Skocz do zawartości

Zlot w Roztokach Górnych - relacja


Jacek S

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie zacząć wątek z podsumowaniem ostatniego zlotu w Bieszczadach (wyjechałem trochę wcześniej od ekipy z Lublina i jestem już w domu).

Nie miałem okazji do obserwacji podczas nocy z czwartku na piątek (dojechałem w piątek), ale jako takie warunki były wtedy tylko gdzieś do północy. Z piątku na sobotę cały czas przeciągały całe ławice chmur, w dziurach między nimi próbowaliśmy trochę poobserwować - mniej więcej do pierwszej. Za to ostatnia noc była niesamowita, jak dla mnie - najlepsza w życiu (chociaż przeszkadzała osiadająca rosa). O fachowych obserwacjach komet K4 i Q4 więcej może napisać Adamo, ja raczej skupiałem się na jasnych M-kach i innych słabszych DS-ach. Z ciekawszych widziałem: galaktyki NGC 185 i 147 w Kasjopei, NGC 4236 w Smoku, NGC 7217,7331,7448,7479 w Pegazie, i całą masę obiektów w Strzelcu - gromady kuliste NGC 6642, 6553, 6544, 6522, 6528, 6624, niesamowita M22 rozdzielona na gwiazdki przy 60 i 120x, M28; wiadomo - też M8, M20, M21, M16, 17, 18 i jeszcze sporo innych M-ek po całym niebie i do rana :lol: Dla mnie największym osiągnięciem było zobaczenie mgławicy Helix (NGC 7293) w Wodniku przez lornetkę 7x50 i 10x50 (BPC) - zresztą było ją widać tylko przez lornetki. Spokojnie przez lornetkę było też widać M 33 (zanotowałem też sobie M 31, 30, 15, 34, 52 i 71 w Strzale).

Nad ranem mogliśmy jeszcze posłuchać na dokładkę pisków sów i wycia wilków :shock: Jeszcze tylko wschodząca Wenus i już czekam na następne Roztoki :lol: w równie miłym towarzystwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To tylko pogratulować, znam to uczucie głębi nieba Bieszczadzkiej, atramentowo czarnej nocy i mocno zazdroszczę ale obowiązki firmowe przed urlopem nie pozwoliły mi być wtedy z Wami :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Dojechała i ekipa z Lublina :)

Faktem jest że było cudownie i ociągaliśmy się z wyjazdem do 16tej :)

Pierwsze 2 noce były tak po połowie ale ostatnia była super tylko że mokra.

troszkę w sobotę przeszkadzał nam ten Łysy poniżej.

Wyjazd można uznać za udany pod względem pogodowym jak na lipiec który jest nie stabilny.

Oglądalismy troszkę komety i myślę że wyrośnie kilku obserwatorów komet.

 

Dziękuje wszystkim za wspaniałe 4 dni.

Oby takich więcej.

Adamo

Bieszczady.jpg

 

lysy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się jak wszyscy co byli..

Widzieliśmy w sobotę przed zachodem cudne (zabawne) zjawisko:

Słońce przez filtr Bader-Meinhoff z ładnymi plamami na środku tarczy... Nagle dwie wąskie, równoległe, pasmowe chmurki tak przesłoniły tarczę że wyglądała jak.... osobliwy JOWISZ!

Szkoda, że to ulotne zjawisko przeminęło zanim udało się dokręcić kamerę. Ale parę osób widziało :Cheers:

 

Co do komet - K4/LINEAR była nietrudna do zaobserwowania, zaś Q4/NEAR - bardzo ciemna, dopiero ostatniej nocy Adamo ją przygwoźdił swoim newtonem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bader-Meinhoff

 

Andreas Baader i Urlike Mainhof to byli terroryści z Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Grupa terrorystyczna o poglądach lewicowych działająca w Berlinie Zachodnim i RFN w latach 70-tych. Ma na swoim koncie porwania samolotów, podkładanie bomb oraz porywanie i uśmiercanie ludzi.

Cygnus chyba Ci sie cos pomyliło z nazwą tego filtra :mrgreen: Przecież dobrze pamietasz kto to była RAF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Krzysztofa...

 

Jak spisywał się Twój Yukon (o ile miałeś go ze sobą, oczywiście :) ) pod bieszczadzkim niebem?

 

Biorąc pod uwagę, że trudno znaleźć lepsze warunki do obserwacji nieba niż tam, więc to, jak spisuje się dany sprzęt w bieszczadzkich warunkach, świadczy o jego maksymalnych "osiągach".

 

Jestem ciekaw jak wyglądały w nim planetki i czy DS jest w jego zasięgu?

 

 

Pozdrawiam,

 

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yukona oczywiście że miałem, co do obserwacji:

- skupiłem się prawie wyłącznie na emkach( M29, M13, M11, M8, M57, M31, M33, M56, M56, M15, M22, M30, M34, M71) - niektóre z emek niestety tylko w syncie JackaS lub Adamo; były dla mnie za wysoko.

- planetki - tylko Jowisz ; obraz niestety koszmar (nisko nad horyzontem i obraz strasznie falował),

- ponadto szybko osiadała rosa na obiektywie więc sprzęt do rana i tak nie stał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.