Skocz do zawartości

Mars 17.05.2003 - trudne boje


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Jak juz gdzies pisalem, chcialem z Marsem byc pierwszy :'(

Dokladnie na dzisiaj rano zaplanowalem sobie ustrzelenie Marsa, ale kolega Malek wczoraj pokrzyzowal caly misterny plan :)

 

Wczoraj w zasadzie cala noc prowadzilem rozne obserwacje, oczywiscie w granicach mozliwosci - ksiezyc w pelni. Dziwna byla pogoda, bo nad ranem sprzet zaczal mi strasznie ociekac woda. Do tego nie mialem ze soba odrosnika, wiec juz w ogole tragedia. Okulary mokre od rosy, kamera mokra, laptop nie inaczej, ale jak juz tyle czekalem to nie moglem odpuscic. Temperatura spadla do 3 stopni, wiec tez nieciekawie. Niestety nie spowodowalo to poprawy seeingu, ktore pewnie byl gdzies blisko 1-2/10.

 

Trzeba zauwazyc, ze nigdy nie obserwowalem marsa, poza drobna proba Soligorem, ale wtedy widzialem tylko czerwonawa plamke - w zasadzie gwiazdke ;). Tym bardziej bylem ciekawy, jak to bedzie wygladalo w refraktorze. Jak tylko pojawil sie pare stopni nad horyzontem natychmiast z drazcymi lapskami nastawilem przerazliwie mokry sprzet na jasny punkt na niebie. I tu zaskoczenie - do tego bardzo pozytywne. Obraz poza tym, ze plywal niemilosiernie byl calkiem przyzwoity. Wyraznie widoczne szczegoly na tarczy (niestety jeszcze nie znam topografi marsa, aby okreslic to co widze). W kazdym razie nastepnym razem bede szkicowal, bo jednak widze wiecej niz ccd nawet z 500 klatek. Ciekawosta - obraz najlepiej prezentowal sie w powerze 200x. Mam wrazenie, ze Mars lepiej poweruje sie w achromacie niz jowisz. Nie ma tez fioletu dookola, za to jest jakas lekka czerwien - tak mi sie wydaje. Ta czerwien byla raczej powodem aberacji atmosferycznej, poniewaz byla bardzo nieregularna - czasami nie bylo, czasami plywala, czasmi w jedna strone!

 

Z obserwacji jestem zachwycony (pierwszy widok robi swoje - szczegolnie dla zapalencow co do rana czekaja), ze zdjec juz mniej. Teraz sa bardzo trudne warunki do robienia zdjec. Bardzo nisko nad horyzontem, wysoka wilgoc nad ranem, wschodzace slonce tez nie poprawia sytuacji :). No ale pierwsze efekty trzeba zaprezentowac, Bedzie mozna obserwowac, jak zmieniaja sie efekty wraz ze wzrostem rozmiarow katowych :)

 

mars_17_05.jpg

 

I jeszcze ciekawostka w kwesti fotografowania ccd planet achromatem. Pamietacie zapewne moje boje z kolorem. W zasadzie mozna zapmniec o nim i fotac tylko b/w. Okazalo sie, ze po dolozeniu filtra UV-IR Cut + Baader Contrast Booster, obraz w ccd zblizyl sie do naturalnego. I to dla mnie jest bardzo dziwne, bo w wizualnych obserwacjach daje dominante zolto-zielona!!! :o

 

Pod koniec kwietnia w czasie obserwacji postanowilem podlaczyc ccd i zrobic test filtra w foto. Niestety mialem padnieta baterie w laptopie a nie bylo gdzie sie podpiac, wiec mialem czas tylko podlaczyc, nacelowac, zlapac ostrosc i nagrac - po tym sprzet sie wylaczyl. Okazalo sie oczywiscie, ze ostrosc slabo ustawilem! Ale nie o to mi tu chodzi - prosze zwroccie uwage na korekcje koloru! Ja jestem w szoku! Jak z APO!?

 

jowisz_filtered.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety bęę musiał zmienić kamere na kolorową bo jak mi sie zdaje wszystkie szczegóły powierzchni mi umkną:(

 

Seeing w czasie oserwacji 1-2/10.

Kiedy próbowałem wybierać klatki z klipu do stakowania,szybko okazało sie,ze ze wzgledu na ich jakosc nie jestem w stanie wybrac klatek z rzeczywistym wyglądem tarczy Marsa.Na dwóch sąsiednich klatkach terminator zdawał sie przebiegac raz po wschodniej raz po zachodniej półkuli Marsa.Zestakowałem wiec jak leci 20 klatek zeby sie przekonac gdzie naprawde wypada terminator....fc224391.jpg

 

Konieczna bedzie zmiana kamery..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisz mi na maila o swoich planach, kiedy cos bedziesz cykal. Ja tez bede ci dawal znac! Moj mail, ktory odbieram w zasadzie cala dobe ;) - adam@procreative.pl (daj mi tez swoj)

 

U mnie problem polega na tym, ze niebo poludniowe i poludniowo wschodnie mam zawalone warszawa (centrum).

Ale bede probowal robic foty z moich wlosci podwarszawskich. Tylko, ze bedzie to znacznie rzadsze i bardziej incydentalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - chce jeszcze sprobowac cyknac jowisza w tym sezonie. Wiem, ze juz ladny to na 100% nie wyjdzie, ale co tam - to nie jest najwazniejsze :)

 

Chce tez sprobowac cyknac inne planetki - moze neptun i uran. Cos powinno dac sie zarejestrowac.

 

Chyba zamowie tez sobie barlowa 3x. Z tego co czytuje, lepiej robic w moim przypadku barlowem x3 i potem zmniejszac obraz, a pozwoli to zlapac wiecj szczegolow, nawet przy kiepskim seeingu. Ten sam efekt wystepuje przy porownaniu 1x a 2x. Niby obraz 2x jest mniej ostry 1:1 to ilosc szczegolow znacznie wieksza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Też by mi sie przydał Barlow x3... W moim przypadku fotki Marsa będą raczej rzadkie, najwyżej jedna na tydzien lub dwa. Chodzi o to że trzeba wstac o 3 rano, popstrykac do 4, posiedziec troche przy kompie (bo niecierpliwy pod tym względem jestem ;) ) tak do 5, polozyc sie i wstac o 6 bo na 7 do szkoly :) Tak więc ograniczę się do weekendow.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy móglbym prosić o porownanie tego zdjęcia do jakiejs animacji obrazującej wygląd powierzchni Marsa w dniu dzisiejszym..??Zdjęcie jest z godziny 4/00.

 

fc18043b.jpg

 

Mars w okularze mojego teleskopu był odwrocony o 180 stopni w stosunku do tego ze zdjęcia. Widoczna dziś była czapa polarna oddzielona od reszty widocznej powierzchni planety wyraznym ciemnym obszarem-jak na zdjęciu(mam nadzieję).

 

PS.

Moze znajdzie sie ofiarodawca a jeśli tak, to przyjmę kolorową kamerę ccd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy móglbym prosić o porownanie tego zdjęcia do jakiejs animacji obrazującej wygląd powierzchni Marsa w dniu dzisiejszym..??Zdjęcie jest z godziny 4/00.

 

fc18043b.jpg

 

To wygląda mniej więcej tak:

 

mars.jpg

 

Ten ciemny pas to powinno być Mare Cimmerium i Tyrrhenum. Podaję za Mars Previewer II. (namiary podał Bielack w "Oprogramowaniu": http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...ay;threadid=151)

 

Autopoprawka:

Zmienil się "odrobinę" obrazek. Widoczny na zdjęciu ciemny pas to (od lewej) Mare Sirenum, Cimmerium i Tyrrhenum. To ostatnie na samym brzegu z prawej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki GrzegorzP!Dzięki Małek! Jednak kiedy sie popatrzy na fotki Twoje i Adama J. z ostrymi krawędziami Marsa to sie łza w oku kręci.

Pstrykam sobie mimo jeszcze małoefektownegon obrazu Marsa bo wyjezdzam do siostry naszej- Szwecji-bede tesknił za teleskopem i zdjeciami :( Mam nadzieję wrocic na samą opozycje Marsa...hlip,hlip....buuuuu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.