Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wielkie za wsparcie! :) Jutro powinienem coś wrzucić, dzisiaj brakuje mi niestety pomysłów. Oczywiście chodzi mi o ciekawostki, ale zagadkę publikuję teraz :)

 

W nocy z 19 na 20 marca 2021 roku nastąpi zjawisko zakryciowe wśród księżyców Jowisza. Z powierzchni Io będzie można zaobserwować, że tarcza słoneczna jest zakrywana przez jeden z księżyców. Który to satelita Jowisza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawnie :)

 

Akurat o Amalthei nie wrzucałem, tylko o Io i Elarze :)

 

Dla zainteresowanych: gdyby z powierzchni całego Io taki tranzyt Amalthei na tle Słońca był widoczny, to Io straciłby 0.02 mag na jasności. Ale niestety widać to tylko na fragmencie księżyca, a więc spadek jasności byłby tak mały, że zginąłby raczej na skutek ruchu obrotowego :)

 

Ale w odwrotnej sytuacji - obserwacje są możliwe. Dużym sprzętem można zaobserwować całkowite przesłonięcie Słońca przez księżyce galileuszowe. Skutkiem będzie chwilowe zniknięcie Amalthei.

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się. Słońce bez problemu, Syriusz powinien być dość dobrze widoczny, szczególnie niedługo przed zachodem Słońca lub po jego wschodzie. Najjaśniejsze (Wega, Arktur, Rigel) powinny być ledwo widoczne o wschodzie/zachodzie Słońca.

 

Innym przykładem jest całkowite zaćmienie Słońca lub zaćmienie o bardzo dużej fazie (95% lub więcej).

 

http://adsabs.harvard.edu/full/1984JBAA...94..221H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam inny przykład. Rzecz rozgrywała się pod szczytem Makalu. Cytat:

"I jedno nie daje mi spokoju. Pół godziny temu, koło pierwszej w południe, na normalnym błękitnym niebie, zobaczyłem nad Tybetem zwykłe, mrugające... gwiazdy! Siadłem

na ich widok, bo nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Zamknąłem na moment oczy, otwarłem- są! Przetarłem oczy rękawicą, bo myślałem, że może to jakieś drobiny

śniegu uczepione źrenicy. Nie- gwiazdy są. Po prostu kilka gwiazd na normalnym błękitnym niebie. Nie w wyniku zmęczenia, które sprawiło że nie wiedziałem co się już

dzieje. Nie dlatego że czymś ciężkim dostałem w łeb. Kalkulowałem wszystko na zimno. Po prostu na niebie były gwiazdy. I koniec. Przypomniałem sobie momentalnie film

z udziałem Lionela Terraya "Gwiazdy w południe". On też to widział. Ale nie miałem przy sobie nikogo, kto by to mógł potwierdzić. Dwóch rzeczy byłem za to pewny

absolutnie. Że te gwiazdy w południe na niebie były, i że mój organizm funkcjonował wtedy normalnie. I myślę o tym, zbliżając się powoli do celu".

Ten krótki fragment pochodzi z książki "Mój pionowy świat" Jerzego Kukuczki.

LibMar gratki! W nagrodę "Gwiazdy w Południe", niestety po francusku.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka na dzisiaj:

 

W obecnej chwili na terenie Polski możemy dostrzec wszystkie obiekty z katalogu Messiera. Jednak ich widoczność zmieni się na skutek precesji osi Ziemi. Podaj, który obiekt (oznaczenie w katalogu Messiera) jako pierwszy przestanie wschodzić i zachodzić na terenie naszego kraju - będzie znajdował się ciągle pod horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.