Skocz do zawartości

ATIK 314+ lub ATIK 428EX


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

dojrzewam coraz poważniej do przesiadki z kamery QHY8L na kamerę mono.

 

Na ten moment rozważam zakup jednej z kamer z tematu posta.

 

Zebrałem opinie na temat tych kamer, przetrawiłem i doszedłem do następujących wniosków:

 

- elektronika w obu kamerach jest podobna (niskie szumy),

- wielkości chipów podobne (428EX ma trochę większą matrycę),

- dla linii H alfa sprawność kwantowa 314L+ to około 57%, dla 428EX to 70%,

- wielkość pixela dla 314L+ to 6,45 mikometra a dla 428EX 4,54 mikrometra.

 

Przy porównaniu tych dwóch kamer skupiłem się na cenie i sprawności.

 

Cena zdecydowanie przemawia za 314L+ a sprawność za 428EX... ale czy na pewno?

 

Jeżeli dobrze zrozumiałem zagadnienie czułości matryc to wychodzi na to, że zdecydowanie ważniejsza jest wielkość pixela niż sprawność matrycy.

 

Sprostujcie mnie, jeżeli poniższe rozumowanie nie jest poprawne.

 

314L+ ma pixel o powierzchni 41,6025 mikormetra kwadratowego, natomiast 428EX 20,6116. Powyższe oznacza, że powierzchnia pixela w 314L+ jest 2,018 razy większa. Można ze zatem przyjąć, że w danej jednostce czasu do każdego pixela 314L+ dociera 2,018 razy więcej fotonów. Fotony te przekształcane są przez pixel zgodnie ze sprawnością kwantową każdej matrycy. Przyjmując, że do 428EX dotrze 100 fotonów, do 314L+ dotrze 201,8 fotona. Fotony te zostaną przetworzone na elektrony i zliczone przez matrycę.

428EX zliczy w każdym pikselu 70 elektronów (dla linii H alfa) a 314L+ ziiczy 115,04 elektronów. To zdecydowana przewaga 314L+ pomimo zdecydowanie wyższej Qe pojedynczego pixela.

 

Jeżeli dobrze rozumuję, to jaki jest sens wydawania ok. 2500 PLN więcej na 428EX?

 

Czy Waszym zdaniem warto rozważać zakup 428EX?

 

Ciekaw jestem Waszych opinii na ten temat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na Atika 414. Narazie nie ma jej jeszcze wsklepach, moż po nowym roku.

Dzięki za info! Z tego co widzę, to świeżutki produkt dostępny już w zagranicznych sklepach.

 

Ciekawe kiedy pojawi się w Polsce i jaka będzie u nas cena w porównaniu do 314L+?

 

Wygląda na to, że to będzie hit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie kształtuje się cena atika 414 w porównaniu do 314, jest droższy zaledwie o kilkadziesiąt euro.. :)

 

Ogólnie to wstrzymaj się z zakupami do czasu aż złotówka wróci do jakiegoś normalnego poziomu, bo to co się dzieje przez ostatnie dni to jest horror..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.