Skocz do zawartości

Prawie Eos Clip - ATM.


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

W związku ze sprzedażą filtra Astronomik CLS w oprawie EOS/T2. Pytano mnie o szczegóły zamontowania. Nie wiem, czy ktoś już stosował takie rozwiązanie, bo temat jest banalnie prosty.

Przejściówka EOS/T2 (przynajmniej ta moja) nie była litym kawałkiem metalu, składała się z części "EOS" z przelotem 2" i części z jaskółczym ogonem i przelotem T2.

Ważne było, że część "EOS" miała w środku 2" gwint filtrowy. Wystarczyło odkręcić pierścień mocujący i wymontować szkiełko filtra z oryginalnej 2" oprawki, następnie zainstalować je w przejściówce EOS/T2 i zabezpieczyć pierścieniem mocującym wykręconym z oprawki . Ja pod szkiełko zastosowałem jeszcze dystans tak, aby zbliżyć je maksymalnie do matrycy.

Piotr.

CLS Clip.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł! Też chciałem coś takiego zrobić u siebie ale moja przejściówka EOS/T2 jest ciutkę inna.

Mimo, że ma część z jaskółczym ogonem, która blokowana jest trzema małymi imbusikami na zewnątrz,

to jednak te małe imbusiki są za nisko i gdy wkładam szkiełko z UHC-S, to śrubki kolidują z nim.

Szkiełko z filtra ma grubość około 3mm. Jak widać, nie każda redukcja EOS/T2 jest taka sama, wiadomo.

Pomysłowo to wykombinowałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy do takiego zestawu da się podłączyć obiektyw z mocowaniem M42 i wyostrzyć na nieskończoność ?

Czy raczej takie rozwiązanie :
http://www.astroshop.pl/filtr-podczerwieni/astronomik-filtr-clip-eos-l/p,16755?utm_medium=cpc&utm_term=16755&utm_campaign=1503&utm_source=froogle&gclid=CJzD7oP4x8QCFQMewwod0BkAtw

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy do takiego zestawu da się podłączyć obiektyw z mocowaniem M42 i wyostrzyć na nieskończoność ?

 

...nie da się.

Piotrka trochę poniosła fantazja z tą nazwą (Eos Clip). Generalnie ideą rozwiązania mocowania filtrów "Eos Clip" jest to, żeby nie wydłużać drogi optycznej, dzięki czemu można stosować wszelkie (w tym systemowe) obiektywy.

A tutaj mamy zwykła redukcje Eos - T2 z gwintem filtrowym. Tak że to prawie Eos Clip i prawie ATM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.