Skocz do zawartości

Off-axis guider TPL 13mm+RC8"+Atik314+guider QHY6


marco van

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Czy ktoś z was posiada/ł podobny zestaw? Mam problem - obraz gwiazd w kamerze głównej Atik 314L+ jest wyraźny i ostry.

Obraz tej samej gwiazdy co w głównej; z kamery guidującej QHY6 ma kształt kropli ( nie jest okrągły ).

Jaki może być powód? Jeśli ktoś z was miał podobne problemy proszę o wskazówki.porady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej reguła niż wyjątek, że kształt gwiazdy widzianej przez OAG to fasolka.

Nie dam sobie za to ręki uciąć, ale zdaje się że przyczyną będzie dyfrakcja na torze optycznym samego OAG'a.

 

P.S. Trochę mylący tytuł, kojarzy się z giełdą :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne, ze w tym zestawie masz takie gwiazdy. Mała matryca główna pozwala na wsunięcie głęboko pryzmatu, a RC zapewnia duże skorygowane pole. Teoretycznie powinieneś mieć obraz bez wad. U mnie jest Atik383L+ z dużą matrycą i newton z MPCC, który to ledwo zapewnia krążek światła dla OAGa, ale pomimo, że jest na granicy, to gwiazdki są wręcz idealne (co mnie zaskoczyło).

Jedyne, co mogę poradzić, to żebyś wsunął maksymalnie pryzmat (ale żeby nie było winietowania) i upewnił się, ze pryzmat jest prosto zamocowany (ten trzonek nie jest zbyt pewnie trzymany). Jeśli w takiej sytuacji gwiazdy dalej będą kroplami, to jest coś dziwnego. A może to rzeczywiście sprawka OAGa, który te gwiazdy zniekształca? Wydaje mi się to nierealne, ale może jednak? Może te TPL są jakieś kiepskie po prostu, np mają krzywo wsadzony pryzmat. Ja używam TS 9 mm.

 

W każdym razie różnie z tymi OAGami bywa, jedni piszą, że gwiazdy są ok, a inni, że są skopane, brak w tym logiki :(.

 

U Ciebie ta niesymetryczność jest jak duża? Np gwiazda jest 2x dłuższa, niż szeroka, czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Gwiazdy z guidera wyglądają tak jak na zdjęciu ( tutaj specjalnie chyba Arcturus ) aby dobrze było to widać.

Pryzmat mam wsunięty prawie cały do środka.

Dochodzę do wniosku, że być może to zła kolimacja RC. Ale może to być faktycznie kiepskiej jakości off-axis pryzmat.

Jeszcze popróbuję - dziś może będzie okazja z pogodą.

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

 

P.S. Tak wogóle to mam wrażenie, że off-axis guidery nadają się tylko do bardzo ciemnego nieba; przy miejskim oświetleniu, słabszym seeingu nie zdaje egzaminu.

Kiedy używałem małego refraktora jako guidera - nie miałem problemu ze znalezieniem gwiazdy do guidowania.

Tak więc NA RAZIE moje wrażenia z off-axis guiderem są negatywne.

obraz z guidera.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki wyglądają jak byś maski Bahtinowa zapomniał zdjąć po ostrzeniu :-( Coś z pryzmacikiem OAGa nie tak. No chyba, że to z maską. Ale i tak o takie gwiazdki trudno ???

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki na matrycy kamery guidera są po prostu nieostre. To co widzisz to obraz pryzmatu ..

Jeśli jest tak jak piszesz, to istnieje sposób aby zmienić kształt gwiazd ? Próbowałem już wielokrotnie zmieniając złączki/odległości od pryzmatu - obrazy są podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Tak wogóle to mam wrażenie, że off-axis guidery nadają się tylko do bardzo ciemnego nieba; przy miejskim oświetleniu, słabszym seeingu nie zdaje egzaminu.

Kiedy używałem małego refraktora jako guidera - nie miałem problemu ze znalezieniem gwiazdy do guidowania.

Tak więc NA RAZIE moje wrażenia z off-axis guiderem są negatywne.

 

...ale też Maxim daje Ci parę narzędzi do zaplanowania sesji dzięki którym możesz ustawić kadr z jasną gwiazdką prowadzącą precyzyjnie zaplanowaną w polu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OAG nigdy nie dawał mi okrągłych gwiazd. Mimo tego guiding szedł bez problemów.

hej, pisze na bieżąco.

Odnośnie kształtu gwiazd w off-axis guiderze.

Straciłem sporo czasu i cierpliwości, ale opłaciło się.

Obraz gwiazd w off-axis guiderze.

 

ALLLE SEEEING DZISIAJ. TAKI JEST U NAS WYJĄTKIEM> FOCIMY...

obraz z guiderax2.png

obraz z guiderax3.png

obraz z guiderax4.png

obraz z guiderax5.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nic, nanometrowe przesuwanie pryzmatu i ,

Nikt mi nie powie,że jest inaczej - OFF-AXIS guider jest dobry gdy mamy ciemne niebo.

W warunkach miejskich lub gdy lampy uliczne świecą mocno - lepiej mieć drugi teleskop do guidingu.

Ale dziś w nocy użyywam off-axis guidera i jest ok, choć słabo prowadzi.

 

guiding.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nic, nanometrowe przesuwanie pryzmatu i ,

Nikt mi nie powie,że jest inaczej - OFF-AXIS guider jest dobry gdy mamy ciemne niebo.

W warunkach miejskich lub gdy lampy uliczne świecą mocno - lepiej mieć drugi teleskop do guidingu.

Ale dziś w nocy użyywam off-axis guidera i jest ok, choć słabo prowadzi.

 

Ale to może być skutek innego ustawienia parametrów.

 

Czy przy off-axis guidingu Maxim ma mieć jakieś specyficzne ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.