Skocz do zawartości

NGC 2403 (Caldwell 7)


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

NGC 2403 (Caldwell 7) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBc), znajdująca się w odległości ok. 8 milionów lat świetlnych, leży w gwiazdozbiorze Żyrafy. Została odkryta 1 listopada 1788 roku przez Williama Herschela. Galaktyka ta należy do Grupy galaktyk M81. Do tej pory w NGC 2403 zaobserwowano 3 supernowe - SN 1954J, SN 2002kg i SN 2004dj. Odkryto w niej pierwszą cefeidę spoza Grupy Lokalnej.

 

Zdjęcie z 27.02. Okno pogodowe było krótkie więc łączny czas ekspozycji tylko 10 x 3 min. Miejsce to okolice zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą, Atik 16 HR bin2, MN 190. Poprzednio obserwowałem ją wizualnie przy okazji supernowej w M82.

 

NGC2403av2.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam przewrotnie: czy Tobie taka fotka się podoba ?

 

Publikuję w galerii dla początkujących więc poziom chyba odpowiedni do miejsca. Odpowiem wprost specjalnie mnie nie zachwyca, ale sama galaktyka mi się podoba, dlatego ten obiekt. Planowałem palić 2h ale chmury skróciły do 30min. Na początku był problem z guidingiem dlatego zdecydowałem się na bin2. Photoshopa nie specjalnie lubię i lepiej tego nie potrafię obrobić. Dalsze wyciąganie galaktyki powodowało konieczność odszumiania. Wersja, którą z tego powodu odrzuciłem, bo wydaje mi się zbyt rozmyta:

 

NGC2403av2_f.jpg

 

Stack jest tutaj, więc każdy może poprawić : https://drive.google.com/file/d/0B4xtfwZ28MPma0hITUhfZ3M4SkE/edit?usp=sharing

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bawiłem się z gwiazdami, ale je też należałby poprawić. Pewnie jeszcze dałoby się trochę pociągnąć tą galaktykę, ale to już lepiej się pobawić, jak materiał będzie ostrzejszy i będzie go trzchę więcej, żeby szum tak nie wyłaził. Galaktyczka fajna.

NGC2403_stacka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za próby obróbki oraz uwagi o ostrości. Dało mi to do myślenia, skąd ta nieostrość. Obejrzałem wszystkie klatki źródłowe i ostrość na nich jest podobna. Ostrość ustawiłem idealnie patrząc na wartość FWHM, na korektorze miałem grzałkę a mgły czy chmur podczas krótkiego okna pogodowego nie było. Przychodzi mi tylko do głowy zaparowanie filtru w kole lub mniej prawdopodobne zaparowanie LW (MN ma zamkniętą tubę, pobieżnie też spojrzałem na LW przy składaniu sprzętu). Szybka od kamerki raczej też nie zaparuje, bo grzeje ją peltier chłodzący matrycę. Czy stosujecie grzałkę na koło filtrowe i jak to jest u was rozwiązane ?. Obecnie guiding robię przez szukać, ale chyba to nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za próby obróbki oraz uwagi o ostrości. Dało mi to do myślenia, skąd ta nieostrość. Obejrzałem wszystkie klatki źródłowe i ostrość na nich jest podobna. Ostrość ustawiłem idealnie patrząc na wartość FWHM, na korektorze miałem grzałkę a mgły czy chmur podczas krótkiego okna pogodowego nie było. Przychodzi mi tylko do głowy zaparowanie filtru w kole lub mniej prawdopodobne zaparowanie LW (MN ma zamkniętą tubę, pobieżnie też spojrzałem na LW przy składaniu sprzętu). Szybka od kamerki raczej też nie zaparuje, bo grzeje ją peltier chłodzący matrycę. Czy stosujecie grzałkę na koło filtrowe i jak to jest u was rozwiązane ?. Obecnie guiding robię przez szukać, ale chyba to nie ma znaczenia.

 

Z tego co sobie przypominam, przed laty u mnie było podobnie z ostrością.

2403 v 2009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.