Skocz do zawartości

Proszę o powołanie komisji śledczej (w celu walki z nieosiowością)


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

skończyły mi się pomysły, może zasugerujecie gdzie dłubnąć, żeby pozbyć się paskudztwa?

 

Setup i tor optyczny: Newton TS 6" f/4, oryginalny wyciąg TS z nagwintowanym drawtube, na gwint nakręcona złączka, w którą wkręcony jest korektor komy MPCC (ten stary), na to dwie przedłużki dystansujące kamerkę QHY8L (na długość 30-31mm, to zależy od tego która jest pierwsza wkręcona).

 

Efekt wczorajszej nocy:

- pierwsze zdjęcie: M57 - spójrzcie na LD róg - paskudztwo

 

Po M57 zmieniłem kolejność złączek, które zmniejszyły odległość kamery z 31 do 30 mm, skręciłem wszystko z powrotem, ale najwyraźniej złapałem początek gwintu po przeciwnej stronie MPCC, bo QHY8L ułożyła się odwrotnie, czego efektem było to, że na kolejnych zdjęciach paskudztwo pojawiło się po przeciwległym rogu kadru (zdjęcie M16).

 

Celowo załączam duże nie resamplowane pliki żeby pokazać zniekształcenia.

 

Czy ktoś ma pomysł na to, gdzie szukać przyczyny? Po odwróceniu kamery o 180 stopni paskudztwo powędrowało w przeciwną stronę kadru, czy dobrze rozumuję, że przyczyna wydaje się tkwić:

- w nieosiowym wyciągu (nie mam regulacji - tuba wyciągu jest na jaskółczym ogonie dociskanym dwoma imbusami znajdującymi się po przeciwnej stronie względem siebie)

- w nieosiowej złączce (robiona przez Mitka, więc na razie załóżmy że jest osiowa, chyba że idzie to sprawdzić)

- w poluzowanych soczewkach MPCC (nie wiem czy to nie bzdura, ale tak to sobie wymysliłem).

 

Potrzebuję pomocy - jak dojść do przyczyny tego zniekształcenia? Czy da się w warunkach domowych sprawdzić np. MPCC? Ewentualnie inne rozwiązania?

 

Dysponuję złączką regulującą tilt kamery oraz złączką regulującą przesunięcie względem osi (shift) ale chciałbym uniknąć (jeśli to możliwe) dodawania kolejnych elementów do toru.

M57-013_auto.jpg

M16(en)-004_auto.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zerknąć do podlinkowanego pdfa którego kiedyś napisałem na FA. Tam opisałem jak sprawdzić również ustawienie wyciągu wzglętem toru optycznego, a możesz to wyregulować stosując podkładki pod mocowanie wyciągu do tubusu. Oprócz tego co napisałeś jeszcze może uginać się drawtube w wyciągu na przykład - wtedy po przeciwnych stronach nieba będą wady w różnych miejscach kadru. Możesz też zamówić w warsztacie kilka pierścieni 1mm pod gwinty T2 i używając np CCD Inspectora dobrać optymalną odległość korektor-kamera. W moim przypadku (MPCC Mark III) przy światłosile f/4.9 odległość była nieco większa od podawanej 55mm od gwintu T2 (niecałe 58mm).

Kolimacja newtona pod astro-foto.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisze ogólnie bo nie wiem czy Ty coś tam przerabiałeś itd. Może być tak że masz za głęboko lub za daleko kątowe i naciągasz jego przechyleniem centralność znacznika. Tak czy inaczej oś optyczna tego co się odbija od kątowego raczej nie jest prostopadłą do osi optycznej lustra głównego lub wyciąg nie jest równoległy do osi optycznej. Sporo sprawdzania przed Tobą. Zrób na próbę foto z wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.