Skocz do zawartości

Okular 9mm czy 12mm?


astr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Posiadam od niedawna Newtona 200/880, a więc f/4.4. Ostatnio kupiłem do niego

okular Plossla 25mm do celowania i dużych DSów, i chciałbym kupić jeszcze jednego

Plossla do mniejszych DSów. Na oku mam dwa: 9mm albo 12mm, i mam problem

który wybrać. Pierwszy da powiększenie 98x (pole ok. 42'), drugi 73x (pole ok. 31').

 

Chodzi mi o znalezienie kompromisu pomiędzy możliwą do zaobserwowania ilością szczegółów, a przyciemnieniem obrazu wynikającym z większego powiększenia.

 

Co będzie lepszym wyborem?

 

Pozdrawiam,

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś masz chyba pomylone pola widzenia przy 9 i 12 mm (chyba powinno być odwrotnie) chyba, że to inny typ okularu.

 

dla 9mm i pola widzenia 52° masz power 98 razy i pole widzenia 32'

dla 12 mm i pola widzenia 52° masz power 73 razy i pole widzenia 42'

 

Osobiście wybrałbym 9mm, bo da Ci większe powiększenie. Zasnanów się także może nad możliwości zakupu 2 okularów.

 

Masz 25mm. Ja bym dobrał 6 i 15 mm (miałbyś 35, 59 i 147 razy)

 

dla 6mm i pola widzenia 52° masz power 147 razy i pole widzenia 21'

dla 15 mm i pola widzenia 52° masz power 59 razy i pole widzenia 53'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! Oczywiście zamieniłem pola okularów :oops:

Najchętniej wziąłbym dwa, lecz na razie mogę sobie pozwolić

tylko na jeden (przynajmniej do końca wakacji).

Dlatego zastanawiam się co wziąć, żeby nie żałować całe lato,

że źle wybrałem :)

 

Zapomniałem też dodać, że mam już 5mm do planet

i duże powiększenia na razie nie są mi potrzebne (zwłaszcza,

że ciekawe planety będą dobrze widoczne dopiero za ok pół roku).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku a jakie proponujesz okulary do 150/1500???

zastanawiam sie nad:

1. 10mm (tego wezme napewno)

2. 12mm czy 15mm czy moze 17mm??? (15mm nigdzie nie ma wiec chyba wezme 17mm)

3. 25mm czy 32mm??? (czy przy 32mm nie bedzie winietowania?, moze lepiej wziac 25mm???) roznica w powerze to 13x wiec moze lepiej 25mm 60x???

co Ty na to????? chcialbym juz zamowic ale nie wiem dokladnie na co sie zdecydowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku a jakie proponujesz okulary do 150/1500???

zastanawiam sie nad:

1. 10mm (tego wezme napewno)

2. 12mm czy 15mm czy moze 17mm??? (15mm nigdzie nie ma wiec chyba wezme 17mm)

3. 25mm czy 32mm??? (czy przy 32mm nie bedzie winietowania?, moze lepiej wziac 25mm???) roznica w powerze to 13x wiec moze lepiej 25mm 60x???

co Ty na to????? chcialbym juz zamowic ale nie wiem dokladnie na co sie zdecydowac.

 

Przy 1500 mm maksymalne pole widzenia bez winetowania to prawie 73 minuty kątowe (1,22°) na obrazie. Zakładając 52° pole widzenia PL i Twoją ogniskową 1500 mm, dało by to minimalne powiekszenie (52/1,22) ok. 43 razy, a więc ogniskową nie większą niż 35mm

 

dla zwierciadła sensowne maksymalne powiekszenie to coś 1,5 raza wielkości zwierciadła w mm., a więc u Ciebie 225 razy, a z zapasem 250 razy.

Czyli przydał by się dobry okular 6mm dający 250 razy, 10-tka dała by 150 razy, a szkoda mi by było możliwości 1,5 metrowej ogniskowej. Tu bym się zastanawiał ! ale z okularami o krótkich ogniskowych typu PL jest cieńko. Może jakiś ED ?

Jeżeli miałbym wybrać 3 okulary PL, to wybieram

9-10 mm, 20 mm i 32 mm (daje to power: 150, 75 i 47 razy przy polu widzenia odpowiednio: 19', 42' i 67'

 

ogniskowa (mm) / kąt widzenia (°) / powiększenie / pole widzenia (')

 

6 mm / 52 250,0 12,5

9 mm / 52 166,7 18,7

12 mm / 52 125,0 25,0

15 mm / 52 100,0 31,2

20 mm / 52 75,0 41,6

25 mm / 52 60,0 52,0

32 mm / 52 46,9 66,6

40 mm / 43 37,5 68,8

 

Murzyn zrobił swoje :King: jednak pamiętaj iz ostateczna decyzja należy tylko do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawie 73 minuty

 

Marku pamiętaj, że nie można liczyć 31.7mm obrazu bez winietowania, bo każdy telep ma jakąś światłosiłę i rozszerzające sie stożki światła, więc brzegi zawsze będą obcięte ściankami wyciągu, a pozatym obraz jest w okularze więc trzeba odliczyć grubości ścianek okularu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Dane sa tylko teoretyczne i należy zachować pewen margines.

Warto rzeczywiście odliczyć ścianki okularu, ale nie sądze, aby dla takich obliczen miło by to sens, bo przecież wystarczy jak producent źle policzył kąt widzenia i całe rachunki szlak trafił.

 

Wyszło, że maksymalnie może być 73', a okular 32 daje przy ogniskowej 1500 mm pole 67' czyli niebezpiecznie bliko.

 

Jutro będe próbował nowy PL 40mm w moim telepie i zobaczymy jak się sprawi. Też jest na granicy ryzyka i ew. strat związanych z winetowaniem. Jednak co praktyka to praktyka i tylko wsadzenie okularu do wyciągu i spojrzenie da odpowiedź.

 

U mnie wychodzi: makymalne pole widzenia 2,27°, a przy 40mm PL (kąt widzenia 43°), wychodzi mi pole widzenia 2,15° ! Również niebezpiecznbie blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

McArti że jest geometrycznie poprawny z tangensa to widzę ale nie widzę w nim ograniczenia na komę czy innych ważnych wartości wpływających na użyteczne pole widzenia Newtona :roll:

Jak możesz to go wyprowadź i podaj dla jasności sprawy odpowiednie jednostki i opisy zrozumiałe przynajmniej dla większości z astrobraci :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

I o to właśnie chodziło, ilustracja nic dodać nic ująć :salu:

 

Niestety to nie jest odpowiedź na pytanie kolegi:

 

ASTR... "Jak wyliczyć maksymalne pole widzenia bez winietowania?"

 

Bo ten wzór nie uwzględnia winietowania możliwego na wyciągu, ani na tubusie ani na lustrze wtórnym :roll:

 

Ps. Do tego polecam programik newtwin.exe :salu:

Policzy czyste pole, winietowane pole a nawet rozmiar i rozstaw diafragm do własnoręcznego wykonania w Newtonie oczywiście 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.