Skocz do zawartości

NexImage 5


golabwaw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z kamerką NexImage 5. Dostałem od znajomego kamerkę, której on nigdy nie używał i nie potrafi mi pomóc z problemem co robię nie tak.

 

Zainstalowałem sterowniki oraz program Fire Capture, który był na płycie ze sterownikami. Podłączyłem kamerkę pod USB i włożyłem zamiast okularu do teleskopu (Bresser Messier AR 152s) i odpaliłem program. Teraz zaczynają się problemy.

 

W okienku podglądu z kamery mam tylko taki widok post-24422-0-03661700-1389192289_thumb.jpg nie wiem co robię nie tak....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że kamerka działa, bo obraz nie jest gładki, są szumy. To znaczy, że aby uzyskać sensowny obraz musisz trafić w obiekt i ustawić ostrość, co przy małej matrycy dla początkującego może być z początku problematyczne. Ustaw teleskop na np Jowisza i wycentruj go na środku pola widzenia okularu (takiego z dużym powerem). Masz montaż azymutalny, więc obraz będzie uciekać, więc trzeba się spieszyć. Teraz szybko wyjmij okular i wsadź kamerkę (już włączoną). Na ekranie powinieneś widzieć jakąś białą/szarą plamę. Jeśli nie widzisz, to podkręć czas i gain. Plama może zajmować nawet całe pole widzenia przy braku ostrości. Teraz kręć pokrętłem ostrości, aż plama się pomniejszy do rozmiaru minimalnego. Jeśli plama jest przepalona, to zmniejsz gain oraz czas, aż ukaże Ci się obraz ładnego Jowiszka :) Popraw jeszcze raz ostrość i możesz nagrywać.

 

A jak na Jowisza nie będziesz mógł trafić, to spróbuj zacząć od Księżyca :). Warto też zapamiętać mniej więcej, gdzie ostrzy kamera, żeby ustawić wyciąg w tej pozycji od razu i sobie trochę ułatwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką kamerkę i radzę zacząć od Księżyca ( po prostu łatwiej na początku trafić). Tak to weź pod uwagę wszystko co napisał Mateusz. Szczególnie ostatnie zdanie, u mnie na Jowiszu gdy obraz jest bardzo rozogniskowany to nawet nie da się zauważyć że coś jest w polu widzenia kamerki, po prostu jednorodne "tło". Więc na początek polecam Księżyc.

Dodatkowo do wyszukiwania obiektu ustaw rozdzielczość na maksymalną bo wtedy kamerka ma największe pole widzenia. A po odnalezieniu obiektu można zmniejszyć by szybciej nagrywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze skierować światło z latarki w stronę kamerki. Jeżeli działa, to na monitorze powinny pojawić się jasne plamy.

 

Tak zrobiłem i pojawiły się. Kamerka na pewno działa. Mam nadzieję, że jutro pogoda będzie łaskawa i przynajmniej księżyc się pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.