Skocz do zawartości

B92,93 meduza goni kałamarnicę


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrałem takie które wydawały mi się mniej znane chodź teoretycznie widoczne i u nas; ba pytanie czy do wyciągnięcia np wizualu. Mgławice przypominają meduzę oraz kałamarnice.

 

Do wyciągnięcia.

Pod dość ciemnym niebem są osiągalne nawet w lornetce 10x50 (i to z terenów północnej Polski). Pod bardzo ciemnym niebem w 15x70 nie stanowią większego wyzwania.

 

EDIT:

Swoją drogą, na stronie zamieściłeś dość nieprecyzyjny opis. Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak Sagittarius Cloud (Obłok Gwiezdny Strzelca). Jest Wielki Obłok Gwiezdny Strzelca i Mały Obłok Gwiezdny Strzelca, czyli M24. Ta zaś nie jest gromadą otwartą, jak to opisałeś na stronie, lecz fragmentem Ramienia Węgielnicy.

Ponadto, oba barnardy przesłaniają jedynie M24, ale nie są z nią związane - leżą na skraju naszego ramienia Galaktyki. Tak więc określenie "they lie near (...) M24" jest moim zdaniem niezbyt dobre, bo sugeruje rzeczywisty związek przestrzenny. Może lepiej użyć określenia w rodzaju "można je znaleźć w pobliżu/na tle M24".

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdanie zmieniłbym na:

B92 (the larger dark nebula) and B93 can be seen in the foreground of the northern edge of M24 - the Small Sagittarius Cloud.

 

Dodałbym jeszcze na końcu całego opisu zdanie "South is up".

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać co to za źródła?

W literaturze lornetkowej konsekwentnie są stosowane rozróżnienia Małego i Wielkiego Obłoku Gwiezdnego Strzelca i dotyczą dwóch różnych regionów. Wielki Obłok można zlokalizować nieco ponad 10° bardziej na południe od M24 i jest on tożsamy z tym, co widzimy jako zgrubienie centralne Galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja szukam po necie czytając rożne opisy stąd ciężko uważać coś za wiarygodne do końca. Zapewne ktoś skracał teks pierwotny stąd przymiotniki Small i Large umykają

Ja myślę że mało kto na start do końca zdaje sobie sprawę że M24 to coś innego do czego przyzwyczaił nas katalog Messiera. Ja w każdym bądź razie dopiero dzisiaj o tym doczytałem uważając że to na dodatek że to rozległa gromada otwarta na tle gęstego pasma Drogi Mlecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.