkę, niż ja, bo u mnie ona składa się z listków, a u Ciebie jest jednym kawałkiem. I czy ja dobrze widzę, że ona jest zrobiona na krokowcu? To dlatego jest taka wolna. Myślę, że w tej klasy sprzęcie za takie pieniądze powinni dawać porządne szczelinowe migawki wyciągające przynajmniej 1/4000 s, jak w każdej lustrzance. Dlaczego w lustrzance za 1000 zł mamy porządne migawki, a tutaj taką wolną jej namiastkę? Do tego migawka w atiku 383 jest nieszczelna dla światła (widać na fotkach dlaczego), a w głupiej lustrzance bez problemu zatyka całkowicie przed światłem.

Z tym wszystkim się zgadzam z 100%, łącznie z nieszczelnością migawki a nawet obudowy Atika - kiedyś zapuściłem robienie darków przez noc z nakręconą zaślepką na kamerze i te nad ranem wyszły wyraźnie jaśniejsze :)

 

PS - ten PDF nie jest mojego autorstwa, ale migawka u mnie wygląda tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.