Skocz do zawartości

Abell RC10


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

I drugi, a tak naprawde pierwszy sfotografowany Abell 39 :) Przepraszam za kadr :) To były pierwsze próby z OIII i planetarkami :)

 

Abell 39 znajduje się w gwiazdozobiorze Herkulesa. Jasność obiektu 13,7 mag, a rozmiar to 2,8'.

Zdjęcie rownież zostało złożone z 5 ekspozycji 10 min w OIII 5nm i zmniejszone do ok. 50%.

 

Pozdrawiam

Paweł

Abell39_Herkules_7.06.2014.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak zjawa. Używasz reduktora ogniskowej?

PS - oba wyglądają jak zjawy :)

 

Nie, robie bez reduktora. PNki są małe, więc doszedlem do wniosku, że lepiej focić długa ogniskową. Czuła kamerka powinna dać radę. Trzeba opanowac technikę... :)

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji mam pytanie, czy filtry maja wpływ na FWHM ? mam wrażenie, że robiąc fotki przez porządne filtry Astrdona w OIII mam o niebo lepsze gwiazdy niż przez L Astronomika..... Wydaje mi się czy nie :) ?

A może to kwestia tylko wąskiego pasma i dlatego profile gwiazd sa dużo lepsze....

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji mam pytanie, czy filtry maja wpływ na FWHM ? mam wrażenie, że robiąc fotki przez porządne filtry Astrdona w OIII mam o niebo lepsze gwiazdy niż przez L Astronomika..... Wydaje mi się czy nie :) ?

A może to kwestia tylko wąskiego pasma i dlatego profile gwiazd sa dużo lepsze....

 

Doszedłem ostatnio do podobnego zdania. Kilka razy przekładałem ostatnio filtr IR cut Baadera i ten z kamerki philipsa aby ani razu nie uzyskać ostrości gwiazdek Baaderem jak philipsem. :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Abell 46. Planetarka ma jasność 14,3 mag i mieści się w gwiazdozbiorze Luntni Rozmiar mglawicy - 1,1'.

Przez filtr L mgławica nie dała się zarejestrować.

 

Czas smażenia tylko 5 min w OIII i bin x2.

 

Ps. Znów dobrze skadrowałem ;)

 

Pozdrawiam

Paweł

PN_Abell_Lyra_4.07.2014.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowię ;) Co prawda Cirrusy dość mocno przeszkadzają w zabawie w astrofoto słabych obiektów....

 

Tadeo, tak używam plate solve. Tu raczej problem jest z gwiazdą guidowania. Czasami trzeba trochę się pobawić pilotem, aby coś znaleźc przy tej długiej ogniskowej no i efekt jak widać bywa różny :)

 

Pozdro

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowię ;) Co prawda Cirrusy dość mocno przeszkadzają w zabawie w astrofoto słabych obiektów....

 

Tadeo, tak używam plate solve. Tu raczej problem jest z gwiazdą guidowania. Czasami trzeba trochę się pobawić pilotem, aby coś znaleźc przy tej długiej ogniskowej no i efekt jak widać bywa różny :)

 

Pozdro

Paweł

 

 

 

Czemu kadrujesz pilotem, a nie Skayem...? Po ustawieniu kamerki ustawiasz ramkę kadru guide na gwiazdce do prowadzenia, slew i... skadrowane :)

Inaczej szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł a guidujesz RGH rozumiem przez OAGa czy dodatkową rurkę? (nie pomnę z twoich postów dokładnego opisu hardwaru ;) poza RCkiem )

 

kurde gratuluje/zazdroszcze koszenia niepospolitych obiektów :)

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.