Skocz do zawartości

Podstawowe parametry okularu, źrenica, pole widzenia


pawel-d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem początkującym i niedoświadczonym użytkownikiem teleskopu. Od bardzo niedawna mam Syntę 8''.

Zaczynam zapoznawać się z tematami związanymi z okularami do niej.

Oczywiście sporo już znalazłem i teoretycznie każdy parametr był wiele razy omawiany, wydaje się, że rozumiem definicje poszczególnych wielkości.

Ale potrzebuję trochę wyklarowania i może wytłumaczenia "tak na chłopski rozum" jak co widać przy różnych okularach.

Próbuję sobie wyobrazić jak wygląda obraz w różnych okularach o różnych parametrach. Powiedzcie mi, czy dobrze kombinuję.

 

Załóżmy, że działamy na tej syncie, czyli w przybliżeniu teleskop 200/1200.

Mamy dwa różne okulary 10mm - jeden z polem 25*, drugi z polem 58*. Oba dają takie samo powiększenie 120x. Oba dają też taką samą źrenicę wyjściową 1,66mm.

Ale, jak rozumiem (a może nie rozumiem...) po spojrzeniu w ten okular 58* będziemy widzieli okrągły obraz o większych rozmiarach. Obiekty, np. planety, będą tej samej wielkości, ale będziemy widzieli większy obszar nieba?

 

I może porównanie dwóch innych okularów o różnych parametrach:

- kitowy 10mm, pole 25*

- okular 6mm, pole 58*

Oczywiście powiększenie już różne (120x i 200x), podobnie źrenica wyjściowa - odpowiednio 1,66mm i 1mm.

No i chciałbym umieć wyobrazić sobie co zobaczę po spojrzeniu w obydwa. Zakładam, że obiekty w większym powiększeniu będą większe. A czy obszar nieba widziany w takiej 6-tce będzie większy niż w tej 10-ce o mniejszym polu? Teoretycznie 25*/120 = 0,208 stopnia, a 58*/200 = 0,29 stopnia. Czy dobrze myślę, że np. taki Jowisz będzie większy w tym 6mm i jednocześnie dłużej będzie pozostawał ("przelatywał") w polu widzenia nieruchomego teleskopu?

 

Oczywiście pomijam wszelkie kwestie związane ze zniekształceniami przy brzegach itd.

 

Pozdrawiam,

Paweł Dragan

Leźno k. Gdańska

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Mamy dwa różne okulary 10mm - jeden z polem 25*, drugi z polem 58*. Oba dają takie samo powiększenie 120x. Oba dają też taką samą źrenicę wyjściową 1,66mm.

Ale, jak rozumiem (a może nie rozumiem...) po spojrzeniu w ten okular 58* będziemy widzieli okrągły obraz o większych rozmiarach. Obiekty, np. planety, będą tej samej wielkości, ale będziemy widzieli większy obszar nieba?

Dokładnie tak. Skala będzie ta sama, tylko po prostu będziesz miał w polu widzenia większy obszar nieba.

 

 

I może porównanie dwóch innych okularów o różnych parametrach:

- kitowy 10mm, pole 25*

- okular 6mm, pole 58*

Oczywiście powiększenie już różne (120x i 200x), podobnie źrenica wyjściowa - odpowiednio 1,66mm i 1mm.

No i chciałbym umieć wyobrazić sobie co zobaczę po spojrzeniu w obydwa. Zakładam, że obiekty w większym powiększeniu będą większe. A czy obszar nieba widziany w takiej 6-tce będzie większy niż w tej 10-ce o mniejszym polu? Teoretycznie 25*/120 = 0,208 stopnia, a 58*/200 = 0,29 stopnia. Czy dobrze myślę, że np. taki Jowisz będzie większy w tym 6mm i jednocześnie dłużej będzie pozostawał ("przelatywał") w polu widzenia nieruchomego teleskopu?

Tak, prędkość kątowa obserwowanego obiektu jest taka sama w obu przypadkach (bo ma związek z ruchem obrotowym Ziemi, a nie użytym sprzętem) zatem będzie on dłużej "przemierzał" szersze pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.