Skocz do zawartości

M27 z 72mm i 355mm


Killerus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

 

W ostatni weekend w końcu udało mi się załapać na dwie w miare pogodne nocki, by znów kontynuować naukę fotografowania odległych światów.

Wpadłem na pomysł by pofocić 2 razy ten sam obiekt (M27), ale różnym setupem..

 

Na początek w bój poszła moja betoniarka SCT14 z filtrem Astronomik CLS oraz Nikonem D3100.

 

Niestety niebem nie nacieszyłem sie zbyt długo i zdążyłem pstryknąć jedynie 4 klatki, zanim chmury wygoniły mnie do domu..

 

Wczoraj chmury dały mi dłużej się nacieszyć, więc do boju poszełd drugi teleskop AT72 ED z kamerką ATIK ATK-16 mono i kompletem filtrów LRGB Ha.

 

Łacznie udało mi się zebrać 63 minuty materiału.. klatki średnio paliłem po 180-240 sekund.

Była to również moja piersza walka z składaniem kanałów w Maximie i tu nadal nastręcza mi to wiele problemów :/

 

Wrzucam więc te moje 2 nieszczęsne fotki, tak dla ciekawości.jako taką mała ciekawostke.

 

 

 

 

 

 

 

M27-72ED.jpg

M27-C14.jpg

Porownanie M27.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39. Jak dołączyć sygnał z H-alfa?

40. Przechodzimy do pliku H-alfa.

41. W ustawieniach pliku zamieniamy je z poziomów szarości Gray scale na RGB.

42. W okienku z tymi różnymi narzędziami jak pędzle, spraye itd. na jego dole jest okienko, gdzie ustawiamy kolory pędzli, czcionki itd. Zazwyczaj tam są dwa założone na siebie kwadraciki: czarny i biały. Kliknijmy na nie. Zmieniają się . Zróbmy tak aby ten spodni był czarny. Oznacza to, że background- tło zdjęcia jest czarne.

43. Każde zdjęcie obok zakładki Warstwy- Layers ma zakładkę Channels- kanały. Otwórzmy ją. Są tam trzy: RGB

44. Klikamy na kanał niebieski a następnie zielony z równocześnie wciśniętym klawiszem Shift.

45. Zaznaczone mamy dwa kanały: B i G

46. Następnie klikamy na fotkę H i za pomocą Ctr+A zaznaczamy cały jej obszar. Następnie prawym klawiszem myszki wybieramy Delete- usuń.

47. Właśnie usuneliśmy kanał G i B z całej fotki.

48. Powinniśmy zobaczyć zabarwione na czerwono zdjęcie naszej galaktyki.

49. Jeśli nam to wyszło to możemy być zadowoleni z siebie i nalewamy sobie drugi koniaczek lub dopijamy stary.

50. Zakładam, że w tle mamy otwartą fotę z dwoma warstwami L i RGB.

51. Za pomocą myszki przerzucamy czerwoną fotkę H-alfa na fotkę LRGB.

52. I tu powtarzamy zabawę z krzywymi tak aby dobrać wzajemne proporcje wszystkich trzech warstw. Sposób przechodzenia warstw z "Normal" zmieniamy na "Lighten- Jasniej".

53. To może być trudne, więc zanim cokolwiek zrobimy zapiszmy sobie materiał na dysku.

54. Możemy albo bawić się trzema kanałami osobno krzywymi dobierając ich stosunek lub np. połączyć dwie warstwy np. L i RGB w jedną ? nazwijmy ją LRGB i nią dopiero manewrować w stosunku do H.

55. Jak połączyć dwie z trzech warstw?

56. Przechodzimy do okienka z warstwami.

57. Podobnie jak przy zaznaczaniu kanałów również warstwy możemy zaznaczać równoczesnym Shift i wybranymi warstwami. W tym wypadku podświetlamy na niebiesko warstwę L i RGB i z zakładki Warstwa- Layer na górze Photoshopa wybieramy Złącz warstwy lub szybciej Ctr+E.

58. Przyznam, że nie mam tu złotego środka. Można pobawić się złączając np. warstwę RGB i H-alfa. A może uda Ci się Czytelniku pominąć ten etap i uzyskać dobry efekt bez łączenia warstw manewrując krzywymi w obrębie pojedynczych- nie złączonych warstw.

59. Łączymy wszystkie warstwy. U góry PS z zakładak Warstwa => Spłaszcz obrazek ? Flatten image.

 

Tutek Michał Żołnowski - Tiamat --- polecam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można łączyć obrazy w darmowym Irisie - sam się tego właśnie uczę łącząc jakoś tam zebrany materiał w Ha-OIII-SII.

Dość ciekawy i jak dla mnie zrozumiały tutorial znalazłem tu:

 

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm#tutorial

 

(tylko ja używam formatu fits, i takie sobie ustawiłem ustawieniach programu - na początku w ogóle trzeba ustalić właśnie folder roboczy dla programu i format plików, które będzie się używało)

 

Pozdrawiam,

Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.