Skocz do zawartości

Zakup filtrów do GSO 8"


frugo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Najpierw napisze co posiadam:
GSO Dobson 8" + kitowe 9mm Plossl + GSO 30mm + Barlow GSO 2x 2"/1,25"

Chciałbym zakupić filtry do tego zestawu, chodzi mi poniższe opcje:

1. Filtr do oglądania księżyca (może dwa), chodzi o zmniejszenie ilości światła głównie ale proszę o radę co będzie najlepsze, przypuszczam że polarycyjny filtr tylko czy ND też jest potrzebny i jakie? Księżyc głównie chce oglądać przez 30mm (lub 30mm + barlow) czyli filtr 2", obecnie taka kombinacja dość mocno daje po oczach :/

2. Filtr do planet, Jowisz, Wenus, Saturn, Mars tu chciałbym uzyskać poprawę kontrastu oraz szczegółów jeśli będzie to możliwe oczywiście, czytałem że neodymowe są najlepsze ale są bardzo drogie, (oczywiście tu 1.25") prosiłbym o radę które będą w najlepszym stosunku jakość/cena.

3. Filtr do galaktyk/mgławic- tu obserwacja póki co Plossl 9mm, później na pewno kupie coś lepszego ale to pewnie w przyszłym roku.

Co do cen to nie odrzucam póki co niczego ale raczej nie skuszę się na pojedynczy filtr za 250zł. Chodzi mi o pomoc w doborze samych filtrów i co będzie najlepsze w klasyfikacji cena/jakość.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. - filtr polaryzacyjny, najlepiej kołowy (zmienne natężenie światła)

ad 2 - nic tutaj nie potrzeba, tylko popsujesz kontrast

ad 3 - jw. przy tej aperturze ma to średni sens, filtry działają w zasadzie pod ciemnym niebem

dla apertur powyżej 10-12"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. - filtr polaryzacyjny, najlepiej kołowy (zmienne natężenie światła)

ad 2 - nic tutaj nie potrzeba, tylko popsujesz kontrast

ad 3 - jw. przy tej aperturze ma to średni sens, filtry działają w zasadzie pod ciemnym niebem

dla apertur powyżej 10-12"

 

Co do 1. i 2. zgadzam się w całej rozciągłości (do planet też może się przydać filtr przyciemniający, bo Wenus czy Jowisz też potrafią blaskiem zmęczyć oko), natomiast co do 3. nie zgadzam się w całej rozciągłości. Miałem Syntę 8" i najpierw Baader UHC-S 1,25", a potem Ultrablock 2" i oba nieźle się sprawdzały w tej aperturze, chociaż Ultrablock może już był troszeczkę za ciemny.

I jeszcze jedno: lepiej troszkę dłużej pooszczędzać i kupić filtry dwucalowe, zwłaszcza mgławicowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.