Skocz do zawartości

Powrót ludzi na Księżyc oraz stały pobyt


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Na Księżycu są miejsca gdzie jest zawsze ciemno i wszystko jest stale zmrożone więc można spodziewać się tam uwięzionej wody.

Zarówno Rosja jak i Europejska Agencja Kosmiczna planują w najbliższych latach misje na Ksieżyc, w rejonie bieguna południowego,

mające zbadać sytuację pod kątem zbudowania tam bazy stałego osadnictwa ludzkiego.

Szukać się będzie możliwości uzyskiwania tam wody, paliwa i tlenu z lokalnych materiałów.

Oczywiście są to zarazem przygotowania do misji załogowej (ale nie na stałe) w tamtym rejonie.

 

http://www.bbc.com/news/science-environment-34504067

 

Warto tam wejść bo jest tam też ciekawy film z prezentacją pomysłu.

 

Pozdrawiam

p.s.

Jeśli ktoś potrafi wkleić tutaj link do wspomnianego filmu lub cały ów film to proszę - ja nie potrafię :-/

 

lks1.jpg

lks2.jpg

lks3.jpg

lks4.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja jestem za wykorzystaniem odkrytych na Księżycu jaskiń. Może zmniejszyłoby to czas budowy i koszta. Na dodatek super ochrona przed promieniowaniem i dużymi różnicami temperatur za darmo. A może kolonizacja Księżyca nie będzie wyglądać tak jak w większości filmów SF, gdzie przedstawione są duże bazy na jego powierzchni, a właśnie pod powierzchnią? Jako źródło energii (a trzeba będzie jej dużo do ogrzewania) widzę atom i panele słoneczne. Może porozstawiane zostaną na równiku dwie-trzy gigantyczne elektrownie słoneczne (tak aby ciągle co najmniej jedna była oświetlona), z których będzie transportowana energia nadprzewodnikami (teoretycznie łatwiej będzie z ich chłodzeniem na Księżycu) do baz... Wow, ale się rozmarzyłem ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa kwestia z fizyki.

Czy więcej ciepła ucieka na minutę z ISS która jest w próżni czy gdyby ISS była zakopana głęboko w gruncie na Księżycu?

Gdyż ten grunt ma jednak niską temperaturę :(

Z drugiej strony rozumiem pomysł. Na Ziemi atmosfera chroni nas od cząstek oraz wysokoenergetycznych kwantów mniej więcej jak dziesięciometrowa warstwa wody.

Może ktoś dotrze do detali zaproponowanych przez pomysłodawców? Szuu - pliz ;)

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa kwestia z fizyki.

Czy więcej ciepła ucieka na minutę z ISS która jest w próżni czy gdyby ISS była zakopana głęboko w gruncie na Księżycu?

Gdyż ten grunt ma jednak niską temperaturę :(

Z drugiej strony rozumiem pomysł. Na Ziemi atmosfera chroni nas od cząstek oraz wysokoenergetycznych kwantów mniej więcej jak dziesięciometrowa warstwa wody.

Może ktoś dotrze do detali zaproponowanych przez pomysłodawców? Szuu - pliz ;)

 

Pozdrawiam

Hmm... No tak... Ale w sumie można wykorzystać pomysł z pustą przestrzenią w ścianie tak, jak jest to pokazane na dołączonym przez Ciebie obrazku. Wydaje mi się, że wykorzystanie jaskiń byłoby łatwiejsze niż drukowanie dodatkowej warstwy z kosmicznego pyłu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.