Skocz do zawartości

Nasadka bino Baader-Planetarium-Maxbright.


Motloch Franciszek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak są mocowane pryzmaty,w tej nasadce bino ?

Cytuję wg DO:

Co istotne pryzmaty w nasadce MaxBright zamocowane są w sposób pozwalający na ich późniejszą kolimację.

==================================================================================================

Osłonki są przyklejone i niema,jak zaglądnąc.

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/nasadka-binokularowa-baader-planetarium-maxbright,d1284.html

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nasadka ma 2 możliwości kolimacji - samych uchwytów okularow (3-punktowe mocowanie na podkladkach sprężystych umożliwia niewielka zmianę rownoleglosci torów) - i to producent miał na myśli w treści "możliwości kolimacji". Realna, właściwa kolimacja wymaga zdjęcia tych plastikowych pokrywek, uzyskujemy dostęp do prawdziwej kolimacji na pryzmatach, w tym równie pryzmatu swiatlodzielacego. Śruby regulacyjne w tych nasadkach są niestety ustalane klejem, jest z tym sporo pracy ale nasadkę można skolimowac "w punkt". Bez doświadczenia w takich operacjach - odradzam.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nasadka ma 2 możliwości kolimacji - samych uchwytów okularow (3-punktowe mocowanie na podkladkach sprężystych umożliwia niewielka zmianę rownoleglosci torów) - i to producent miał na myśli w treści "możliwości kolimacji". Realna, właściwa kolimacja wymaga zdjęcia tych plastikowych pokrywek, uzyskujemy dostęp do prawdziwej kolimacji na pryzmatach, w tym równie pryzmatu swiatlodzielacego. Śruby regulacyjne w tych nasadkach są niestety ustalane klejem, jest z tym sporo pracy ale nasadkę można skolimowac "w punkt". Bez doświadczenia w takich operacjach - odradzam.

Cytuję wg DO:

Co istotne pryzmaty w nasadce MaxBright zamocowane są w sposób pozwalający na ich późniejszą kolimację.

==================================================================================================Ja to zrozumiałem,tak,jak jest napisane,czyli tak,jak w bino Baader Mark V.Pryzmaty mocowane wkrętami,bez kleju na wkrętach i bez klejenia samych pryzmatów,jak w bino WO.Wg mnie,jeżeli wkręty,są na kleju,to nie powinni pisac,że jest możliwosc kolimacji na pryzmatach,bo to dotyczy użytkownika,a nie servisu.Dziękuję,za informację,bo już miałem zdejmowac osłonki.

Na gniazdach okularowych jest możliwośc kolimacji,ale czasem to nie wystarcza.Fabrycznie,gnazda okularowe powinne byc ustawione dokładnie na środku,a następnie dopiero powinni ustawiac pryzmaty.Napewno tak nie robią,bo widzę,że gniazda okularowe,są przesunięte,jedno do góry,drugie w dół.Nasadka przyszła bezpośrednio od Baadera.

Jeżeli pryzmaty są dobrze ustawione,to wkładając,ten sam okular,raz w lewe gniazdo,potem w prawe (regulacje na gniazdach okularowych wkręcone do oporu),ostrzenie powinno byc jednakowe na obu gniazdach,bez dostrajania regulacją pod okularem.Tak niestety nie miałem,ani w WO,ani w Baader Planetarium.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jedno z gniazd okularowych w Maxbrighcie jest przesunięte. Również w moim przypadku nasadka przyszła wprost od Baadera po zareklamowaniu pierwszego egzemplarza bezpośrednio u nich.

Pomimo przesunięcia, nie mam problemów z łączeniem obrazu, a nasadka wydaje się być dobrze skolimowana.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jedno z gniazd okularowych w Maxbrighcie jest przesunięte. Również w moim przypadku nasadka przyszła wprost od Baadera po zareklamowaniu pierwszego egzemplarza bezpośrednio u nich.

Pomimo przesunięcia, nie mam problemów z łączeniem obrazu, a nasadka wydaje się być dobrze skolimowana.

Pozdr

A czy,jeżeli gniazda okularowe ,masz całkiem wkręcone,to ten sam okular,ostrzy,z lewej i prawej strony,bez dostrajania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie sprawdzałem, ale myśle, ze takimi rzeczami nie ma sensu zawracać sobie głowy, sam pryzmat dzielący moze wywoływać

nieco inny punkt ogniskowania, to nie jest istotne. W nasadkach bino najważniejsze jest łączenie obrazów. Chce tez przy okazji obalić

mit dotyczący równych jasności torów optycznych. Taka ciekawostka w przyrodzie nie występuje. Z uwagi na zastosowanie pryzmatu dzielącego wiązek ZAWSZE występuje rozńica w jasności torów. W nasadkach giant baadera problem ten jest rozwiązany "kolorem"

warstw na pryzmatach, tzn. mamy wyraźnie widoczne czerwone i niebieskie zabarwienie torów. W realu zamienia to sie w idealnie odwzorowany obraz bez żadnych kolorowych "nalecialosci". Pisze to tylko dlatego, ze wiele osób oddaje nasadki stwierdzając różnice w jasności torów. Tak ma być, chodzi o wybór egzemplarza, w ktorym różnice sa maksymalnie małe....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.