Skocz do zawartości

Jestem poczatkujacy.Pomocy.


Łukas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam do was ogromna prosbe.Zamierzam kupic sobie jakis nowy sprzet(do tej pory tylko lornetka 15x50) tylko nie wiem jaki.Wacham sie miedzy MTO11, Yukonem 6-100x-100 a Tal1.Niestety nie stac mnie na nic lepszego ale mysle ze i tak da sie z tego cos wybrac.Moze poroponujecie cos innego? Nie licza sie dla mnie wymiary czy waga bo ma byc to sprzet stacjonarny(dobra warunki-poza miastem) i na dlugie lata.Zalezy mi szczegolnie na obserwacji komet i planetoid.Jeszcze raz prosze o pomoc bo jestem jeszcze troche "zielony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Na długie lata,to nic z tego co wymieniłeś.MTO -ciemny,Yukon-obecnie sprzedawany przez D.O. TYLKO przypomina tego, którego miałem i opisałem w zeszłym roku :Cry: ,Tal 1- mały.Pozostaje lustro min. 150mm ,lub 120mm refraktorek.Ew.Sky/Astro-View- 100mm f-6 z Astrokrak :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, jeżeli to sprzęt stacjonarny i na długie lata, to faktycznie lepiej celuj w większą aperturę. Jeżeli mają to być jakieś poważniejsze obserwacje komet, to na Twoim miejscu dozbierał bym trochę więcej funduszy i kupił coś z lustrem 15cm, choćby dobsona. Kupisz go już za 1,500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam do was ogromna prosbe.Zamierzam kupic sobie jakis nowy sprzet(do tej pory tylko lornetka 15x50) tylko nie wiem jaki.Wacham sie miedzy MTO11, Yukonem 6-100x-100 a Tal1.Niestety nie stac mnie na nic lepszego ale mysle ze i tak da sie z tego cos wybrac.Moze poroponujecie cos innego?  Nie licza sie dla mnie wymiary czy waga bo ma byc to sprzet stacjonarny(dobra warunki-poza miastem) i na dlugie lata.Zalezy mi szczegolnie na obserwacji komet i planetoid.Jeszcze raz prosze o pomoc bo jestem jeszcze troche "zielony".

 

Polecam refraktorek 80 f/5 dowolnego producenta, sprzedawany jako Orion Short Tube przez Astrokraka:

http://www.astrokrak.pl/teleskopy.html#orion

czy jako NexStar GT przez Delta Optical:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping.../?id=77&lang=pl

(ta druga wersja droższa, za to z GoTo)

 

Dlaczego?

- Yukon ma system odwracający obraz i złożony okular z soczewką Barlowa. Dodatkowe elementy optyczne powodują, że zobaczysz nim <> tyle, co tym refraktorkiem

- MTO również jest dość ciemny jak na swoją aperturę, w dodatku ma małe pole widzenia, więc do komet będzie się nadawał średnio

 

Ten refraktorek świetnie nadaje się właśnie do tego, do czego go potrzebujesz i kosztuje niewiele więcej, a chwalony jest na wielu stronach:

http://www.cloudynights.com/reviews/st80.htm

http://www.cloudynights.com/reviews/RF80.htm

http://www.alcor.com.au/gabrield/astronomy/orion.asp

http://www.absolutebeginnersastronomy.com/...vista508se.html

(to są różne wersje, ale optyka ta sama)

 

Jak poobserwujesz nim (a zobaczysz dużo więcej niż swoją lornetką), to będziesz już wiedzał co większego chcesz kupić, a tego zostawisz sobie jako 'ekspedycyjnego' na zloty/wakacje i na dni, kiedy nie będzie Ci się chciało taszczyć wielkiego potwora na zewnątrz i studzić ;). Na razie nie radzę Ci kupować żadnego wielkiego smoka, zaznajom się z niebem i obserwacją obiektów mgławicowych - przez takie maleństwo zobaczysz kilkaset ciekawych obiektów, planetoidy, komety.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zaszło chyba małe nieporozumienie :roll: , sprzęt kalsy kompaktowej 80-100mm to typowy traweler a nie stacjonarka, przy ciemnym niebie i własnej posesji można spokojnie stawiać Newtona klasy 350-500mm bo będzie go tam jak w pełni wykorzystać :salu:

Co do MTO 11 CA to pamiętaj że nadaje sie też dobrze do aplikacji fotograficznych (płaskie pole widzenia w rozmiarze 42mm) i można z nim osiągnąć pole widzenia do 2,5* z długogniskowymi okularami w oprawie 2" czyli zmieści się w okularze cała M31 z glakatykami satelitarnymi.

 

Ps. Klienci decydujący się na Yukona kupują go najczęściej z powodu jego dobrego stosunku możliwości obserwacyjnych w stosunku do niewielkiej wagi i rozmiaru jako ekspedycyjny Traweler choćby i na wyprawę zaćmieniową na Nową Zelandię :Beer:

Za to klienci kupujący MTO kładą nacisk na astrofotografię Słoneczno-Ksieżycowo-planetarną do czego świetnie się on nadaje a przy okazji jest kompaktowym telskopem wizualnym także o niewielkich wymairach i masie do 2 kg 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszło chyba małe nieporozumienie :roll: , sprzęt kalsy kompaktowej 80-100mm to typowy traweler a nie stacjonarka, przy ciemnym niebie i własnej posesji można spokojnie stawiać Newtona klasy 350-500mm bo będzie go tam jak w pełni wykorzystać

 

Ano, ale Łukas pisze:

"Zamierzam kupic sobie jakis nowy sprzet(do tej pory tylko lornetka 15x50)"

 

Jak kupi takiego Newtona klasy 350-500, to będzie miał nawet trudności ze znalezieniem obiektu na niebie - przeca taki Newton ma najwyżej stopień z hakiem przy słabym okularze w wyciągu 2" - dla kogoś, kto do tej pory posługiwał się lornetką to to może być za duży skok moim skromnym zdaniem ;) Myślę że lepiej zrobi jeśli kupi coś mniejszego, nauczy się nieba i dopiero za rok - dwa wyda parę tysięcy złotych jak będzie wiedział co chce.

Po drugie - ma lornetkę, więc jak są gwiazdy - idzie obserwować. Ile waży taka 35-tka? Co najmniej kilkanaście kilo i studzi się z godzinę. Ma lokalizację z ciemnym niebem - to prawda. Ale dalej będzie musiał tego behemota wynosić z domu i wnosić z powrotem - przynajmniej dopóki nie kupi/nie zrobi jakiejś szopy z odsuwanym dachem. Nie wiem czy rzeczywiście będzie tak chętnie go używał, skoro będzie musiał co ładną noc odprawiać ten długi i skomplikowany ceremoniał.. ;)

Po trzecie, napisał:

"Niestety nie stac mnie na nic lepszego"

Skąd weźmie forsę na Newtona klasy 350-500? ;)

 

 

Co do MTO 11 CA to pamiętaj że nadaje sie też dobrze do aplikacji fotograficznych (płaskie pole widzenia w rozmiarze 42mm) i można z nim osiągnąć pole widzenia do 2,5* z długogniskowymi okularami w oprawie 2" czyli zmieści się w okularze cała M31 z glakatykami satelitarnymi.

 

Ale un nic o fotografii nie pisał ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziekuje za odpowiedzi.Chodzi mi tez o to ze tego Tal-a 1 moge miec juz za 850zl (allegro)dlatego wzialem go pod uwage.Na nic wiekszego mnie nie stac chyba ze dozbieralbym do tego malego refraktorka 80 poleconego wyzej, ale czy Tal nie bedzie od niego i tak lepszy?Wydaje mi sie ze to male pieniadze jak za taki sprzet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
...Jak kupi takiego Newtona klasy 350-500, to będzie miał nawet trudności ze znalezieniem obiektu na niebie - przeca taki Newton ma najwyżej stopień z hakiem przy słabym okularze w wyciągu 2" - dla kogoś, kto do tej pory posługiwał się lornetką to to może być za duży skok moim skromnym zdaniem ;)...

 

Nie zapominaj o funkcji szukacza klasy 50-60mm z polem widzenia porównywalnym z lornetką 50mm, więc nie ma mowy o skoku z problemem szukania, rozumiem że problemem będzie zapewne kasa więc też bym się skłaniał do taniego Newtona na Dobsonie klasy conajmniej 5" lub troszkę więcej lub tego Mizara 110mm z Aleegro bo tu mamy od razu montaż paralaktyczny i komplet wymiennej optyki okularowej :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub tego Mizara 110mm z Aleegro bo tu mamy od razu montaż paralaktyczny i komplet wymiennej optyki okularowe

 

No ale ;)

Przy Orionie też masz montaż paralaktyczny i jeden okular, a średnica obiektywu - w sumie porównywalna. No i Mizar ma te 800mm ogniskowej i, jeśli dobrze pamiętam, wyciąg 1,25". To daje maksymalne pole widzenia jakieś 2 stopnie - a skoro chce komety oglądać i ma ciemne niebo, to czemu ma się aż tak ograniczać? ;)

 

Dzień taki, że tylko sprzeczać się można :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kupić ten refraktorek 80 mm. Kupować małe newtony to jest bez sensu, a taki refraktorek zawsze się przyda i nie trzeba go będzie w przyszłości sprzedawać.

Pewnie, że newtona 350 mm można polecić, szczególnie jak się ma stałe miejsce na niego, no ale to nie jest za 1200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też poleciłbym tego refraktorka 80mm. Mały, poręczny, a sporo nim zobaczysz.

 

Sugerowałbym dokupienie w późniejszym czasie jakiegoś porządnego okularu ok. 5-6 mm, dzięki czemu sporo rozszerzysz jego możliwości.

 

A tu masz link do strony producenta link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taka mala ogniskowa pozwoli na montaz okularow o wiekszym powiekszeniu?

 

Powiększenie z nim uzyskasz jakie chcesz, tyle że największe sensowne w nim to około 100x (co da Ci okular 4mm albo 8mm z 2x Barlowem..)

 

Slyszalem ze wogole nie nadaje sie on do planet

A kto Ci takie mądrości opowiadał? ;)

 

czyli nie zobacze przez niego nawet pierscieni saturna?

Nie tylko pierścienie, ale i Przerwę Cassiniego jeśli seeing będzie dobry a Saturn wysoko. Zobaczysz też pasy na Jowiszu, podczas opozycji zobaczysz Syrtis Major na Marsie, fazy Wenus.. Ponoć można nim zobaczyć Wielką Czerwoną plamę i pasy na Saturnie:

http://www.cloudynights.com/reviews/st80.htm

TYlko, że to w pierwszym rzędzie instrument do mgławic i komet ;) i przy większych powiększeniach obrazy będą nie tak dobre jak w obiektywie APO czy długoogniskowym achromacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mi nie pasuje 80mm refraktorek jako "stacjonarny ,za miastem,na lata".11letni Mizar 110mm z allegro ?Lustro chyba już do regeneracji.Minimum to http://www.telescope.com/shopping/product/...ProductID=10200 i jakiś montaż "z drugiej ręki" .Może Watteau coś napisze jak się sprawuje ten scope . :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mi nie pasuje 80mm refraktorek jako "stacjonarny ,za miastem,na lata".11letni Mizar 110mm z allegro   ?Lustro chyba już do regeneracji.Minimum to  http://www.telescope.com/shopping/product/...ProductID=10200  i jakiś montaż "z drugiej ręki"

 

IMO nie zmieści się z tymi pieniądzami.. Bo tu jeszcze diagonal trzeba kupić (najlepiej 2"), ze dwa porządne okulary, szukacz...

 

Może  Watteau  coś napisze jak się sprawuje ten scope .

Przecażem napisał ;-)

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=4673

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Osobiście widziałem lornetka 26x70. Tzn było widac ze planeta ma "uszy".

 

Widać je też w BPC 20x60 - pod warunkiem że trafi się na dobry egzemplarz. No i pamiętam że dało się zobaczyć w lornetce 15x50 - taką jak ma Łukas, pod warunkiem umieszczenia jej na solidnym statywie i wpatrzenia się przez chwilę ;)

Ładnie było pierścienie widać przez lunetkę zrobioną z obiektywu rosyjskiej lunetki 20x50 i okularu 12x od mikroskopu - powiększenie było chyba 35x, pierścień był bardzo ładny i już nie 'uszowaty'...

Galileusz widział uszy przez to:

http://es.rice.edu/ES/humsoc/Galileo/Image...g_telescope.gif

A tu próba rekonstrukcji teleskopu Galileusza i obrazów jakie widział:

http://www.pacifier.com/~tpope/index.htm

;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.