Skocz do zawartości

SW BKP 200/1000


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Do sprzedania mam mój ukochany teleskop newtona SW 200/1000, który towarzyszył mi od początku przygody z astronomią (kupiony 5 lat temu w sklepie). Używałem go głównie do astrofotografii. Przez 5 lat zmieniło się u mnie wszystko: montaż, kamera etc, więc kiedyś musiał przyjść czas na tubę i stało się to dzisiaj.

DSC_4382small.jpg

DSC_6722small.jpg

Teleskop jest zadbany, jednak ducha czasu nie da się zatrzymać i nie wygląda on już jak nówka ze sklepu. Dovetail jest mocno zarysowany, na niektórych śrubkach da się zauważyć zalążki rdzy (niewielkie), a w jednym miejscu na tubie powstało małe wgniecenie od transportu. Wszystko jest na zdjęciach. Generalnie wszystkie te rzeczy mają znaczenie jedynie estetyczne, bo pod względem funkcjonalnym ten teleskop nie różni się niczym od nowego.

DSC_6723small.jpg

DSC_6726small.jpg

DSC_6731small.jpg

LG było raz myte, ok 1,5 roku temu, LW nigdy. Generalnie lustra są czyste i na razie nie ma konieczności myć ich ponownie. Na zdjęciach wszystkie pyłki są dużo wyraźniejsze, niż w rzeczywistości. Oczywiście optyka nie jest zarysowana, dbałem o nią.

DSC_6730small.jpg

DSC_6735small.jpg

Do LW jest przyklejona widoczna na zdjęciu grzałka o mocy ok 2,8W, dzięki czemu LW nigdy nie zaparuje. Ja używałem jej ze sterownikiem i była ustawiona na 1/4 do 1/2 mocy, co już wystarczało. Grzałka jest wykonana bardzo estetycznie, wyczerniona, a cieniuteńkie przewody poprowadzone wzdłuż pająka, przez co nie zachodzi na nich dodatkowa dyfrakcja.

DSC_6729small.jpg

W zestawie oferuję tubę bez wyciągu, oraz obejmy, dovetaila 32 cm i dekielek na tubę z przyklejonymi filtrami ND5 i ND3,8, całość w oryginalnym kartonie. Początkowo tuba miała wyciąg Crayforda SW, jednak zmieniłem go na Moonlite, gdy zacząłem focić dedykowaną kamerą (duża masa w wyciągu). Wyciąg oryginalny był natomiast wystarczający do lustrzanki i wizuala. Na życzenie mogę podać rozstaw otworów pod wyciąg (to standard SW) oraz powinienem dać radę załatwić wymiary podstawki pod wyciąg Moonlite. Można oczywiście zamocować w zasadzie dowolny wyciąg, potrzebna jest tylko odpowiednia podstawka.

 

Teleskop jest moim zdaniem świetnym astrografem, za niewielką cenę można robić światowej jakości zdjęcia zarówno DSów, jak i planet. Polecam do fotografii z montażem NEQ6 (ewentualnie HEQ5, jak ktoś ma dobry egzemplarz) lub obserwacji na co najmniej EQ5.

 

Proponuję cenę 500 zł + koszty wysyłki. Możliwy odbiór osobisty u mnie w Wieliczce lub umówienie się gdzieś w Krakowie (preferuję odbiór osobisty, bo takich delikatnych rzeczy lepiej nie wysyłać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Miałem to kiedyś opisać, ale jak zawsze nie wyszło :) Astropudełko z boku montażu pełni funkcję huba USB (aktywnego) oraz rozdzielacza zasilania. Jest tak sprytnie zrobione, że zakrywa złącza, które z tej strony ma normalnie NEQ6. Dzięki temu zasilanie do montażu jest podłączone niejako od środka.

DSC_4390smal.jpg

Z lewej wychodzą złącza do pilota SynScan oraz pilota focusera (+ USB dla każdego z nich), z góry idą złącza do teleskopu (USB, zasilanie, silnik focusera), natomiast z dołu są dwa wejścia zasilania (12V oraz 13,7V dla kamery 383L+) oraz dwa USB do kompa (nie może być jedno, bo kamerka planetarna źle działa na hubie).

 

Drugie pudełko przy montażu to pilot focusera, natomiast to na tubie to sterownik grzałek.

Wszystko własnej konstrukcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, wyciąg powędrował do nowej tuby, którą zresztą kupiłem też bez wyciągu :) Ostatnio na giełdzie widziałem wyciąg SW, jednak bez podstawki. Na pewno się jakiś trafi, wyciągi co jakiś czas pojawiają się na giełdzie (nie musi być to SW, bo po dorobieniu podstawki można używać dowolnego innego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tubę SW 130/6540 z wyciągiem dual speed. Czy ten wyciąg pasowałby do tej tuby ?
I drugie pytanie - czy CG5GT na 2" nogach dałby radę z tą tubą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, na tubę napadło już stado Wilków i ją porwały :)

 

A tak przyszłościowo, odpowiadając na Twoje pytania:

Wszystkie wyciągi SW powinny być ze sobą kompatybilne i będą na 95% pasować. Raczej nie ma znaczenia średnica tuby.

A CG5GT będzie dobry do wizuala, foto planet, ale do astrofoto DS będzie za słaby. Na samym początku przygody z tą tuba wisiała ona na EQ5, jednak szybko zorientowałem się, że dobrego zdjęcia na tym nie zrobię. Zmieniłem na HEQ5 i również czegoś brakowało. Dopiero NEQ6 sprostał jej wymaganiom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.