Skocz do zawartości

Kolimacja czy reklamacja?


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety ciągle mam problem z obrazami pokazywanymi przez Syntę. Co prawda epsilony raz na jakiś czas rozdziele ale ciągle widać elipsy przed i za ogniskiem. Powoduje to że nie da się ustawić punktowej ostrości dla jaśniejszych gwiazd (wnioskuję że daje w łeb przy tym również ostrość ciemniejszych gwiazd a co za tym idzie i zasięg). Teleskop wykolimowałem bardzo dokładnie za pomocą lasera. Lustro główne zgodnie z radami poluzowałem na tak żeby miało ze 0.5 mm. luzu. A i tak widać elipsy. Czy konieczna jest reklamacja czy może coś przeoczyłem?

 

Podaje na wszelki wypadek obraz po wykolimowaniu laserem. Zastanawia mnie czemu cień lusterka wtórego jest taką przekrzywioną elipsą.

Kolimacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje na wszelki wypadek obraz po wykolimowaniu laserem. Zastanawia mnie czemu cień lusterka wtórego jest taką przekrzywioną elipsą.

Image

 

Bo tak ma być. Kolimacja wydaje się poprawna choć lusterko kątwe zdaje sie być lekko za wysoko i w lewo względem wyciągu okularowegoczego laser nie wykaże. Należy zacząć od tego że samym laserem można sobie spiepszyć kolimację bo nie jest on gwarantem centrycznego ustawienia tusterka kątowego, wyciągu i całości w lini optycznej teleskopu. Jeśli się posiada wprawę to pudełeczkiem z otworkiem włożonym w wyciąg skolimuje sie teleskop 100 razy dokładniej bo widać wszystkie niedokładności ustawienia pszczególnych członów a samym laserem to tylko głupiego robota.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja wydaje się poprawna choć lusterko kątwe zdaje sie być lekko za wysoko i w lewo względem wyciągu okularowegoczego laser nie wykaże.

Faktycznie tego nie zauważyłem. Tylko jak w Syncie zmienić położenie lusterka tak żeby było po środku tubusa? Bo są trzy śróbki do regulacji kątów, jedna śruba do regulacji położenia poziomego i 4 takie śróby ze sprężynkami. Czy to nimi trzeba kręcić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest na 90% przyczyna niedomagania lustra bo współczynniki rozszerzalnosci ceiplenej stali i szkła różnią się z grubsza o dwa rzędy wielkości i lustro jest rozciągane i ściskane ze zmianami rozmiarów jego stalowej podstawy.

Technologia klejenia luster wtórnych wymaga innego podejścia do ich montażu celem nie przenoszenia naprężeń podstawy na szkło lustra.

Stosuje się tu szklany separator naprężeń przyklejony do podstawy i dopiero do niego mocuje się na odpowiednim silikonie odpowiednio zorientowane lustro wtórne :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalekowschodni producenci lubią robić uproszczenia tnąc koszty produkcji i może to jest właśnie jedno z tych feralnych w skutkach uproszczeń w nowej serii wyróbów jak choćby te szumiące mocno 10D jako przykład że co nowe to czasem gorsze :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest na 90% przyczyna niedomagania lustra bo współczynniki rozszerzalnosci ceiplenej stali i szkła różnią się z grubsza o dwa rzędy wielkości i lustro jest rozciągane i ściskane ze zmianami rozmiarów jego stalowej podstawy.

Technologia klejenia luster wtórnych wymaga innego podejścia do ich montażu celem nie przenoszenia naprężeń podstawy na szkło lustra.  

Stosuje się tu szklany separator naprężeń przyklejony do podstawy i dopiero do niego mocuje się na odpowiednim silikonie odpowiednio zorientowane lustro wtórne  :salu:

To w takim przypadku reklamacja nic nie da? :(

A może po prostu okulary maja astygmatyzm. Bo mam te dwa dawane przy zakupie chyba Kellnery albo Plössly. Czy jest to możliwe, bo przy obracaniu okularów elipsy nie ruszają się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie tematu, w moim teleskopie obrazy gwiazd są punktowe, za i przed ogniskiem widoczne są wyraźnie okrągłe pierścienie ale gdy gwiazda znajdzie się na obrzeżu pola widzenia to wówczas obraz przed i za ogniskiem jest już bardziej elipsą niż pierścieniem. Czy to normalne zjawisko, czy może czas poprawić kolimacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie teleskopy z centralną obstrukcją tak mają, to ich uroda a nie wada bo cień lusterka wtórnego nie pada wtedy na środek lustra głównego jak w obrazie osiowym :salu:

 

Ps. CDev asferyczna może być powierzchnia tworząca jakiejś soczewki lub lustra ale nie aberracja :shock: ta może być co najwyżej sferyczna :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest na 90% przyczyna niedomagania lustra bo współczynniki rozszerzalnosci ceiplenej stali i szkła różnią się z grubsza o dwa rzędy wielkości i lustro jest rozciągane i ściskane ze zmianami rozmiarów jego stalowej podstawy.

Technologia klejenia luster wtórnych wymaga innego podejścia do ich montażu celem nie przenoszenia naprężeń podstawy na szkło lustra.  

Stosuje się tu szklany separator naprężeń przyklejony do podstawy i dopiero do niego mocuje się na odpowiednim silikonie odpowiednio zorientowane lustro wtórne  :salu:

To w takim przypadku reklamacja nic nie da? :(

A może po prostu okulary maja astygmatyzm. Bo mam te dwa dawane przy zakupie chyba Kellnery albo Plössly. Czy jest to możliwe, bo przy obracaniu okularów elipsy nie ruszają się?

 

Gdyby była wada okularów to byłyby zmiany w obrazie podczas ich obracania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. CDev asferyczna może być powierzchnia tworząca jakiejś soczewki lub lustra ale nie aberracja  :shock: ta może być co najwyżej sferyczna  :wink:

 

No tak, z nazewnictwa jeszcze jestem ciota :) ale chodzilo mi o to: no bo dla przykladu dystorsja: jak sie kreci optyka to zawsze jest taka sama, podobnie jak koma czy nasza kochana aberr. sferyczna :) a astygmatyzm nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało sie że reklamacja nie jest konieczna. Sprawdziło sie to co kiedyś powiedział McArti, że może mieć na to wpływ astygmatyzm w oczach :roll: I faktycznie do testów zaangażowałem 5 osób z dobrym wzrokiem i wszyscy widzieli kółka zamiast elips (przynajmniej tak mówili). Załamałem się kompletnie, ale pokombinowałem z moimi okularami (tymi na nos) i gdy patrze przez nie pod odpowiednim kątem gwiazdy stają się idealnymi punktami. Takie przekrzywienie okularów może sie przyda na planety bo tam nie trzeba mieć dużego pola widzenia, ale co zrobić z gromadami czy mgławicami? Zastanawiam sie czy nie można zamówić u optyka jakiejś soczewki korygującej :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się na zapas :) Każdy ma astygmatyzm - tylko na różnym poziomie. Akurat trochę się tego naoglądałem, bo pracuję przy produkcji urządzeń do pomiaru topografii rogówki oka - bada właśnie astygmatyzm. Astygmatyzm w zależności od chwili może się pogłębiać, zmniejszać lub pozostawać natym samym poziomie w zależności od ciśnienia, temperatury, stopnia wyspania się itd. Inny jest w dzień, inny w nocy. Ale zawsze trzeba go kontrolować - idąc do okulisty.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzypas to idź do okulisty i sprawdź swoje oczy na astygmatyzm.

Ja np. czasem miewam duży astygmatyzm na prawe oko gdy obserwuje ponad 3 godziny non stop. Ale od czego ma się 2 oczu. Lewe mam czyste i wtedy zmieniam oczy przy okularze. Ale okulista stwierdził że nie mam wogóle astygmatyzmu normalnie. Czyli to zmęczenie w moim przypadku i długa praca z kompem.

 

A co myślicie o ewentualnej przyczynie tych elips spowodowanej przez krzywo osadzony wyciąg okularowy ? Przecież to może być właśnie to.

 

Albo Skrzypas porównaj obraz z drugim okiem. Może któreś jest lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.