Skocz do zawartości

Synta 8 Dobson


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Astronomii uczę się pięć lat, dopiero od dwóch lat obserwuję niebo, używam zwyklej lornetki 10x50. Jednak do obserwacji głębokiego kosmosu to trochę za mało. Co uważacie na temat teleskopu Synta 8 Dobson? Czy byłaby dobra do takich obserwacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra była by na pewno. Widziałaś ten teleskop "naocznie". Pytam, bo waży toto 16kg i jest spore gabarytowo, co prowadzi do następnego pytania o miejsce z którego planujesz prowadzić obserwację - balkon, taras, podwórko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy :-).

1. Bardziej doświadczeni odemnie ludzie twierdzą, że kupować należy tak duże lustro na jakie Cię stać. I to jest prawda.
2. Ale duże lustro oprócz swoich niewątpliwych zalet ma kilka ukrytych nieco głebiej wad.

Mianowicie:

a) ciężkie to jest i duże. Dla jednej osoby może być trudne do przenoszenia na miejsce obserwacji

b.) od kiedy wybudowano mi pod domem duże osiedle mieszkaniowe moja tuba 200/1000 przestała być użyteczna w taki sposób jak do tej pory.

Pod mocno zaświetlonym niebem efekty obserwacji nieba są słabe. I chyba większe lustro też by tu nie pomogło. Jest za jasno.

c) Synta 8 na Dobsonie wchodzi do każdego samochodu, ale kiedy chcesz wyjechać z Rodziną w teren na kilka dni to niezależnie od wielkości samochodu zawsze dostawałem odpowiedź: albo jadę ja albo ta tuba :-). Chyba, że ktoś ma dużego vana albo inny autobus. Albo małżonka/dziecko, które interesuje się astronomią :-).

 

Synta 8 Dobson to fajny sprzęt ale musisz pomyśleć o innych sprawach.

Gdzie będziesz prowadzić obserwacje, jak będziesz przenosić sprzęt itp.

 

EDIT: widzę teraz, że kolega pisze post wyżej o tym samym :-)

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Dobra była by na pewno. Widziałaś ten teleskop "naocznie". Pytam, bo waży toto 16kg i jest spore gabarytowo, co prowadzi do następnego pytania o miejsce z którego planujesz prowadzić obserwację - balkon, taras, podwórko.

Widziałam w internecie, na żywo nie. Notabene nieziemsko urokliwe to jest, estetyka wymiata. A co do miejsca obserawacji, to prowadziłabym je na dworze. Za osiedlem mam takie dzikie łąki i sporą górkę. (z noszeniem sprzetu nie byłoby problemu,dokładnie tyle samo co ta Synta ważyło moje dziecko, gdy całe noce bujałam ją na rękach, więc noszenie czekogolwiec co ciezkie to dla mnie pikuś ;) Mam jeszcze pytanie, czy to koło u podstawy jest ruchome? I wogóle, czy Synta jest trudna w obsłudze? Szybko się przyzwyczaję? I czy ktoś musiałby mnie nauczyć korzystać z niej, czy to jest raczej intuicyjne i po jakimś czasie się wprawię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO jeśli nie będzie problemu z taszczeniem jej w tę i nazad (ona nie może stać na stałe na zewnątrz!) to Synta 8 (lub bardziej luksusowy odpowiednik - np. wersja ażurowa typu LightBridge) to najlepszy wybór dla Ciebie.

Jest to jednocześnie najprostszy instrument zwierciadlany w obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

"albo jade ja albo tuba" - rozwaliłeś system tym tekstem :D Mój mąż na szczęście jest bardzo spolegliwy (aż za bardzo) i na wszystko mi pozwala ;) A córki uwielbiają astronomię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na mapie http://astropolis.pl/membermap/ może w okolicy jest jakiś astroamator/ka, takie spotkanie wiele by Ci dało. Astro hobbyści to uczynni i życzliwi ludzie, myślę że nikt nie by odmówił. A props obsługi synty https://www.youtube.com/watch?v=wQPY7ey9r0c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bellatrix, nie lekceważ kwestii przenoszenia teleskopu. Oprócz wagi bardzo istotne są gabaryty. Nosić kilkaset metrów 16 kg w/na rękach a np. na plecach to są kompletnie różne tematy! Teleskop na Dobsonie składa się z 2 części: tuba i skrzynkowy montaż, rozdział wagi jest (w dużym przybliżeniu) pół na pół. Do tego dolicz jakaś torbę na ramię z niezbędnymi akcesoriami: składany stołeczek ogrodowy/wędkarski, jakieś pudełko na okulary, atlas nieba itp., a musisz też schować tam zdjęty z tubusa szukacz.

Skrzynkę montażu da się wziąć do ręki (uchwyt), w każdej chwili można ją postawić na glebie (do tego w końcu jest, nie?). Gorzej z tubą. Ma rozmiary ok. 110-115 cm długości i ok. 24-25 cm średnicy. Trochę spore, prawda? A musi być przenoszone bezpiecznie, bez ryzyka upadku, uderzenia o coś. Wariant minimum to zakup w pasmanterii kilku metrów (5-6) mocnej, nylonowej taśmy (szer. 2.5-3 cm) i zrobienie pasa/szelek do noszenia tuby przez bark lub na plecach. Bardziej wygodni/zaradni kombinują z jakimś workiem wyposażonym w pasy nośne. To musi być na tyle wygodne, by swobodnie pokonać z takim zestawem schody, drzwi a potem przynajmniej kilkaset m terenu, czy choćby dojść na parking do auta. Jako blokowiec z 3-ciego piętra wiem, co piszę. Taszczyłem z mieszkania różne teleskopy, w tym 2 dobsony (130 i 200mm). Mały 130/650 wagi ca 10kg targałem początkowo w całości na rękach za uchwyty i to był dramat totalny, po zrobieniu prymitywnego nosidła na tubę niebo a ziemia.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Tak, ta podstawa skrzynki Dobsona jest obrotowa. W ogóle obsługa tego montażu jest prosta jak budowa cepa, a stabilność, tłumienie drgań -miód, malina. Czystego nieba!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik synty 8 od 4 miesięcy zauważyłem, że na początku kompletnie nie wiedziałem jak ją przenosić, ale po pewnym czasie mimo swojej wagi jest jednak bardzo poręczna, a aby moc oglądać w pełni cały południowy horyzont muszę przenieść go 300m.

Co do znajdowania obiektów jest to dość łatwe :) nie licząc obiektów znajdujących się w zenicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.