Skocz do zawartości

Problem z portami COM


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas podłączania do komputera kolejnych akcesoriów (np. fokuser, relaybox, spust migawki w canonie) połączonych za pomocą portu com mam problem z ich właściwym przyporządkowaniem. Komputer przyporządkowuje coraz wyższe numery portów. Nie jest to akceptowane w programie, który używam BackyardEOS. W nim możliwe są tylko porty COM1 do COM12.

Portycom1.jpg

 

Rozumiem, że coraz wyższe numery przydzielonych com'ów związane jest z tym, że system pamięta urządzenie, które było tam podpięte(?). Na foto niżej widać jak wiele portów jest "w użyciu".

Portycom.jpg

 

Czy mogę prosić o "łopatologiczne" wyjaśnienie jak zrobić, żeby komputer zaczął przydzielać porty od tych najniższych?

Zamiana numeru, np. z COM26 na COM2 w ustawieniach nic nie daje, bo program tego "nie widzi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wejdź we właściwości tego za wysokiego portu np. com23 i zmień mu na siłę na niższy który nie jest wykorzystywany.

Mimo "krzyku" przyjmie to i będzie działało.

To nie działa. Po zmianie numeru portu program BackyardEOS nie widzi portu i nie reaguje...

Przekonałem się o tym wczoraj, kiedy na mrozie i wietrze udało mi się ustawić montaż na GP, skalibrować guiding itp.

Co z tego kiedy nie mogłem uruchomić migawki, a sequencera nie miałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  1. Włącz linię komend (CTRL + Windows, polecenie cmd)
  2. Wpisz set DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1 i ENTER
  3. Otwórz menadżer urządzeń
  4. WIdok -> Pokaż ukryte urządzenia, i odinstaluj to, co jest niepotrzebne i rezerwuje niepotrzebnie port.

 

 

 

Czy chodzi o coś takiego?

Bez tytułu11.jpg

Po otwarciu menadżera urządzeń nie widzę tych wszystkich comów do odinstalowania.

A na foto, które zamieściłem na początku tego tematu widać ich sporą liczbę jako "w użyciu".

Pewnie jak zwykle, robię coś nie tak jak trzeba...

Panowie, pomóżcie..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście wykonałem wszystkie punkty i nie widzę żadnych portów do odinstalowania.

Oczywiście interesują mnie porty od 1 do 12, bo wyższych nie widzi BackyardEOS.

Oto co widać po wykonaniu punktu 4:

Bez tytułu12.jpg

Może ścieżka dla polecenia z punktu 2 nie jest właściwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście wykonałem wszystkie punkty i nie widzę żadnych portów do odinstalowania.

Oczywiście interesują mnie porty od 1 do 12, bo wyższych nie widzi BackyardEOS.

Oto co widać po wykonaniu punktu 4:

attachicon.gifBez tytułu12.jpg

Może ścieżka dla polecenia z punktu 2 nie jest właściwa?

 

Co podpinasz jako urządzenie RS232 ? przejściówkę z USB czy express card ? Bo nie widzę innych oprócz wirtualnych portów bluetooth.......

Robisz to z konta ADMINA ?

Działało i przestało czy to pierwsze podłączenia ?

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze zmieniam na siłę w i działa. :)

Po kilku próbach okazuje się, że to rzeczywiście działa, ale tylko w sytuacji kiedy po zmianie numeru portu "na siłę" wykonam polecenie pod tytułem "aktualizuj oprogramowanie sterownika".

Ostatecznie, tak by już mogło być. Muszę tylko zapamiętać aby za każdym razem wykonać aktualizację oprogramowania.

I co ciekawe, te porty które w ten sposób zająłem przestają mieć dopisek "w użyciu"! Nic z tego nie rozumiem, ale ważne, że działa.

 

SP3UCA

Konto admina - a jak to sprawdzić? Używam przejściówki, mój laptop ma tylko usb. Używam go od ok. 3 lat i przez ten czas sporo różnych urządzeń zewnętrznych przez różne porty było podłączanych. Stąd pewnie tyle tych portów "w użyciu"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ne wiem, dlaczego nie wyświetlają się te porty, może faktycznie trzeba być na adminie? Co do wymuszania portu, to też nigdy nie miałem z tym problemów i zawsze wskakiwał na to miejsce, na które chciałem.

Jest jeszcze inna opcja czyszczenia starych COMów, ale wymaga modyfikacji kluczu w rejestrze i jak nie czujesz się na siłach, to nie będę do tego namawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku próbach okazuje się, że to rzeczywiście działa, ale tylko w sytuacji kiedy po zmianie numeru portu "na siłę" wykonam polecenie pod tytułem "aktualizuj oprogramowanie sterownika".

Ostatecznie, tak by już mogło być. Muszę tylko zapamiętać aby za każdym razem wykonać aktualizację oprogramowania.

I co ciekawe, te porty które w ten sposób zająłem przestają mieć dopisek "w użyciu"! Nic z tego nie rozumiem, ale ważne, że działa.

 

SP3UCA

Konto admina - a jak to sprawdzić? Używam przejściówki, mój laptop ma tylko usb. Używam go od ok. 3 lat i przez ten czas sporo różnych urządzeń zewnętrznych przez różne porty było podłączanych. Stąd pewnie tyle tych portów "w użyciu"...

 

 

Wyzeruj wartość wpisu HKLM\SYSTEM\CCSet\Control\COM Name Arbiter\ComDB

Poczytaj :

http://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_7-hardware/jak-zresetowa%C4%87-wirtualne-porty-com/851bc4c7-d5a2-4fe0-99d8-b3c0d776a204

 

 

Admin .... no to administrator ....masz uprawnienia do wszystkiego..... zmian w rejestrze , instalowania.... ale pewnie masz.... Sam instalowałeś system czy ktoś ?

 

Powodzenia !

 

Andrzej

 

ps. Windows nie jest taki straszny. Do ver XP...... wyżej jest :rofl:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyzeruj wartość wpisu HKLM\SYSTEM\CCSet\Control\COM Name Arbiter\ComDB

Poczytaj :

http://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_7-hardware/jak-zresetowa%C4%87-wirtualne-porty-com/851bc4c7-d5a2-4fe0-99d8-b3c0d776a204

 

 

Admin .... no to administrator ....masz uprawnienia do wszystkiego..... zmian w rejestrze , instalowania.... ale pewnie masz.... Sam instalowałeś system czy ktoś ?

 

Ponieważ już jakoś radzę sobie z tematem, nie będę raczej próbował grzebać w rejestrach.

Zresztą i tak nie wiem gdzie mam tego szukać..

Moja wiedza komputerowa jest dość ograniczona i nie chciałbym czegoś nagrzebać.

Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w rozwiązanie mojego problemu i próbowali pomóc!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.