Skocz do zawartości

Encyklopedia Wszechświata na CD - Optimus Pascal - lata 90'


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Porządkując płyty CD znalazłem coś co lata temu było dla mnie skarbnicą przystępnej wiedzy o kosmosie. Encyklopedię można było kupić pod koniec lat 90' w wersji BOX a po kilku latach była dołączona do gazety PCokay i chyba większość z nas zna tą pozycję z dodatku do czasopisma.

W archiwalnych tematach na AstroPolis można spotkać przewijające się nawiązania w rozmowach do tej produkcji, ale nic konkretnego.

 

Chciałbym, podzielić się wrażeniami i odświeżyć wspomnienia niejednemu z Was - może zakręci się komuś łezka w oku :)p_yta.jpg

 

Wewnątrz pudełka znajdujemy informację o minimalnych wymaganiach systemowych:

procesor 486 SX, 4 MB RAM (zalecane 8MB), CD-ROM x2, karta dźwiękowa, monitor VGA (256 kolorów), system windows 3,11 lub 95 (pod 98 też działa).

 

Wymagania systemowe zachęcają do instalacji, która po bezproblemowym i błyskawicznym przebiegu uruchamia program właściwy, który niestety przywitał mnie komunikatem:

"[1058] Sterownik dekompresji dźwięku nie został poprawnie zainstalowany. Uruchom jeszcze raz program instalacyjny. Teraz program zostanie zakończony."

W sieci znalazłem informację, że przyczyną jest system operacyjny XP a rozwiązaniem tego problemu jest podmianka pliku msadp32.acm znajdującego się w katalogu system32 na plik o tej samej nazwie pochodzący z Windowsa 98. Jeśli ktoś miałby kłopot znaleźć go w sieci mogę podesłać. W obecnym msadp32.acm zmieniamy nazwę aby w przyszłości go przywrócić i wgrywamy wersję z win98 msadp32.acm po czym uruchamiamy komputer ponownie i gotowe.

 

Po uruchomieniu i zobaczeniu intro zapierającego dech w piersiach przenosimy się do kopalni wiedzy, którą eksplorujemy w rozdzielczości 640x480. Na dzisiejsze standardy to malutko, ale można przywyknąć po zmianie rozdzielczości ekranu na 800x600.

Jest sporo działów tematycznych i są one dosyć rozbudowane. Nie brakuje animacji, obrazków a nawet video. Niektóre teksty może odczytać nam lektorka z całkiem dobrą dykcją ;) W tle sączy się dobrze dobrana klimatyczna muzyka, która zmienia się w zależności od tego co przeglądamy. Żeby delektować się podkładem dźwiękowym najlepiej zrobić obraz płyty bo napęd optyczny w dzisiejszych czasach może i szybki ale nieco za głośny (przynajmniej mój). Ogólnie jak na tak odległą w czasie produkcję, jestem zaskoczony ile informacji zostało zgromadzonych.

 

image.jpg

 

Oto niektóre opracowania z dużą ilością odnośników, i tematów pokrewnych. Przyznam, że całkiem przyjemnie przegląda się treści tu zgromadzone. Jedynie brakuje tradycyjnego przycisku "wstecz", który został zastąpiony "wajchą" ze strzałką (po prawej stronie ekranu). Po jej naciśnięciu wyskakują ostatnio przeglądane hasła.

 

image.jpg

 

Jedne z pierwszych kroków jakie zrobiłem w tym programie było dowiedzenie wirtualnego planetarium. Po ustawieniu położenia (dokładność co jeden stopień) i czasu porównałem wyniki ze Stellarium i wszystko było na miejscu. W opcjach widoku możemy wybrać czy chcemy widzieć, linie gwiazdozbiorów, podpisy, obiekty układu słonecznego a nawet obiekty głębokiego nieba. Dziś mamy o wiele bardziej dopracowane i zaawansowane symulatory nieba na komórkach ale trzeba pamiętać, że było to pisane na komputery taktowane poniżej 100MHz a działać musiało nawet na 20MHz.

 

planetarium.jpg

 

Proszę ten wpis traktować na luzie a nie jako rekomendowaną pozycję. Pewnie część rzeczy jest nieaktualna a może też są jakieś błędy (specjaliści pewnie wyłapią).

Przykładowo w planetarium wielkości gwiazdowe mi nie pasowały z tymi w Stellarium i na Wiki, ale to taki detal :)

 

Na XP można ją uruchomić - sprawdzone. Na nowszych systemach może także a jak nie to można emulować starsze środowisko.

Kto zna, pamięta, miał z tym w przeszłości styczność niech podzieli się wrażeniami :) Pozdrawiam

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ach te czasy, Windows 98 i encyklopedie optimusa. Tam nie tylko było o wrzechświecie. Były tez ptaki,zwierzęta,historia, jak to działa itp. I jeszcze jak pluton był planetą :)

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rzeczywiście zrobiło się sentymentalnie, ale czy ktoś z Was instalował encyklopedię, żeby teleportować się w czasie?

Jeśli jeszcze nie, to zachęcam i przesyłam świeżutki film:

https://youtu.be/BfmvTnRZC7I

Edytowane przez Centurion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.