Skocz do zawartości

Registax - stackowanie stacków


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wczoraj wykonałem 60 zdjęć Księżyca moim Canonem EOS 60D. Postanowiłem zestackować je wszystkie, lecz mam pewien problem.

 

Na początku w Photoshopie zmieniłem rozmiar obrazów na 100x100 cm (w samym centrum kadru znajdował się Księżyc, ale w różnym miejscu na każdej klatce). Następnie podzieliłem obrazy na 6 części po 10 zdjęć. Dlaczego to robię? Aby uniknąć problemu "out of memory" (zdjęcia są duże!!). Zacząłem stackować w ten sposób:

1) 8 najlepszych (według Registax) zdjęć spośród 1-10 (10 zdjęć)

2) 8 najlepszych (według Registax) zdjęć spośród 11-20 (10 zdjęć)

3) 8 najlepszych (według Registax) zdjęć spośród 21-30 (10 zdjęć)

4) 8 najlepszych (według Registax) zdjęć spośród 31-40 (10 zdjęć)

5) 8 najlepszych (według Registax) zdjęć spośród 41-50 (10 zdjęć)

6) 8 najlepszych (według Registax) zdjęć spośród 51-60 (10 zdjęć)

 

W ten sposób bez problemu uzyskałem 6 stacków. Zrobiłem to w bardzo prosty sposób: Select, Set Alignpoints, Align, Limit, Stack, Wavelet. I potem zapisałem stacki w formacie PNG. Okazało się, że każde zdjęcie zajmuje zbyt dużo miejsca i wiem, że Registax położy się. Dlatego w Photoshopie skonwertowałem je na format JPG. I tak rozmiar każdego zdjęcia zmniejszył się z 37MB do 5MB. Następnie chciałem zestackować uzyskane wcześniej stacki. Robiłem wszystko w ten sam sposób, lecz Registax nie potrafi dopasować każde zdjęcie. Księżyc na każdym uzyskanym stacku znajduje się w różnym położeniu. Na uzyskanym zdjęciu finalnym widzę 6 Księżyców, każdy w innym położeniu. Próbowałem różnych ustawień, lecz za każdym razem Registax nie potrafi dopasować każde zdjęcie.

 

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złym pomysłem jest konwersja do jpg. Tracisz informację potrzebną i wykorzystywaną przy stackowaniu.

Ja robiłem w ten sposób, że zdjęcia z Canona wrzucałem do Lightrooma. Tam cropowałem żeby w kadrze był tylko Łysy i ustawiałem go na środku, żeby Registax nie miał wiele roboty z alignowaniem. Z LR wywoływałem pliki tiff 16 bit.

Tiffy do Registaxa. Powinien ich łyknąć kilkanaście. Zestackować i zapisać jako 16-to bitowy tiff. A potem te stacki zestackować.

Moje pliki były z Canona 5DmII.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złym pomysłem jest konwersja do jpg. Tracisz informację potrzebną i wykorzystywaną przy stackowaniu.

Ja robiłem w ten sposób, że zdjęcia z Canona wrzucałem do Lightrooma. Tam cropowałem żeby w kadrze był tylko Łysy i ustawiałem go na środku, żeby Registax nie miał wiele roboty z alignowaniem. Z LR wywoływałem pliki tiff 16 bit.

Tiffy do Registaxa. Powinien ich łyknąć kilkanaście. Zestackować i zapisać jako 16-to bitowy tiff. A potem te stacki zestackować.

Moje pliki były z Canona 5DmII.

 

 

 

Spróbuję z TIFFami, ale nie mam pewności. Mam nadzieję, że program przy zdjęciach mających po 50-100MB nie padnie ;)

 

Bardzo ładnie można wycentrować obiekt jak Słonce, Księżyc programem Planetary Imaging PreProcessor, program jest darmowy.

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/sonce-pipp-croping-z-penej-klatki.html

 

A ja głupi edytuję każde zdjęcie w Photoshopie i dobieram odpowiedni kadr :Boink:

Wielkie dzięki za link, na pewno teraz wszystko będzie szybciej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stackowałem po 100-200 tiffów na raz prawie bez obcinania (Księżyc zajmuje większość kadru przy 1000 mm ogniskowej). Registax w większości przypadków dawał radę, ale gdzieś na co trzeciej serii się wywalał. Registax to niestety beznadziejny program. Spróbuj Autostakkert2, on otwiera tify, może da radę z wielkimi plikami. Żeby otworzyć tifay, trzeba pliki przeciągnąć na program. Teraz mam kamerkę i problemy ze stackowaniem się skończyły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.