Skocz do zawartości

zaćmienie słońca 20.03.2015 godz. 10;55


3dmann

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Macie tutaj bardzo ciekawie forum, zarejestrowałem sie ponieważ szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Właśnie trwa zaćmienie słońca w kulminacyjnym momencie czylo okolo godziny 10;50 zrobilem mu zdjecie, niestety nie wyszlo, bo nie mam w aparacie zadnych filtrów i słońce wygląda jak zwykłe nie widać tego przysłonienia tarczy. Zrobiłem to jednak na dosyc sporym przyciemnieniu i wyszedł mi przypadkiem całkiem inny obiekt i moje pytanie co to jest?\\ Czy to tylko odbicie zaćmienia słońca czy to wenus czy co?

 

Byłbym wdzięczny za odpowiedź pozdrawiam:)

post-28830-0-97377600-1426848872_thumb.jpg

post-28830-0-01105900-1426848878_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie jest to Wenus ani żadna inna planeta, co sugeruje nienaturalna faza obiektu. Jest po prostu odbicie Słońca zaćmienionego przez Księżyc.

 

no oczywiście że to odbicie słońca.

szkło zależnie od powłok lub ich braku może odbijać od kilku do 0,1% światła, a więc odbity obraz może przypadkiem wyjść osłabiony akurat o tyle, ile jest to potrzebne, gdy nie mamy odpowiedniego filtra.

 

a więc brawo 3dmann, udało ci się sfotografować zaćmienie!

 

(wenus byłaby w tej skali tylko punktem, a poza tym byłaby w innym miejscu a w ogóle to nie byłoby jej widać bo zbyt słabo świeci...)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(wenus byłaby w tej skali tylko punktem, a poza tym byłaby w innym miejscu a w ogóle to nie byłoby jej widać bo zbyt słabo świeci...)

Przy dużej elongacji możliwe są obserwacje Wenus za dnia. Pamiętam, że obserwowałem w ten sposób planetę gołym okiem i za pomocą lornetki (trzeba być bardzo ostrożnym, by w polu widzenia nie znalazło się bliskie sąsiedztwo Słońca), dwie godziny po górowaniu Słońca, w porze letniej. Wydajność kwantowa oka jest dużo mniejsza niż kamer CCD. Tutaj jest nawet zdjęcie Wenus zrobione za dnia: http://www.fourmilab.ch/images/venus_daytime/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.