Jump to content

Zlot w Roztokach Górnych - relacja


Jacek S
 Share

Recommended Posts

Pozwolę sobie zacząć wątek z podsumowaniem ostatniego zlotu w Bieszczadach (wyjechałem trochę wcześniej od ekipy z Lublina i jestem już w domu).

Nie miałem okazji do obserwacji podczas nocy z czwartku na piątek (dojechałem w piątek), ale jako takie warunki były wtedy tylko gdzieś do północy. Z piątku na sobotę cały czas przeciągały całe ławice chmur, w dziurach między nimi próbowaliśmy trochę poobserwować - mniej więcej do pierwszej. Za to ostatnia noc była niesamowita, jak dla mnie - najlepsza w życiu (chociaż przeszkadzała osiadająca rosa). O fachowych obserwacjach komet K4 i Q4 więcej może napisać Adamo, ja raczej skupiałem się na jasnych M-kach i innych słabszych DS-ach. Z ciekawszych widziałem: galaktyki NGC 185 i 147 w Kasjopei, NGC 4236 w Smoku, NGC 7217,7331,7448,7479 w Pegazie, i całą masę obiektów w Strzelcu - gromady kuliste NGC 6642, 6553, 6544, 6522, 6528, 6624, niesamowita M22 rozdzielona na gwiazdki przy 60 i 120x, M28; wiadomo - też M8, M20, M21, M16, 17, 18 i jeszcze sporo innych M-ek po całym niebie i do rana :lol: Dla mnie największym osiągnięciem było zobaczenie mgławicy Helix (NGC 7293) w Wodniku przez lornetkę 7x50 i 10x50 (BPC) - zresztą było ją widać tylko przez lornetki. Spokojnie przez lornetkę było też widać M 33 (zanotowałem też sobie M 31, 30, 15, 34, 52 i 71 w Strzale).

Nad ranem mogliśmy jeszcze posłuchać na dokładkę pisków sów i wycia wilków :shock: Jeszcze tylko wschodząca Wenus i już czekam na następne Roztoki :lol: w równie miłym towarzystwie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To tylko pogratulować, znam to uczucie głębi nieba Bieszczadzkiej, atramentowo czarnej nocy i mocno zazdroszczę ale obowiązki firmowe przed urlopem nie pozwoliły mi być wtedy z Wami :roll:

Link to comment
Share on other sites

witam

Dojechała i ekipa z Lublina :)

Faktem jest że było cudownie i ociągaliśmy się z wyjazdem do 16tej :)

Pierwsze 2 noce były tak po połowie ale ostatnia była super tylko że mokra.

troszkę w sobotę przeszkadzał nam ten Łysy poniżej.

Wyjazd można uznać za udany pod względem pogodowym jak na lipiec który jest nie stabilny.

Oglądalismy troszkę komety i myślę że wyrośnie kilku obserwatorów komet.

 

Dziękuje wszystkim za wspaniałe 4 dni.

Oby takich więcej.

Adamo

Bieszczady.jpg

 

lysy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus

Cieszę się jak wszyscy co byli..

Widzieliśmy w sobotę przed zachodem cudne (zabawne) zjawisko:

Słońce przez filtr Bader-Meinhoff z ładnymi plamami na środku tarczy... Nagle dwie wąskie, równoległe, pasmowe chmurki tak przesłoniły tarczę że wyglądała jak.... osobliwy JOWISZ!

Szkoda, że to ulotne zjawisko przeminęło zanim udało się dokręcić kamerę. Ale parę osób widziało :Cheers:

 

Co do komet - K4/LINEAR była nietrudna do zaobserwowania, zaś Q4/NEAR - bardzo ciemna, dopiero ostatniej nocy Adamo ją przygwoźdił swoim newtonem :salu:

Link to comment
Share on other sites

Bader-Meinhoff

 

Andreas Baader i Urlike Mainhof to byli terroryści z Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Grupa terrorystyczna o poglądach lewicowych działająca w Berlinie Zachodnim i RFN w latach 70-tych. Ma na swoim koncie porwania samolotów, podkładanie bomb oraz porywanie i uśmiercanie ludzi.

Cygnus chyba Ci sie cos pomyliło z nazwą tego filtra :mrgreen: Przecież dobrze pamietasz kto to była RAF.

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
Andreas Baader i Urlike Mainhof to byli terroryści

Bardzo dobrze! Szkoda że nie masz poczucia humoru. Chyba wszyscy wiedzą że filtr robi Baader Planetarium :-)

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie do Krzysztofa...

 

Jak spisywał się Twój Yukon (o ile miałeś go ze sobą, oczywiście :) ) pod bieszczadzkim niebem?

 

Biorąc pod uwagę, że trudno znaleźć lepsze warunki do obserwacji nieba niż tam, więc to, jak spisuje się dany sprzęt w bieszczadzkich warunkach, świadczy o jego maksymalnych "osiągach".

 

Jestem ciekaw jak wyglądały w nim planetki i czy DS jest w jego zasięgu?

 

 

Pozdrawiam,

 

 

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

yukona oczywiście że miałem, co do obserwacji:

- skupiłem się prawie wyłącznie na emkach( M29, M13, M11, M8, M57, M31, M33, M56, M56, M15, M22, M30, M34, M71) - niektóre z emek niestety tylko w syncie JackaS lub Adamo; były dla mnie za wysoko.

- planetki - tylko Jowisz ; obraz niestety koszmar (nisko nad horyzontem i obraz strasznie falował),

- ponadto szybko osiadała rosa na obiektywie więc sprzęt do rana i tak nie stał :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.