Skocz do zawartości

Sky-Watcher n-2001 eq-5


piowez1

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Jestem na razie laikiem w sprzętu więc byłbym wdzięczny za brak polewki :albert: . no dobrze, ostatnio kupiłem http://www.teleskopy...skopy-1391.html . Około 3 tygodni temu złapałem saturna, zobaczyłem punkt wielkości łebka od szpilki z ledwo widocznymi pierścieniami, choć jowisz daje rade (mogła by być ostrość troche lepsza ale spoko). Moje pytanie; to wina moich oczekiwań czy miejsca-sprzętu?. Mieszkam w małej mieścinie w domu z ogrótkiem. Ze światłem nie ma tragedi, acz kolwiek też nie jest całkiem ciemno. Z okularów mam ;25mm, 10mm, GMO PL 6mm, soczewke barlowa x2. dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałeś okularem 6 mm? Saturn powinien być już nie taki mały, a na pewno pierścienie powinny być super widoczne. Do planet przydał by Ci się okular w okolicach 4 mm, ale 6 mm też nie jest zły. Chodzi chyba o okular GSO? No bo GMO to trochę co innego :) Ten Twój okular jest raczej kiepski, ale na początek nie ma tragedii i obrazy powinny być ok.

Na jakość obrazu planet wpływa kilka czynników i należy się stosować do zasad:

-NIE OBSERWOWAĆ PRZEZ OKNO

-wychłodzić teleskop ok 1 godz przed obserwacjami (wynieść go godz wcześniej z domu)

-przed obserwacjami (w domu) sprawdzić kolimację teleskopu. Dla początkującego nie jest to może łatwe, ale nie ma się co przerażać, można szybko nabrać wprawy. Fabrycznie teleskop będzie raczej nieskolimowany.

-obserwować obiekty możliwie wysoko nad horyzontem, czyli najlepiej w okolicy górowania, szczególnie planety. Np obecnie Saturna należy obserwować tuż po zachodzi Słońca, gdy zaczyna być widać pierwsze gwiazdy, bo góruje on bardzo wcześnie. Oczywiście np Marsa obecnie nie da się obserwować w górowanie, bo następuje ono długo przed zachodem Słońca. Generalnie im obiekt jest wyżej, tym wpływ seeingu mniejszy.

-ważny jest seeing, czyli aktualny stan stabilności atmosfery. Jeśli atmosfera mocno faluje, to obrazy będą rozmyte. Na to nie mamy wpływu, raz będzie lepiej, raz gorzej. Trzeba być tego jednak świadomym

-nie obserwować obiektów tuż nad jakimś dachem itp, bo nad takimi obiektami powietrze faluje dużo mocnej

Wszystkie te zalecenia mają zasadniczy wpływ na jakość, ostrość i kontrast obrazu. Przy źle prowadzonych obserwacjach można się mocno rozczarować, ale odrobina wiedzy może zdziałać cuda :)

Zaświetlenie nieba ma niewielkie znaczenie dla obserwacji planet (jest ważne przy DS), jeśli tylko nic nie świeci prosto do tuby, to nie zauważy się różnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady. właśnie przyszedł mi okular 4mm, tylko niebo nad lubelszczyzną do bani :icon_evil: . kupując teleskop myślałem ze popatrze i zaspokoje ciekawość a tu nic z tego, jak już go mam to teraz przydałby się napęd, lustrzanka, laptop...i ktoś ze znajomych podzielający moją pasje, a nie tylko "nie maszna na co wydawać pieniędzy?", po co ci to?", "fajna zabawka ale...". No dobrze, wystarczy jojczenia. Jeżeli chodzi o napęd to kupić http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1462&lunety=Nap%EAd_dwuosiowy_sterowany_pilotem_do_monta%BFy_EQ5_Synta_Sky-Watcher czy http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=2209&lunety=GOTO_Upgrade_do_Bresser_/_Messier_EQ5_i_EXOS-2. wiem że ten drugi ma większe możliwości ale czy cena jest adekwatna do możliwości. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten droższy jest do teleskopów meade, do Twojego pasuje ten: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1938&lunety=SynScan_GOTO_Upgrade_Kit_do_EQ5.

Napęd tańszy pozwoli na podstawowe śledzenie nieba i możliwość dokładnego przesuwania teleskopu za pomocą pilota. Ten droższy ma silniki o dużo większych możliwościach, które potrafią kręcić się bardzo szybko, tak, że używasz ich zamiast mikroruchów i ręcznego kręcenia na odblokowanych blokadach. Ten tańszy ma niewielką prędkość i nadaje się tylko do dokładnego poprawiania pozycji, którą zgrubnie ustawia się na odblokowanych blokadach i mikroruchami. Ten droższy ponadto ma system GOTO, który pozwala na automatyczne nakierowywanie na wybrany obiekt (wielka wygoda). Który wybrać, to zależy, co chcesz osiągnąć. Ale moim zdaniem zamiast kupować ten droższy upgrade kit, możesz sprzedać swój montaż i kupić HEQ5 na giełdzie. Kosztuje on na giełdzie ok 2500 zł, czyli tyle, co EQ5 + upgrade kit. HEQ5 ma już te szybkie silniki, GOTO i lunetkę biegunową w standardzie, więc nie trzeba nic dokupywać.

Jeśli myślisz o prawdziwym astrofoto, to do tuby 8" potrzebujesz już montażu EQ6. HEQ5 da Ci połowę satysfakcji, choć przy dobrych warunkach i odrobinie wprawy też zrobisz dobre zdjęcie. No ale nie wiem, czy interesuje Cię astrofoto? Jakby co, to przestrzegam, że to drogie zajęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem konkretnie- 1200zł-1500zł na foto, a co do HEQ5 to pewnie zapewne masz racje co do ceny tyle tylko że używany jest (chociaż za 1000 zł mniej można pomyśleć). A z innej beczki: nie wiem dlaczego nie mogę zainstalować stellarium, inne programy wchodzą bez problemu tylko ten sprawia opory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko jest zadbany, to na prawdę warto brać, bo jedyne, czym się taki używany montaż różni to brak sklepowego zapachu i minimalne zadrapania lub przyrdzewienia na śrubach. Generalnie nowy montaż będzie w takim samym stanie po 2 latach Twojego użytkowania :) HEQ5 akurat często pojawiają się na giełdzie, co innego EQ6, na który poluję jakiś czas :)

Jaki masz konkretnie problem przy instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio czyściłem kompa znaczy instalowałem od nowa windowsa i nowy twardy dysk( o ile na to związek z problemem), zrobił to mój kumpel bo ja się niebardzo znam. A więc nie mam problemu ze ściągniąciem ze instalowaniem wszystkiego oprócz właśnie stellarium, niby jest w komputerze ale nie mogę go otworzyć. najlepiej jak pujde z tym do wspomnianego kumpla i nie będe zawracał ci głowy. wracając do tematu, jak podłączyć tube do laptopa żeby wygodnie siedzieć w krześle wędkarskim z kompem na kolanach a nie męczyć oczu i nóg przy okularze? czy w ogóle jest taka możliwość. z góry sory za mój brak wiedzy w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

... Około 3 tygodni temu złapałem saturna, zobaczyłem punkt wielkości łebka od szpilki z ledwo widocznymi pierścieniami, choć jowisz daje rade (mogła by być ostrość troche lepsza ale spoko). Moje pytanie; to wina moich oczekiwań czy miejsca-sprzętu?. ....

 

Czy oby napewno był to Saturn? W moim sprzęcie (6") z okularem 10mm + Barlow całkiem przyjemnie się on prezentuje, chodź przydałby się większy power.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.