Skocz do zawartości

Centrum Wiedzy i Nowych Technologii- obserwatorium w Parzynowie k. Ostrzeszowa


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

We wsi Parzynów niedaleko Ostrzeszowa (południowa Wielkopolska) powstało mobilne obserwatorium astronomiczne- organizacja Centrum Wiedzy i Nowych Technologii (CWINT).

Organizujemy warsztaty i seminaria dla dzieci i młodzieży z zakresu astronomii i fizyki cząstek elementarnych. Prowadzimy obserwacje nieba, również w dzień (Słońce). W okresie letnim czynne w zasadzie codziennie.

 

Ostatnio była u nas TVP, a dziś ukazał się krótki reportaż (z moim jeszcze krótszym udziałem), który można obejrzeć tutaj (oglądać od 22:30).

Jeśli ktoś miałby ochotę wpaść i poobserwować, lub porozmawiać, zapraszamy- można napisać PW do mnie i dogadamy szczegóły.

 

post-6140-0-75526200-1438794002.jpg

 

Pozdrawiam,

Radek

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiadam, gdzie to jest w tym materiale (czas 23 minuta)

 

Pozdrawiam

EDIT:

Dobra to zmieniam rozmiar na bardzo zminimalizowany.

Większość ludzi na świecie wypada na zdjęciach mniej dobrze niż w realu i wszyscy to wiedzą, więc proponuję spoko :)

czas.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu, proszę Cię, bez takich :D Nie jestem zbyt fotogeniczny :)

EDIT: Jak można się domyślać wycięli bardzo, bardzo dużo, ale być może niedługo zrobią jakiś materiał tylko o nas, i będzie można się rozgadać- może trochę osób się dowie o obserwatorium, zawsze to miłe jak nowe osoby przyjeżdżają.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawa za wykorzystanie środków należą się pomysłodawcy przedsięwzięcia (również wypowiadał się w materiale)- rzeczywiście biorąc pod uwagę to, jak często pieniądze unijne są marnowane, możemy się tylko niezmiernie cieszyć z tego jak te zostały wykorzystane na ten cel, który nie tylko daje możliwość spojrzenia przez teleskop, ale przede wszystkim popularyzuje naukę już wśród najmłodszych.

 

Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu wiedzy i chęci do nauki, które prezentują dzieci odwiedzające obserwatorium, jak również pytań które zadają. Być może to właśnie te dzieci odpowiedzą nam na niektóre z pytań, które my zadajemy dzisiaj. No i świetnie, że jest miejsce na rozwijanie takiej pasji- pamiętam, jak będąc siedmiolatkiem cieszyłem się z widoku Plejad przez ruską lornetkę- a tutaj dzieci mogą zobaczyć naprawdę dużo więcej.

 

Pozdrawiam ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie mam dźwięku w kompie więc nie wiem czy to było powiedziane. Gdzie to wszystko stoi w nocy i kto tego pilnuje? To znaczy nie pisz gdzie jeśli lepiej nie pisać o tym ;)

Czyli pytam o bazę magazynowo-lokalową teraz i w planach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było tego w materiale, nawet nie rozmawialiśmy o tym z dziennikarzami, ale oczywiście bezpieczeństwo sprzętu to ważna kwestia dla każdego obserwatora.

Nie będę wdawał się w zbędne szczegóły, ale powiem tyle: spać możemy spokojnie. :)

 

Jeśli chodzi o lokale, to mamy ładny domek z miejscem na zebrania/pokazy, kuchnią, łazienką itd. Więc jakby co to można się tam przespać nawet. Poza tym budynki które czekają na adaptację do naszych celów i całkiem spory teren do zagospodarowania, właśnie na kopułę i ewentualne dalsze inwestycje. :)

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostaliśmy informację, że dzisiaj o 22:40 w Telekurierze w TVP Regionalna będzie reportaż o naszym obserwatorium. Możliwe, że będzie to jakiś dłuższy materiał. Dzisiaj forumowicze będą pewnie o tej porze już w terenie spoglądać przez okular (w tym ja), ale może ktoś zobaczy. Podejrzewam że pojawi się to też później w Internecie- wtedy zamieszczę na forum :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek kozak :)

Nasunęła mi się myśl, że jak pokazywane są obserwacje Słońca to nie zaszkodzi wspomnieć jakie to niebezpieczne. Ktoś zobaczy, że można przez "lunetkę" bez wiedzy, że to pro-elo-słoneczny Lunt i spróbuje sam w domu z lornetką czy innym sprzętem, który się napatoczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Mówiliśmy tam w wywiadach, że to jest specjalny teleskop tylko do Słońca, ale tego nie pokazali. Trzeba będzie zaznaczyć to dobitnie podczas następnej okazji, jeśli się zdarzy, dzięki za sugestię.

Swoją drogą, to pierwszy raz miałem okazję spojrzeć na Słońce w H-alpha właśnie przez tego naszego Lunta i doznałem opadu szczęki- widok jak ze zdjęcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zapraszamy na piknik edukacyjno - naukowy skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych , którą odbędzie się 27 września (niedziela) 2015r.
Będzie to kolejna duża impreza popularyzująca naukę i wiedzę z zakresu astronomii, astronautyki i fizyki cząstek elementarnych i związana jest z przypadającym na dzień 27/28 września całkowitym zaćmieniem Księżyca.
W programie oprócz wykładów, prezentacji, warsztatów, konkursów odbędzie się również wideokonferencja z naukowcami z CERN w Szwajcarii z udziałem Prezydenta Rady CERN Pani prof. Agnieszki Zalewskiej z Tokio w Japonii.

Termin : 27 września (NIEDZIELA) 2015r. godz.14.00
Miejsce : Kobyla Góra, Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich

cwint.png

Link do wydarzenia na facebooku:

https://www.facebook.com/events/953863431326402/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Impreza udała się fantastycznie! Zarówno w części dziennej, jak i nocnej, bo pogoda na zaćmienie dopisała niesamowicie :)

 

Poniżej kilka zdjęć z imprezy. Autorem wszystkich fotografii jest członek CWINT, Kamil Cichoń. Zapraszam do zobaczenia reszty zdjęć na profilu CWINT na Facebooku: https://www.facebook.com/cwintpoland

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na pikniku. Cieszę się że ktoś takie imprezy organizuje w okolicy, Dzieciaki miały frajde z kierowania łazikiem i obserwacji w przenośnym planetarium (fajna instalacja), starsi też coś dla siebie znależli.

Obok gimnazjum jest stadion na którym odbywał się mecz piłki nożnej.... trybuny były pustawe na stadionie .... a na pikniku tłok!

 

Dla mnie najciekawszym momentem była videokonferencja z Polakami pracującymi w CERN/Szwajcaria (http://home.web.cern.ch/) i słowa Pani Pani Profesor jak to się stało że trafiła do CERN i tak w zasadzie dla każdego kto dzieli tę pasję i dużo pracuje ta instytucja staje sie potencjalnym miejscem codziennej pracy czy dorażnych badań.

 

Krawat, że tez przegapiłem Twój wykład!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, rozwija się bardzo dobrze! Mieliśmy również konkurs astronomiczny o tematyce głównie księżycowej z ciekawymi nagrodami: refraktor 70/700, lornetki, książki i plakaty o tematyce astronomicznej. Może nie jest to coś bardzo wyszukanego, ale dla dziecka z podstawówki na pewno będzie dużą frajdą zobaczenie Księżyca czy planet przez taki refraktorek :) a być może pasja się dzięki temu rozwinie.

 

Odzew był bardzo duży- po pikniku od razu mieliśmy zgłoszenia ze szkół dotyczące wspólnych obserwacji nieba. I tak na przykład w przyszły weekend odwiedzi nas grupa z pobliskiego gimnazjum- obserwacje będą oczywiście poprzedzone wykładem. Myślę że jest to bardzo dobry sposób na zainteresowanie młodych ludzi astronomią, a przy okazji jest okazja aby przekazać im trochę wiedzy. Forma warsztatów w małych grupach się sprawdza. Wstęp teoretyczny, obserwacje, a potem dyskusja przy gorącej herbacie. Na pewno jest to ciekawa (alternatywna) forma spędzenia weekendowego wieczoru/nocy dla młodzieży ;)

 

tomeczz, raczej byś się dużo nie dowiedział z mojego wykładu- ot, budowa teleskopu, problem LP, wskazówki obserwacyjne, prezentacja "co widać"- raczej podstawy dla ludzi którzy nie mieli żadnej styczności z astronomią obserwacyjną.

 

Przy okazji oczywiście zapraszam chętnych do odwiedzenia nas w Parzynowie!

 

Radek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Od pewnego czasu mam fajny kontakt z p. Piotrem Duczmalem. Z synem wspólnie uczestniczyliśmy   dzięki gościnności p. Piotra na obserwacjach zaćmienia księżyca oraz roju Perseidów.  Mimo że zabraliśmy swoje astrograty, to możliwość zobaczenia M13 czy Veila w 16 calowej syncie powodowała opad szczęki:). Tak czy owak polecamy i w imieniu CWINT zapraszamy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.