Skocz do zawartości

Mój tranzyt ISS na tle tarczy Słońca


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

A to jest materiał wyjściowy, z którego utworzyłem fotkę.

 

Filmik trwa bardzo krótko i mogą być problemy z odtworzeniem (?). Czasami zacina się w połowie, zanim pojawi się jeszcze ISS.

 

 

EDIT: Wydłużyłem czas trwania filmu i powinno być już okej.

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei:

- zrobiłem filmik w cropie (640x480 pikseli) za pomocą Canona EOS 60D (jednak niestety zapomniałem o balansie bieli i ustawiłem na 3300K - wyszedł niebieski)

- zrobiłem 60 zdjęć o maksymalnej rozdzielczości (5186x3456) w formacie JPG (wysoka rozdzielczość), tym razem już o balansie bieli ustawionej bodajże na 6000K; w obu przypadkach piramidki histogramu znajdowały się w połowie

- pliki przeniosłem z karty na komputer

- za pomocą programu Digital Photo Professional (oprogramowane w płycie Canona) zaznaczyłem fragment na zdjęciu, który zajmuje Słońce i przekopiowałem obszar dla każdego zdjęcia + zwiększyłem rozmiar o 50% każdego fragmentu) i konwert: w ten sposób uzyskałem 60 zdjęć w Słońca o rozdzielczości około 1800x1800 pikseli, mając znacznie mniej czarnego tła

- równocześnie podczas konwertowania, przyciąłem filmik na 3 sekundy przed i po tranzycie (to ten film wyżej) za pomocą programu ZoomBrowser EX (oprogramowanie na płycie Canona), a następnie wyjęcie każdej z klatki do oddzielnego pliku

- po zakończeniu konwertowania zdjęć z całą tarczą Słońca, zestackowałem w Registaxie 6 (80% klatek) i wyostrzyłem każdy kanał do poziomu 10,4 (niestety nie mam pojęcia które bardziej przeciągać, a której mniej - dla mnie zawsze wygląda dość podobnie) i zapisałem w plik w formacie PNG

- plik ten otworzyłem w Lightroomie, a tam podciągnąłem nieco saturację i zmniejszyłem widoczność cieni (tak, aby brzeg Słońca wydawał się ciemniejszy) i zapisałem jako kolejny plik

- zmniejszyłem wielkość Słońca o około 33.3%, aby uzyskać oryginalny rozmiar (gdyż powiększałem wcześniej; a po co? - zauważyłem, że obraz jest gładszy i przyjemniejszy w obróbce, a po takim pomniejszeniu wygląda lepiej niż bez powiększania na początku)

- skoro Słońce mam gotowe, teraz zajmuję się klatkami ISS: usuwam te klatki, w których ISS jest niewidoczna lub zbyt blisko krawędzi Słońca lub kadru - bo teraz będę stackował satelitę

- w programie Digital Photo Professional zaznaczam mały obszar 32x32 pikseli do ISS na pierwszej klatce i kopiuję, aby było tak samo ze wszystkimi

- ponieważ ISS się poruszała, musiałem ręcznie przesuwać ten kwadracik aktualizując pozycję ISS w 59 pozostałych klatkach

- konwertowanie i zapisanie jako malutkich obrazków 32x32, które następnie stackuję w Registaxie 6 (80% klatek)

- nieco wyostrzam ISS (do 3,4 lub 3,6 w każdym kanale) i ustawiam gammą tak, aby ISS był ciemny, a tło praktycznie białe (po co? - napiszę potem)

- w Photoshopie do ostatniej klatki z ISS wrzucam warstwy z klatek: 1, 11, 21, 31, 41, 51 (61 niestety już nie miałem, ale nie szkodzi) i dopasowuję je do zdjęcia całej tarczy Słońca ustawiając je na Overlay (widać dobrze i tę i tę warstwę, wraz z "mgiełką ISS")

- teraz widzę po której stronie mam dokleić ISS, a więc dodaję warstwę - samą ISS w miejsce tej mgiełki i ustawiam na Darken (w ten sposób ciemniejsza ISS się ujawni, natomiast białe tło nie - Photoshop "woli" ciemniejsze obszary, a tarcza Słońca jest ciemniejsza)

- kopiuję tę warstwę i po kolei doklejam w miejsce mgiełek pozostałych klatek

- w ten sposób uzyskałem obraz tarczy Słońca mając 6 razy ISS na tarczy (a wiem, że 10 klatek = 0,2 sekundy)

- usunąłem wszystkie klatki ze Słońcem i ISS (gdyż pozycję dopasowałem) i zaznaczyłem wszystkie warstwy i dałem Duplicate Layers

- ponieważ odległości między ISS są takie same, wszystkie skopiowane warstwy przeniosłem tak, aby satelita znajdowała się w odpowiednich miejscach dla klatek typu 61, 71, 81, 91 itd (aby przedłużyć, bo ja nagrałem tylko 5/6 przelotu na tle Słońca) - część ISSów będzie na nowych miejscach, a niektóre będą pokrywały się ze wcześniej ułożonymi (i trzeba usunąć te "nowe ISSy", które wchodzą na tę samą część drugi raz).

- ponieważ uznałem odległości między ISS na zbyt duże, skopiowałem wszystkie (Duplicate Layers) i ustawiłem dokładnie pomiędzy starymi

- opcja Merge Layers i zapisanie pliku - i tak wyszła fotka!

 

:)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.