Skocz do zawartości

Wyciąg Moonlite CR do astrofoto


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie są wasze opinie na temat tego wyciągu do newtona? Jak wypada w porównaniu z Baader Steeltack? Czy z 2 kg obciążeniem będzie to wyciąg docelowy (zero ugięć) do astrofoto? Trochę nie budzi zaufania ta "otwarta" konstrukcja w okolicach łożysk. Nie generuje to ugięć?

Czy mocując do niego silnik (ATM) robi się to bezpośrednio, czy można przez mikrofokuser 1:8? Jaki ten mikrofokuser jest? Nie ma w nim "sprężynowania", jak w GSO?

Czy standardowa stopka pozwala na bezinwazyjne zamocowanie do SW 8", tj bez wiercenia nowych otworów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Steeltracku brakuje mi możliwości osiowania wyciągu. Trzeba stosować podkładki. Poza tą drobną niedogodnością jest ok. Łatwo jest podpiąć silnik krokowy przez microfocuser. Moonlight nie posiadam, ale z tego co się orientuję, to ma śrubki do regulacji osiowości wyciągu. Do steeltracka nie ma żadnej instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wieszać 2kg albo więcej i robić zdjęcia, to kupuj Starlighta. Nie mówię, że Moonlite nie da rady, bo mój daje, ale FeatherTouch radzi sobie dużo lepiej. Zero wysuwu, ma doskonały hamulec. No i świetna sztywność. To sprzęt zdecydowanie docelowy.

 

A Moonlite jest OK, ale chyba do ciężarów < 2kg. Baadera kiedyś macałem, ale to raczej niższa półka moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyciągu będę wieszać raczej cały czas to samo, bo kupowanie droższej kamery raczej nie wchodzi w grę przez długie lata :) Także obciążenie to będzie ok 2 kg (bardziej 1,9 kg). Niestety na Starlighta mnie nie stać :( Obecnie używam wyciągu SW, więc przesiadka na Moonlitea to już powinien być szok :)

Czyli niepewnie, ale potwierdzacie moje przypuszczenia, że jednak Steeltrack to trochę słabszy wyciąg. To dobry znak, bo pierwotnie miałem kupować właśnie jego. Właśnie od jolo dowiedziałem się, że Steeltrack jest dobry poza tym, że jednak się trochę gnie. Mam nadzieję, że Moonlite będzie już sobie z tym radził.

A wiecie, czy można do niego przymocować silnik przez mikrofokuser, czy tylko bezpośrednio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyciągu będę wieszać raczej cały czas to samo, bo kupowanie droższej kamery raczej nie wchodzi w grę przez długie lata :) Także obciążenie to będzie ok 2 kg (bardziej 1,9 kg). Niestety na Starlighta mnie nie stać :( Obecnie używam wyciągu SW, więc przesiadka na Moonlitea to już powinien być szok :)

Czyli niepewnie, ale potwierdzacie moje przypuszczenia, że jednak Steeltrack to trochę słabszy wyciąg. To dobry znak, bo pierwotnie miałem kupować właśnie jego. Właśnie od jolo dowiedziałem się, że Steeltrack jest dobry poza tym, że jednak się trochę gnie. Mam nadzieję, że Moonlite będzie już sobie z tym radził.

A wiecie, czy można do niego przymocować silnik przez mikrofokuser, czy tylko bezpośrednio?

Kup oryginalny. działa naprawdę nieźle - wiem, bo miałem. http://www.focuser.com/cgi-bin/dman.cgi?page=category&plugin=dstore.cgi&category=3

 

Ale jeszcze lepszy i tańszy (dostępny na naszych giełdach) jest wyciąg Opteca TCF-s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny napęd? To nie dla mnie, zdecydowanie za drogi, a mam motofocuser ATM, który mam zamiast tylko przepiąć z SW do nowego wyciągu.

 

Tylko, czy TCF występuje w ogóle w wersji do newtona? Pamiętam Twoją ofertę na giełdzie i gdyby to było do newtona, to brałbym bez zastanowienia :) Na Moonlite mam atrakcyjną ofertę na giełdzie i tylko dlatego się nim interesuję (nówka jest za droga).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny napęd? To nie dla mnie, zdecydowanie za drogi, a mam motofocuser ATM, który mam zamiast tylko przepiąć z SW do nowego wyciągu.

 

Tylko, czy TCF występuje w ogóle w wersji do newtona? Pamiętam Twoją ofertę na giełdzie i gdyby to było do newtona, to brałbym bez zastanowienia :) Na Moonlite mam atrakcyjną ofertę na giełdzie i tylko dlatego się nim interesuję (nówka jest za droga).

Rozumiem, że nie chciałeś dać zarobić tokarzom :) kilku dych.

 

Monlight daje radę np z ST2000

 

 

Mag4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałem w sumie, że da się to przerobić :) No ale wersje dla refraktorów są z reguły długaśne, no chyba, że tu jest lepiej? Ten TCF jest w fabrycznej wersji dla newtona?

Ale zatrzęsienie przeciwwag :) To jest 10"? No Twój wyciąg ma dość lekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałem w sumie, że da się to przerobić :) No ale wersje dla refraktorów są z reguły długaśne, no chyba, że tu jest lepiej? Ten TCF jest w fabrycznej wersji dla newtona?

Ale zatrzęsienie przeciwwag :) To jest 10"? No Twój wyciąg ma dość lekko.

To był Magellanic 13" w Carbonie. Przedstawiałem go kiedyś na forum.

TCF jest uni (wielkością odpowiada zwykłemu GSO do Newtonów), a jego zaletą jest sztywność - między innymi dzięki wysuwowi 16 mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyciągu będę wieszać raczej cały czas to samo, bo kupowanie droższej kamery raczej nie wchodzi w grę przez długie lata :) Także obciążenie to będzie ok 2 kg (bardziej 1,9 kg). Niestety na Starlighta mnie nie stać :( Obecnie używam wyciągu SW, więc przesiadka na Moonlitea to już powinien być szok :)

Czyli niepewnie, ale potwierdzacie moje przypuszczenia, że jednak Steeltrack to trochę słabszy wyciąg. To dobry znak, bo pierwotnie miałem kupować właśnie jego. Właśnie od jolo dowiedziałem się, że Steeltrack jest dobry poza tym, że jednak się trochę gnie. Mam nadzieję, że Moonlite będzie już sobie z tym radził.

A wiecie, czy można do niego przymocować silnik przez mikrofokuser, czy tylko bezpośrednio?

 

U mnie na na Steeltracku wisi ST2000/OAG/lekkie kolo filtrowe/RCC na 91.5mm czyli dlugie ramie, ciezar spory. Przy wysunietym wyciagu na okolo 3mm nie widze znacznych ugiec, co innego blacha tuby. Tu jest to delikatnie odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.