Skocz do zawartości

LAURKA dla Janusza P.


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem w ASTROKRAK okular ANTARES W-70 5.8 mm.

Expres -po 2 dniach był.

Wieczorem 100 % zachmurzenia, więc w dzień wypróbowałem na... antenie radiolinni widocznej z tarasu - SUPER.

Spróbowałem projekcji okularowej Słońca - i wizuala z filtrem Baader. Przy tych "operacjach" rąbłem "podstawowym" plosslem 25mm o... płytki, śmieszny Barlow z Żywca też w tym uczestniczył... Zostałem z cudownym zestawem 2 okularów: Plossl 6.5 mm i szeroki kąt 5.8 mm. Przy ciągu innych fatalnych pechowych wydarzeń nic... tylko płakać...

Post PRIV i telefon do Pana Janusza P. wystarczył by wymienić nowy nabytek na bardziej podstawowe Plossle - przy ekwiwalentności cenowej!

Wielkie dzięki Panie Januszu!

Niech w społeczności internetowej wieść się niesie że ASTROKRAK jest OK! :Cheers:

 

O tempora! Takie czasy "rynkowe" nastały że ja to traktuję jako coś nadzwyczajnego!?!? :Ass:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no... ciekawe te zwyczaje z laurkami. Proponuję aby sprawiedliwie obdzielać nimi wszystkich solidnych producentów, a Janusz jak widać ceni klienta. Zobaczymy czy inni teź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się dołączam. Mam od Janusza Plossle 10mm, 17mm i 25mm. Paczuszka dotarła szybko i sprawnie a okularki są niezłe (nie mam żadnego porównania do innych ale mi się podobają i obrazy dają fajne). Brawa dla Astrokraka!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było za "słodko". W czerwcu 2002 zamówiłem u Janusza lustro 270mm. Po kilku interwencjach telefonicznych otrzymałem je w styczniu 2003r. Okazało się, że lustro jest z floatu (miało być oczywiście z borokrzemu) ma 262mm średnicy, i ma odprysk z boku na głębokość kilku mm (nie stało się to w czasie transportu-taki był materiał z którego wykonano lustro). Fakt, było pięknie wypolerowane i napylone Al. Mimo wszystko, uradowany, że mam nowe, duże lustro, nawet nie reklamowałem u Janusza i zamontowałem je w teleskopie. Okazało sie, że mimo starannej kolimacji występuje niewielki astygmatyzm. Zmieniałem kilkakrotnie oprawę lustra, wypróbowałem trzy lusterka płaskie i problem nadal jest. Myślę, że kształt lustra wzdłuż różnych jego średnic nie jest taki sam (jego krzywizna nie jest figurą obrotową). Obraz zmienia się wraz ze zmianą położenia lustra w oprawie.

Oprócz tego lustra kupiłem u Janusza kilka okularów, lusterka płaskie, wyciąg okularowy 2", filtr Baadera, z których jestem zadowolony. Ostatnio zamówiłem filtr nebularny.

Dużym plusem Janusza jest fakt, że stara się rozruszać rynek sprowadając sprzęt znanych firm i chwała mu za to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lustra 270mm wszystkie były i są robione z Wołomińskiego Borokrzemu (odpowiednik Pyreksu), o niebieskim lub żółtawym odcieniu.

Jeśli masz wątpliwości to zleć niezależnej firmie ilościowe badanie cieniowe, jeśli wynik będzie gorszy niż 1/8L w co szczerze wątpię to pokrywam koszt refiguryzacji i pokrycia nową warstwą w naszej firmie na drodze normalnej reklamacji.

Najczęstszą przyczyną astygmatyzmu w teleskopie Newtona jest za mocny ucisk lustra wtórnego lub głównego w oprawie, dopracuj ten szczeguł a zniknie jak ręką odjął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu by sie zgadzalo, szklo borokrzemowe (pyrex) ma kolor jasnomiodowy (zoltawy), float - to kolory jasnozielony i bladoblekitny...

 

Mozliwe ze istnieja borokrzemy o kolorach (na grubych przekrojach) innych od jasnozoltego (miodowego) i jak sadze Janusz zaraz dokladnie wyjasni skad i dlaczego wziely sie "dziwne" lustra borokrzemowe, a cala historia zakonczy sie happy end'em. :wink:

 

Tak wyglada prawdziwy borokrzem (to nie ten maly w czapce :D):

 

foto%201.jpg

 

P.S. Float ma to do siebie ze lustra wykonane z niego ciete sa z duzych tafli i w znakomitej wiekszosci wymagaja temperaturowego odprezenia po wycieciu, jezeli tego brakuje lustro czesto daje odpryski na obrzezach podczas obrobki lub znieksztalcone obrazy. Oczywiscie jest to cytat z jednej z zachodnich stron ATM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żaden prawdziwy borokrzem tylko płyty odprężane w podwórkowym piecu

przez P. Żmijewskiego. Właśnie szkło wielkopłytowe float i wycięte z nich krążki są pozbawione naprężeń. Każdy odlany pojedynczy krążek ze szkła będzie posiadał przynajmniej szczątkowe naprężenia pomimo jego odprężania techniką podwórkową.

Istnieją specjalne techniki produkcji i odprężania szkła optycznego o czym domowi krajowi wytwórcy mogą tylko pomarzyć. Wcale bym się nie dziwił gdyby ten astygmatyzm w lustrze 262 mm był spowodowany lokalnym naprężeniem w szkle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie kolega mocno myli bo te plyty sa nie tylko odprezane ale i produkowane (wytapiane), i to moge zareczyc. Mozliwe ze astygmatyzm jest spowodowany zbyt silnym naciskiem jednego z uchwytow lustra, ale to juz inna bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem, że moim postem rozpętam taką dyskusję. Co do mego lustra to myślę (jestem pewien) że jest to float. Szkło jest zielone, spód lustra jest gładki jak... szyba okienna i ktoś chyba nie na darmo napisał czarnym flamastrem: Float, Parabola, f=1378mm.

A co do oprawy to było ich kilka wersji: lustro było przykręcane, klejone punktowo silikonem, podparte w 6 i w 9 punktach i efekt jest zawsze ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tak jak pisałem można to zbadać i pokrywam koszty refiguryzacji w naszej firmie jakby się okazało że lustro jest jednak złe, proszę go przysłać to sprawdzimy jak sprawy stoją na nożu Fuco :salu:

 

Ps. Skoro pisze Float to tak zapewne jest, to nietypowe lustro na zamówienie z ogniskową 1378mm mogło być wykonane na krążku Floatowym 260mm by'PZO bo seryjne są obecnie wszystkie wykonywane z Borokrzemu by'Żmijewski :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.