Skocz do zawartości

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Ten przelicznik to zdecydowanie mniej coś typu średnica lunety x 1.2 => średnica adekwatnego lustra w Newtonie.

 

Pozdrawiam

 

Powiem tak - takiego przelicznika nie ma! Bo to zależy od danego seeingu, wielkości obstrukcji i od światłosiły (a właściwie krotności średnicy w liczbie przysłony) a także jasności obserwowanego obiektu.

Wielkośc Newtona nie gra roli w obstrukcji centralnej. Często te większe maja ją większą, bo mają większą swiatłosiłę.

Przykłady:

 

Newton 150/1200 obstrukcja 23%

Newton 200/800 obstrukcja 35% http://www.astroshop.pl/gso-teleskop-n-200-800-imaging-newton-ota/p,47062#tab_bar_1_select

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się bo podajesz wadliwy przykład.

Skoro na moim obrazku z wiki widziałeś, że napisali: "This becomes more problematic with short focal"

 

to nietrafnie podałeś w temacie gdzie dyskutujemy o powiększeniach planetarnych bardzo światłosilny teleskop 200/800mm !

Nic dziwnego że ten krępy dziwoląg ma dużą obstrukcję bo lustro wtórne musi łapać światło wcześniej.

 

Dlatego tak czy owak Twoje przeliczniki średnica refraktora x 1.5 albo x2 celem znalezienia adekwatnego lustra są ZŁE, mocno zawyżone i niesłusznie przez Ciebie w tym wątku cytowane.

 

Pozdrawiam

p.s.

Zdecydowanie lepiej jak kolega kupi Dobsona 150 mm lustro niż lunetę 90 na az3

Lunecie 90mm równoważny jest co najwyżej Newton 114mm a 150mm to już o klasę lepiej.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu popełniasz ten sam błąd w rozumowaniu, nie biorąc w ogóle pod uwagę światłosiły teleskopów...

Uważasz, ze obrazek z lustra 150/750 bedzie identyczny jak z lustra 150/1200?

Albo refraktory... uważasz, ze obrazek z refraktora 100/500 będzie taki sam jak ze 100/1500?

Bez tego nie da się prowadzić merytorycznej dyskusji...

 

@Charnelier

Do planet kupuj długi refraktor i nie słuchaj bajek o rozdzielczości Newtonów, bo oprócz tego parametru sa jeszcze dzisiątki innych... A długoognioskowe refraktory zostały po to stworzone, aby uzyskiwac kontrastowe obrazy w duzym powiekszeniu.

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy w wątku o powiększeniach planetarnych. Ja swoje napisałem, a w dywagacje na temat bardzo światłosilnych Newtonów nie widzę celu wchodzić!!! Synta 6 cali na Dobsonie jest co najmniej o klasę lepsza od refraktorka 90mm dla kolegi i tyle (sic!)

Pozdrawiam

p.s.

A te "dziesiątki innych parametrów" Newtonów sa tu bez sensu przywołane bo nikt "normalny" nie kupi światłosilnego newtona do planet. Nieco lepszy (być może) kontrast to nie detal. Detal jest podstawą obserwacji. Kontrast to dopiero druga sprawa.

 

Lans małych refraktorów do planet to swego rodzaju nadzieja i maniera ale trzeba się kierować naukowymi faktami. :P

 

edit

(po zobaczeniu odp)

"Ale zawsze można powiedzieć, ze oni się na teleskopach nie znają..."

Dokładnie. Lansiarz lunetek w czarnych okularach mnie nie przekonał. :tanczy:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A fakty są takie http://www.ebay.co.uk/gds/Choosing-Your-First-Telescope-for-Astronomy-Complete-Essentials-/10000000013136783/g.html :P;)

Ale zawsze można powiedzieć, ze oni się na teleskopach nie znają...

 

EDIT

po zabaczeniu odpowiedzi na odpowiedź tylko chciałem powiedzieć, ze tego artykułu nie nalezy brać całkiem serio, bo jest zbyt uproszczony ;)

 

Podsumowując mało mamy tutaj zwolenników Maków lub SCT - bo jeszcze nikt tego zażarcie nie polecał :D

 

Wiadomosc dla Charneliera jest dobra i zła. Dobra to taka, ze w zasadzie co bys nie wybrał to planety zobaczysz :)

Zła to taka, ze będziesz musiał sam wybrac pomiędzy różnymi konstrukcjami teleskopów. Masz sporo materiału do przemysleń - tylko tak jak pisałem szkoda, że nikt nie pisał o Makach bo to też dobre teleskopy do duzych powiekszeń, a takiego Maka 100mm + jakis tani montaż to już za tysiaka dostaniesz...

 

 

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO ZOBACZENIU edycji na edycje chcę powiedzieć, że reklama dźwigną handlu i jak ten pan jest przyjacielem rodziny sprzedajacej małe skyluxy lub inne lunetki to nie dziwie się że bredzi wrogo względem Newtonów.

 

Kolego, nie słuchaj JSC tylko weź 150 mm lustra zamiast 90 mm soczewki o ile cie stać na 150 mm na Dobsonie

 

Pozdrawiam

BREDNIE.jpg

BREDNIE2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mozna dykutować...

Taki tam obrazek znalazłem na szybkiego

Refraktor 80mm

saturn_80ED_25022006.jpg

 

Teraz Twoja kolej na pokazanie obrazka ze 150mm Newtona :)

Nalezy tylko dodać, ze z uwagi na seeing stackowanie klatek z kamerki premiuje teleskopy o większych aperturach. Oczywiście zdjecia nijak się mają do obserwacji wizualnych, ale coś tam jednak w porównaniach teleskopów dają.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że wtrącam się w czysto akademicką dyskusję. Tylko jedna uwaga i już zwalnianiam pole. Mam wrażenie, że pytający nie chciał uprawiać astrofotografii i składać wielu klatek. Charnelier - kupuj 6" i powodzenia :)

Edytowane przez Kajtek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charnelier, jeśli stać Cię na 6" Dobsona -bierz. On zje pod względem możliwości taki refraktor90/900 na wszystkich obiektach, na planetach też. Osobna sprawą jest logistyka, tzn. gdzie i jak daleko od miejsca składowania teleskopu będzie stanowisko obserwacyjne. Jeśli to będzie podwórko/ogródek przed domem, idealnie. Na balkon Dobsony słabo się nadają, bo niski montaż koliduje z obecnością balustrady. Można jednak temu zaradzić, konstruując jakiś stolik/skrzynkę jako dodatkową podstawę, o ile sam balkon nie jest jakiś mikroskopijny.

Gdyby się jednak okazało, że teleskop na miejsce obserwacji musisz transportować gdzieś dalej, w dodatku bez auta, kilka pięter po schodach itp., wtedy potrzebujesz sprzętu mobilnego. Ten refraktor 90/900 byłby wówczas dobrym wyjściem, oczywiście w wersji AZ a nie EQ. Pokaże zdecydowanie mniej niż 150mm, ale nadal jest to poważny sprzęt, a łatwość przenoszenia będzie kluczowa do tego, aby nie stał bezczynnie i się nie kurzył.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ale muszę. Tak się składa że jestem posiadaczem refraktora 90 / 909 i newtona 8" na montażu paralaktycznym a także newtona 12"Meade na dobsonie. Refraktor był pierwszy i mimo że nie zobaczyłem w nim obrazów jakich się spodziewałem (zdjęcia z Hubblea) to jednak jest na tyle dobry że zachęcił mnie do dalszych inwestycji w zakresie wizualnych obserwacji nieba. W pełni zgadzam się z JSC jeśli chodzi o wyższość prowadzenie montażu paralaktycznego nad dobsona za planetami, to duży komfort szczególnie w sytuacji posiadania okularów z małym polem, jednak są też minusy a mianowicie lekki wiaterek potrafi skutecznie obrzydzić obserwacje na tym montażu i dotyczy to oczywiście również az. Montaż dobsona natomiast ma tu dużą przewagę. Jeśli miał bym wybierać to myślę że 6"na dobsonie to lepszy jednak kierunek od 90 -ki.Trzeba też wziąć pod uwagę to o czym JSC wspominał czyli pancerność 90 / 900 i potrzebę kolimacji newtonów co dla początkujących nie jest bez znaczenia i wbrew temu co się tu często pisze nie jest takie proste na początku przygody z astronomią.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.