Skocz do zawartości

Fotografia h alpha dla poczatkujacego


tomeczz

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mysle o fotografi slonca w halpha. Teleskop juz mam w okolicach ogniskowej 560mm. Mam aparat canon 40d oraz montaz bez goto. Musze jeszcze wymyslec jakas przejsciowke 1,25 na 2 cale by ten aparat podlaczyc do filtra blokujacego firmy lunt, ktory konczy sie 1,25.

 

pozniej jak sie bardziej wciagne kupie jakas kamerke w okolicach 1tpln. Czy podpowiecie czy z montazem bez goto mozna swobodnie focic slonce? W jaki program sie zaopatrzyc, najlepiej jakis freeware. Jakies inne wskazowki?

Czy dobrze mysle, ze skoro canonem 40d nie zrobie wiecej klatek niz 3-4/s - zasadne bedzie stackowanie obrazow?

 

generalnie na poczatek chcialem takie pelne tarcze slonca uchwycic... bez zblizem na razie...zielony jestem...

 

dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby focenie Słońca było możliwe zestawem, który podałeś, to na tym forum 2/3 ludziów by to robiło.

Najtańszy teleskop do h-alpha to koszt około 3000 PLN, Atm na bazie ERF-a, etalonu i filtra blokujacego to koszt około 4000 pln w górę.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6917-s%C5%82oneczny-atm/

 

PS> Chyba że ten ten teleskop, który posiadasz to już h-alpha :D i go tylko przerabiasz.

 

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie trzeba cudów. Nosek 1,25"/T2 i pierścień T2/EOS. W sumie kosztują 90-100 zł.

Generalnie DSLR jest raczej kiepski na Słońcu w Ha, ale na początek do poćwiczenia warto spróbować. Spektakularnych efektów nie uzyskasz, ale w miarę poprawną fotkę już tak. Niestety aparaty mają słabą czułość na to pasmo i do tego tylko 1/4 pikseli pracuje (tylko czerwone). Uważaj bardzo, aby nie prześwietlić obrazu. Na zdjęciu będzie się wydawąło, że jest ok, ale na kompie zobaczysz, że w kanale czerwonym masz tylko jasną plamę. Musisz określić czas exp na podstawie histogramu i to takiego rozbitego na RGB patrząc tylko na R. Niestety pozostałe kanały zafałszowują wrażenie i wydaje się, że jest ok, podczas, gdy obraz masz prześwietlony.

 

Stackować zdjęcia Słońca zawsze trzeba. Mała prędkość aparatu to przeszkoda, bo będzie mało klatek, ale nic z tym nie zrobisz. Drugi problem to wielkość plików. Nie wiem, ile masz Mpix, ale zazwyczaj powyżej 10 programy maja problemy z ogarnięciem tego. Nieraz można wiele nerwów stracić.

 

Generalnie z kamerki dedykowanej uzyskasz nieporównywalnie lepsze zdjęcia i nie należy się nawet łudzić! Ale na razie potrenuj na tym, co masz. Z kamerek dedykowanych polecam Chameleon3 za ok 1000 zł. Sam używam i polecam, jest popularna do Słoneczka. Ale niestety nie zmieścisz na niej całej tarczy na tej ogniskowej. Braknie nieco w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

witam,

 

chcialem wrocic do tematu zakupu kamery Mono do fotografii slonca i ksiezyca.

Nie mam laptopa z USB3.

Czy mozna cos ciekawego kupic na USB2? Najlepiej z wymiarem matrycy min 5,5mm - wtedy mi sie zmiesci cale slonce.

 

Chodzi mi po glowie asi174mm. Wiem ze jest na usb3, ale moze kiedys wymienie komputer....

 

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.