Skocz do zawartości

Prośba o radę


Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem na samym początku zaznaczyć, że jest zaupełnym laikiem i nie mam bladego pojęcia o teleskopach. Chciałem swojemy synowi (14 lat) kupić teleskop. Biorę pod uwagę firmę Uniwersał. Po przeczytaniu forum, dowiedziałem się, że niektórzy koledzy, nazywają teleskopy tej firmy "namiastką teleskopu". Proszę o radę jaki teleskop kupić i ile może kosztować.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem już wcześniej podane przez Pana strony, ale są to oferty handlowe, nic nie mówiące o prawdziwych zaletach i wadach sprzętu. Ktoś kto zetknął się z danym sprzętem i go używał, ma skalę porównawczą. Na podstawie zdjęć reklmowych z lakonicznym opisem, nie potrafię ocenić jakości sprzętu. Najbardziej spodobały mi się zdjęcia i opis na stronie firmy Uniwersał i dlatego zamierzałem kupić sprzęt tej firmy.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to powtarzamy Januszowi_P i innym.

Dlaczego tak mało opisów, zdjęć, opinii i.t.p.

Nie należy tego lekceważyć.

Wyprodukować i sprowadzić w kapitaliźmie jest łatwo.

Gorzej zareklamować, a to Uniwersały potrafią.

 

Jest jaeszcze stronka z opiniami:

http://www.teleskopy.joa.prv.pl/

 

Proszę sprawdzić zebrane tu przez naszego kolegę recenzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że musisz sobie odpowiedzieć na parę podstawowych pytań

 

1. w jakim stopniu Twój syn interesuje się

astronomią ?

(bo może na początek mały refraktor wystarczy)

2. ile kasy przeznaczasz na zakup ?

3. jakie wielkości ma to być sprzęt ?

- bo jeśli mieszkasz w domu to nie ma problemu,

ale jeśli w bloku to potrzebujesz coś mobilnego

4. co zamierzasz oglądać, lub jaka średnica lustra Cię interesuje ?

 

a może to Ty się interesujesz astronomią i prezent dla syna jest tylko pretekstem ?

przyznaj się :-)

 

zobacz tez http://market.fotoclassic.pl/

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pojawia się kolejny raz temat wyboru teleskopu. Może trzeba by ująć ten temat jako osobną grupę tematyczną?

A Uniwersał? Tyle już tu się naczytałem Tomaszu na temat tego sprzętu, że ja na ich strone to już nie wchodzę :)

Kiedyś żółty kolorek też mnie urzekł, ale się uchowałem ;D

Jest mnóstwo wątków na forum na temat wyboru teleskopu, musisz się tylko przez to przekopać :)

Zawsze to powtarzamy Januszowi_P i innym.

Dlaczego tak mało opisów, zdjęć, opinii i.t.p.

Nie należy tego lekceważyć.

Wyprodukować i sprowadzić w kapitaliźmie jest łatwo.

Gorzej zareklamować, a to Uniwersały potrafią.

Reklama dźwignią handlu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukuję, też chętnie popatrzę się w niebo.

Na sprzęt planuję wydać około 2 tys. zł.

Mieszkam za miastem i mam dobre warunki do obserwacji.

Po przeczytaniu negatywnych opinii o firmie "U" boję się nabrać jakiejś innej firmie "A", "B" lub "C". Chciałbym dowiedzieć się trochę o sprzęcie użytkowanym przez Szanownych Kolegów i skorzystać z Waszej wiedzy o sprzęcie.

 

Pozdrawiam

Tomasz

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzę, ze cena jest zawsze na 1 miejscu.

Trzeba wiec zrobić zestawionko z zakresami cenowymi.

Pisząc dodatkowo o jakości, wyposażeniu i przydatności

Np

1. Do 1000 PLN

2. Do 1500 PLN

3. Do 2000 PLN

4. Do 3000 PLN

5. Do 5000 PLN

6. Do 8000 PLN

7. Do 10 000 PLN

......

i tak do De lux klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj Uniewrsała jak masz 2 tysiące. Na tym poziomie jest już kilka fajnych teleskopów: Tał 100rs, Synta 102 albo Celestron 102 jak chodzi o refraktory. Newtony to np. Tał 120 albo newtony z astrokraka. Raczej interesuj się takimi markami niż marką U. Miałem dwa teleskopy U i teraz mam Tała 100 i czuję się jakbym przesiadł się z roweru do samochodu. Wszystkie wyżej wskazane instrumenty to po prostu prawdziwe teleskopy. Mają swoje wady i zalety ale na pewno zasługują na zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko zrobiłem tabelkę z firmami i osób prywatrych oferującymi teleskopy i nie tylko. Nie trzeba więc błądzić. Jakby co proszę o kolejne propozycje, bo zapewne nie wszystkie znam. Oczywiście chodzi i aktualny stan i firm które chwilowo lub aktualnie nic nie robią nie wpisuje

 

http://astronomy.w.interia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Witaj Tomaszu. Jeszcze nie dawno miałem taki sam problem jak ty. Nie wiedziałem co kupić: czy newton czy refraktor. W końcu kupiłem newtona 114mm/900. Uważam że jest to dobry zakup, bo jak nikt niemiał doczynienia z astronomią to powinien wziąść się za mniejszy sprzet i uczyć się . A jezeli połknie bakcyla to można zainwestować w wiekszy sprzet. A tak po co wydawac dużą kasy skoro po miesiacu się znudzi i teleskop będzie leżał w koncie lub na szafie, a może będziesz próbowqał go sprzedać. wydaje mi się że takie wyjście nie ma sensu. Tylko tak piszę bo dużo poradzic ci nie mogę bo sam nie mam za dużo doświadczenia. Ale uwazam że kupując coś za więcej niż 1100zł na początek nie ma sensu. A ostatnio znalazłem przysłowie nie pamiętam autora ale brzmiało tak "Im większy sprzęt tym bardziej podatny na ruchy ruchy powietrza i gorzej obserwowac niebo"

Ze swojej storny polecilbym ci albo newtona albo refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)Może to być np:

Z newtonów:

Celestron Firstscope 114EQ cena 949zł

lub troche drozszy ale bardzo bobry TAL 120 cena 1449zł

Soligor MT-910 za 1090zł

Synta 114/900 EQ2 za 899zł

Reflektor Galaxia 114/900 za 1048zł

lub trochę drozszy

Reflektor LXD 114 NT/900 1368,00 zł

Newton 120/900 uniwersał za 1350zł

Newton 90/900mm uniwersał za 990zł

 

Lub refraktory:

Refraktor DS-B 60/700 EC 745,00 zł

Refraktor DS-B 80/900 EC 1210,24 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz, z tych teleskopów ktore podałes to ja wziąłbym LXD 114NT/900, ze względu na najlepiej wyglądający z zewnątrz montaż. Optyka prawdopodobnie w większości 114-stek będzie podobna. Roznice to wlasnie montaż i akcesoria.

 

Jest dostępny (?) na stronie www.market.fotoclassic.pl

 

Tomasz, do Uniwersała się nawet nie zbliżaj, bo to straszna kicha. Absolutny brak polotu, staranności i dokładnosci.

pozdrawiam

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek bardzo fajne zestawienie. Jak się je uzupełni o brakujące firmy lub osoby (jeśli takie są), to będzie bardzo pomocne dla poszukujących.

 

Jeżeli ktoś uważa, że powinno się coś w tym zestawieniu jeszcze dodać niech mi napiszę na e-maila. Bardzo chętnie dopisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(......)

Lub refraktory:

Refraktor DS-B 60/700 EC 745,00 zł

Refraktor DS-B 80/900 EC 1210,24 zł

 

osobiście tych bym raczej nie polecał, a to

ze wzgedu na niestandardowy wyciąg

 

ponadto jestem zdania że nalezy unikać :

 

1. literki 'U"

2. wyciągów <> od 1.25" (2")

3. Netwonów o średnicy lustra < 150mm

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 mm Newton można już zakupić od 1250 zł i osobiście poróż z astronomią najlepiej rozpocząć od własnie takiej średnicy zwierciała.

 

"1. literki 'U"

2. wyciągów <> od 1.25" (2")

3. Netwonów o średnicy lustra < 150mm"

 

Wszystko święta prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ludzie się tak doczepili do mniejszych teleskopów ??? Dla laika róznica nie bedzie aż tak widoczna. Ja mam już drugi raz z rzędu mały teleskop 9cm i jestem bardzo zadowolony. Tak samo polecają inni np. Tał 120. Słyszałem też bardzo dobre opinie malenkim Talu chyba 65mm.

 

Rozumiem, że 150 a np. 90mm to róznica ale nie zgodzę się z dyskryminacją mniejszych sprzętów.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dyskryminacja. Problem w tym, że każdy chce dla siebie jak nawiekszy teleskop. Co bardziej niezorientowani sugerują się np. tylko powiększeniem. Kupują lunetę z power 800x albo Uniwerka z powiększeniem 56900x i się cieszą.

Wiesz jak to jest rozmiar jak w życiu się liczy, a nie każdą zadawala 6 czy 9 cm. 15 cm jest już w normie ;):D

20 to już odlot.

Czyży teleskop był przedłużeniem ... Tylko ciekawe co mają myśleć o sobie posiadacze mikroskopów (np. laureaci tegorocznej olimpiady astronomicznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dyskryminacja. Problem w tym, że każdy chce dla siebie jak nawiekszy teleskop. (...)

 

Marku, przyznałes przeciez rację sybic'owi , że należy unikać newtonow mniej niż 150mm...

 

Ja w każdym razie się z tym nie zgadzam. Lustro każdej wielkosci opłaca się kupować, o ile jest dobrze wykonane. Obrazy z tego sprzętu naprawdę potrafiają zaskakiwać, bo jak powszechnie wiadomo, małe apretury są mniej podatne na niestabilność atmosfery. Wiem to z doświadczenia i statystyk. Pogodne noce od 20.IV do 1.V. miały średni seeing ok. 7/10 :)

 

pozdrawiam

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Malkiem. Ogólnie przyjmuje się dolna granicę dla zwierciadła 150mm, ale moim zdaniem mniejszych teleskopów 114mm nie należy skreślać. Patrzyłem przez różne teleskopy i nawet zwierciadło 90mm może zadowolić obserwatora w przypadku pewnego kompromisu pomiędzy zasobami finansowymi a uzyskiwanymi efektami. Dobry teleskop 90mm czy 114mm jest moim zdaniem w porządku jak na pierwszy instrument, pozwala nauczyć się obcowania z niebem, sprzętem. Oczywiście po jakimś czasie okażę się zbyt mały, ale to samo będzie dotyczyło teleskopu np. 150mm czy 170mm. Ważne, żeby nasycenie takim sprzętem nastąpiło nie po 3 nocach obserwacyjnych ale po pełnym wysyceniu możliwości tego sprzętu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest, że warto zacisnąć zęby i poczekać na większy sprzęt - ja bym wolał 150 zamiast moich 130mm, chociaż frajda z obserwacji i tak jest niezła. Myslę, że to głownie sprawa czasu potrzebnego na wyciśnięcie wszystkiego z danej średnicy. W przypadku małych sprzętów następuje to zbyt szybko jednak. Poza tym istotnym kryterium jest jednak różnica możliwości w stosunku do lornetek. Małe Newtony 76-90mm są zupełnym nieporozumieniem, właśnie ze względu na zbyt małą róznicę efektywnej apertury [obstrukcja!] w stosunku do np. lornetek 60mm. To samo dotyczy małych refraktorków poniżej 80mm. Szczególnie, jeśli uwzględni się relacje cenowe i ograniczenia [rozdzielczość/ powiekszenia maksymalne] w obserwacji planet, a to jedyna istotna zdawałoby się różnica/ przewaga małego teleskopu nad lornetką. Wg. mnie zatem optimum dla astroamatora po lornetce to 150mm, a jako minimum dla niezamożnych lub młodzieży 110mm [mowa o reflektorach oczywiście]. Jako alternatywa refraktor 100mm, ale to już raczej dla koneserów -ze względu na cenę. Początkujący astroamator musi sobie najpierw wyrobić preferencje, wstępne założenia czesto mijają się z praktyką, dlatego sprzęt mimo wszystko powinien zapewniać sporą uniwersalność, choć oznacza to kompromis między obserwacją deep space a planetami. Dla mnie, po doświadczeniach własnych ze 130mm f/5 ideałem byłby 150/900 [f/6] - apertura i światłosiła jeszcze b. dobra do deep space, a planety powinny wyglądać. przyzwoicie, myślę tu o trudniej dostrzegalnych szczegółach, jak WCP i kolejne pasy na Jowiszu, no i łatwiej dobrać okulary do różnych powiększeń. Gabaryty wciąż zapewniają załadunek do najmniejszego auta, nawet w wyrób samochodopodobny [126p] da się to wcisnąć, bo długośc rury nie przekracza 100cm. Waga pozwala na noszenie tego po schodach w bloku. Zauważcie, że popularne na rynku 150-tki przeważnie mają f=750mm, więc jednak są zorientowane mocno na deep space. Z kolei wersje długoogniskowe maja po 1200mm i są zdecydowanie niemobilne. Oczywiście, to moje prywatne oceny. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.