Skocz do zawartości

Adapter do lornetki za 2 złote


ByZone

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Drodzy Koledzy zrozumcie że już ideowo L-Adapter a szczególnie "home made" z blaszki jest za delikatny do dużej i ciężkiej lornety jak 20x60 i dlatego producenci lornetki i nasi rodzimi jak i ja sam dorabiamy do nich uchwyty na oś z możliwością regulacji środka ciężkości poprzez przesuw obejmy na osi lornetki.

Dodatkowo nasza solidna stopka statywowa jest trwale i estetycznie wykończona proszkowo i mieści się bez zdejmowania z lornetką w futerale :salu:

Jeśli już koniecznie robić L-Adapter do większych lornetek to koniecznie ze sztywnego materiału o odpowiednim porzekroju, powiedzmy 6x25mm bo inaczej ciężka i duża lornetka będzie drgać skrętnie jak wahadełko na takim kiepskim L-Adapterze.

Co innego lornetki małe i średnie 30-50mm, tu to rozwiązanie z L-Adapterem się sprawdza ale duże wymagają obejmy na oś bo inaczej nie będzie to sztywne połączenie ze statywem i tracimy podstwowy atut sztywności statywu przy takim kiepskim mocowaniu :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja też mam taki uchwyt - objemkę na osi swojej BPC 20x60, zresztą kupiłem ją z "drugiej ręki" a lornetka ta pochodzi od Ciebie, Januszu, to wiem od osoby, od której ją kupiłem, zreszta juz z ową złączką. :) , pewnie to starszy typ lornetki, jeszcze Tento, chyba pryzmaty BK.

Napisz, jaki jest gwint od spodu tej objemki - nie wiem - mam nadzieję, że jakiś zwykły, metryczny :)

 

Lornetkowo pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro możesz to się oczywiście mylisz jako ze mylić się jest rzeczą ludzką bo to jest gwint 1/4"W (Widthwortha) czyli stosowany w każdym nowym statywie foto i korpusie aparatu fotograficznego jako międzynarodowy całe szczęście standart :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej wyciąć L-adapter od razu z kątownika Duralowego o rozmiarach ramion 40x60 i grubości ścianki 5-6mm zamiast giąć jakieś tam miękkie blachy :shock:

 

Ps. Pomyślcie chłopaki koncepcyjnie a nie siłowo :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że można, ale... Przede wszystkim, z reguły ramię adaptera, na którym wisi lornetka, musi być dość długie, rzędu 100-120mm [krótsze spowoduje,że bedziemy brodą wjeżdżali w głowicę statywu, dłuższe spowoduje problem z wyważeniem]. Więc na nic ten kątowniczek 60mm... Po drugie, o czym juz pisałem, korzystnie jest rozgiąć nasza literę L tak, aby przy ustawionej poziomo głowicy statywu lornetka patrzyła nieco w górę - fabryczne złączki tak nie mają niestety, bo nie robiono ich pewnie z myślą głownie do astro. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdobycie w razie indywidualnych potrzeb kawałka kątownika z PA-7 o rozmiarze 80 czy 100mm też nie jest problemem a do głowic Manfrotto i Slicka które oferujemy pod lornetki L-adaptery o wysokości 60-80mm spokojnie wystarczają co sami sprawdziliśmy w praniu przed zaprojektowaniem serii naszych lornetkowych uchwytów :salu:

Za wysoki L-adapter ma małą sztywność i mocno przeważa głowicę co jest bardzo niekorzystnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówie wcale, że to złe rozwiązanie -jedno z możliwych. Wszystko zależy od wagi lornetki i grubości materiału złączki, [obojętnie, katownik/płaskownik]. Skoro są dostępne kątowniki o ramieniu 80-100mm, to O.K. -jest to z pewnością wystarczające. Z tym, że potrzebna długość ramienia zależy tak naprawdę od statywu - za długa, wiadomo,że problem z wyważeniem [do tego okulary lornetki jeżdżą mocno w pionie]. Za krótka - przy głowicy słabo wysuniętej z trójnogu murowane kłopoty. W moim przypadku optymalna długość [ok.10-12cm, musze sprawdzić dokładnie :wink: ] powstała drogą stopniowej modyfikacji [czytaj: przypiłowywania, łatwiej kijek pocienkować niźli potem pogrubasić].

Porównując oba rozwiazania [kątownik vs giety gruby płaskownik], każde ma specyficzne zalety:

-kątownik [Janusza]: od razu gotowy profil złaczki, mniej roboty -nie ma gięcia, minimalnie sztywniejsze od płaskownika tej samej grubości, ze wzgledu na pogrubienie profilu w miejscu jego załamania

-płaskownik gięty [moje]: łatwiejszy dobór długości ramion L-adaptera, możliwość dowolnego ukształtowania jego profilu [korzystniejszy kąt rozwarty od 90st., ze względu na poprawę wyważenia, dostęp do głowicy i użycie rączki głowicy jako mikroruchów - to się naprawde sprawdza]

Wybór należy do majsterkowiczów, zależnie od inwencji, dostępu do narzędzi i chęci...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda Janusz, ja wiem, że, to co dajesz ludziom w komplecie jest w pełni funkcjonalne i przemyślane. Ale tu [w końcu dział ATM] mówimy o samoróbkach i możliwe są alternatywy, często wymuszone przez rozmaite ograniczenia, a czasem po prostu funkcjonalne, o czym warto pomyśleć przy indywidualnym wykonaniu. Także o ewentualnym "zapasie" konstrukcyjnym umożliwiajacym przyszłe modyfikacje -na początku zrobiłem ten swój L-adapter ciut za długi, ale zawsze mogłem go skrócić co też uczyniłem. W ramach eksperymentu wyposażyłem go również [przez proste zagięcie koncówki ramienia lornetkowego] w dwa gniazda mocowania lornetki, skierowane pod różnym katem w górę. W zamyśle miało to ułatwiac obserwacje w zenicie z niskiego statywu, lecz okazało się to zupełnie niepraktyczne i dodatkową koncówke obciąłem, skracając całą rzecz. Natomiast pomysł, by lekko odgiąć ramię tak, aby lornetka zezowała już w górę przy poziomym położeniu głowicy statywu okazał się strzałem w 10-tkę. Umożliwia wykorzystanie rączki głowicy statywu jako mikroruchu w każdym położeniu, także w zenicie, jednocześnie zabezpiecza przed wsadzeniem łap w obiektywy [bo kierujemy tę rączke do przodu, nie pałęta się przy twarzy]. To może nie jest wielki problem w zaawansowanych statywach z regulacją położenia tej rączki, ale ilu ludzi ma taki? Druga sprawa, to zmniejszamy zakres wychylenia głowicy przy patrzeniu w zenit -to poprawia wyważenie. Rozwiazanie jest sprawdzone w boju i dlatego tak zachęcam innych. Ciekaw jestem z resztą Twojej opinii Januszu - pomijam tu kwestię użycia [niejako z konieczności] płaskownika jako materiału. To ostatnie nie jest tak dobre jak jakiś profil, ale do lornetek klasy 60-70mm w zupełności wystarczające pod warunkiem użycia odpowiedniego przekroju [u mnie 5x20mm], sam to wiesz najlepiej, a waga nie jest problemem w przypadku tak niewielkiego elementu. Z reszta, aluminium to nie ołów... A propos, może ktoś już eksperymentował z podobnym rozwiazaniem [odchylenie osi lornetki w adapterze do góry] i ma własne uwagi? Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle Jarosławie, nie mam nic przeciwko samoróbkom ani potrzebnemu działowi ATM tylko zgłaszam swoje rzeczowe uwagi w tej materii i nic ponadto nie imputuję :lol: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe post scriptum do dyskusji o L-adapterach: Zmierzyłem długość ramienia od strony lornetki w swoim adapterze. Aktualnie ma ono ok. 70-75mm, przy czym oś mocowania lornety wypada jakieś 60-65mm od stopki statywu. Tyle uzyskałem po kolejnych modyfikacjach [skracaniu] złączki. Jest to wiec dość dobrze dobrany wymiar, bo ustalony empirycznie. Jak ktoś majstruje złaczke sam, warto dać troche dłuższą na wszelki wypadek, zawsze można skrócic o ten centymetr. Jeśli dobrze pamiętam, to ostatnia tego typu modyfikacja została dokonana, by zmniejszyć gabaryty statywu ze złączką przytroczonego do plecaka, gdy brałem mniejszy statyw w góry zawinięty w karimatę -złączka wystawała i zahaczała o rózne takie :wink: . Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 17 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.