Skocz do zawartości

Teleskop Celestron CPC 1100 XLT w szkole


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Kilka dni temu moja była szkola (LO) poprosila mnie o pomoc w uruchomieniu im obserwarotium.

Ponad rok temu otzymali sprzet jak w temacie - Teleskop Celestron CPC 1100 XLT + kopuła bez elektrycznego sterowania + kamera ccd (nie znam jeszcze jej modelu)

Do dzis byl uzywany 2x (!) w bardzo ograniczony sposob.

 

Idea wg Pani Dyrektor jest taka, aby przeszkolony nauczyciel potrafil obsluzyc teleskop w dzien (slonce) i noc (planety , ksiezyc, jasne ds)

Poza tym chca aby po podlaczeniu do teleskopu kamerki przesylac obraz do sali multimedialnej w szkole na 55" TV, odleglej o ok 50m od celestrona.

Rowniez kontrola zdalna teleskopu odbywalaby sie w/w sali przy wczesniejszej alignacji sprzetu na np 2 gwiazdy przez przeszkolona osobe.

Nie planuja wizualnych obserwacji przez sprzet jedynie kamera, co moim zdaniem nie jest zbyt trafnym pomyslem...

 

Mam pytanie do osob korzystajacych z tego modelu lub majacych z podobnym sprzetem doswiadczenie.

Jaka konfiguracja polaczenia komputer-teleskop bylaby najlepsza?

Czego potrzebuje poza elementami dostarczonymi w pudle razem z teleskopem?

W projekcie bedzie wykorzystywany prywatny laptop.

 

Wszystko odbywa sie nieodplatnie w ramach popularyzacji astronomii wsrod mlodziezy.

Z tego wzgledu rowniez uzytkowane do tych celow oprogramowanie powinno byc free.

 

Bardzo prosze o podpowiedzi i sugestie, jak to wszystko ugrysc.

 

 

Z gory dziekuje za pomoc.

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czesc.

Kilka dni temu moja była szkola (LO) poprosila mnie o pomoc w uruchomieniu im obserwarotium.

Ponad rok temu otzymali sprzet jak w temacie - Teleskop Celestron CPC 1100 XLT + kopuła bez elektrycznego sterowania + kamera ccd (nie znam jeszcze jej modelu)

Do dzis byl uzywany 2x (!) w bardzo ograniczony sposob.

 

Idea wg Pani Dyrektor jest taka, aby przeszkolony nauczyciel potrafil obsluzyc teleskop w dzien (slonce) i noc (planety , ksiezyc, jasne ds)

Poza tym chca aby po podlaczeniu do teleskopu kamerki przesylac obraz do sali multimedialnej w szkole na 55" TV, odleglej o ok 50m od celestrona.

Rowniez kontrola zdalna teleskopu odbywalaby sie w/w sali przy wczesniejszej alignacji sprzetu na np 2 gwiazdy przez przeszkolona osobe.

Nie planuja wizualnych obserwacji przez sprzet jedynie kamera, co moim zdaniem nie jest zbyt trafnym pomyslem...

 

Mam pytanie do osob korzystajacych z tego modelu lub majacych z podobnym sprzetem doswiadczenie.

Jaka konfiguracja polaczenia komputer-teleskop bylaby najlepsza?

Czego potrzebuje poza elementami dostarczonymi w pudle razem z teleskopem?

W projekcie bedzie wykorzystywany prywatny laptop.

 

Wszystko odbywa sie nieodplatnie w ramach popularyzacji astronomii wsrod mlodziezy.

Z tego wzgledu rowniez uzytkowane do tych celow oprogramowanie powinno byc free.

 

Bardzo prosze o podpowiedzi i sugestie, jak to wszystko ugrysc.

 

 

Z gory dziekuje za pomoc.

T.

To pewnie będą rozwiązania jak w moim NexStarze. Rozumiem, że teleskop ma GoTo, a w zestawie jest kabelek, który z jednej strony ma RJ12, a z drugiej żeńską końcówkę DB9. Do tego trzeba kupić za parę zł kabelek konwerter rs232-usb i ta końcówka z usb trafia do komputera sterującego.

Pewnym problemem może być odleglosc do sali multimedialnej. Standardowo kabel usb dziala na odległość do 3m. Aktywne przedłużacze usb obsłużą dodatkowe 5m. Przy 10m juz miałem problemy z komunikacją. Sprawdzonym rozwiazaniem jest puszczenie sygnalu usb po skrętce takiej jak do ethernetu. To wydłuża max. odległość do 100m. Potrzebny też jest właściwy konwerter. Rozgryzam teraz jeszcze temat serwerów USB, ktore oferują przesyłanie transmisji usb po sieci IP (w tym bezprzewodowo) - ale to pieśń przyszłości.

Obejściem problemu może być uruchomienie komputera sterujacego przy teleskopie i łączenie się z nim za pomocą terminala.

Analogiczne rozwiązania trzeba zastosować do wszystkich urządzeń usb sterowanych z komputera. Zasilany hub usb może ograniczyć liczbę kabli.

To tak w skrócie.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgryzam teraz jeszcze temat serwerów USB, ktore oferują przesyłanie transmisji usb po sieci IP (w tym bezprzewodowo)

http://groups.google.com/d/msg/pl.misc.elektronika/TrRytuXkOR0/-LElgly_HQAJ

Mozna tez przesylac RS232 po Bluetooth.

http://groups.google.com/forum/#!topic/pl.misc.elektronika/L_XheewGDRk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ludzie to robią. NexStar ma pewien feler - w rj12 nie podaje zasilania, zatem najprostsze konwertery rs232 - bluetooth odpadają. Nie wiem czy to cecha wszystkich celestronow... No ale skoro sa tacy, ktorzy to robia, to się da ☺. Inna sprawa to kwestia zasięgu bluetooth.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poczatku rozwazalem uzycie 2 komputerow.

pierwszy laptop obsluguje teleskopijest obok niego,a drugi znajduje sie w sali video.

obraz przesylam po lan np teamviewer. odpada wtedy problem usb.

 

prosilbym zebyscie opisali mi jeszcze dokladniej jakich programow potrzebuje zeby sterowac nim z kompa.

mapa nieba to skychart,a pozostale oprogramowanie?

 

czy po podlaczeniu do komputera z niego sie robi align sky czy nadal przez pilot?

moze macie kogos kto zrobi przejsciowke bluetooth?

 

dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos takiego znalazlem.

 

Czy NextRemote jest platny?

Czy sterowniki z tej strony beda ok? http://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm Celestron Unified (6.0.5604). Oczywiście wczesniej instalacja platformy ASCOM http://ascom-standards.org/

 

Chociaz w sumie NextRemote moze byc niepotrzebny....skoro zrobie alignacje to juz go nie bede dotykal, a alignacje i tak trzeba wykonac fizycznie przy teleskopie. GOTO bedzie z mapy a nie pilota.

Czyli pilot lacze z komputerem po konwenterze rs232-usb i konfiguruje stellarium jak na YT. Dlaczego stellarium, poniewaz ma graficznie przyjazny wyglad dla uzytkownikow.

 

Obsluga bedzie polegala na:

- podlaczeniu kamery pod teleskop

- podlaczenie kamery pod laptop

- ustawienie ostrosci

- alignacji teleskopu

- podlaczenie teleskopu pod mape nieba

 

Teleskop bedzie mobilny, wiec raczej nie ma sensu bardziej kombinowac z obsluga.

Jezeli bylby stacjonarny mozna pomyslec nad o wiele bardziej zaawansowanymi metodami kontroli.

 

Macie jakies inne sugestie?

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos takiego znalazlem.

https://www.youtube.com/watch?v=F8jwJzQu8qA

https://www.youtube.com/watch?v=DUdYv311HFw

 

Czy NextRemote jest platny?

Czy sterowniki z tej strony beda ok? http://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm Celestron Unified (6.0.5604)

 

Chociaz w sumie NextRemote moze byc niepotrzebny....skoro zrobie alignacje to juz go nie bede dotykal, a alignacje i tak trzeba wykonac fizycznie przy teleskopie. GOTO bedzie z mapy a nie pilota.

Czyli pilot lacze z komputerem po konwenterze rs232-usb i konfiguruje stellarium jak na YT. Dlaczego stellarium, poniewaz ma graficznie przyjazny wyglad dla uzytkownikow.

 

Obsluga bedzie polegala na:

- podlaczeniu kamery pod teleskop

- podlaczenie kamery pod laptop

- ustawienie ostrosci

- alignacji teleskopu

- podlaczenie teleskopu pod mape nieba

 

Teleskop bedzie mobilny, wiec raczej nie ma sensu bardziej kombinowac z obsluga.

Jezeli bylby stacjonarny mozna pomyslec nad o wiele bardziej zaawansowanymi metodami kontroli.

 

Macie jakies inne sugestie?

 

Ja uzywam Carte du Ciel. Oprocz tego musialem zainstalowac sterowniki Ascom. I to w zasadzie wystarcza.

Wszystko za free. NexRemote jest nieprzydatne, moim zdaniem.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ludzie to robią. NexStar ma pewien feler - w rj12 nie podaje zasilania, zatem najprostsze konwertery rs232 - bluetooth odpadają.

Jak pisalem w podlinkowanym poscie - pobieram 12V z kabla zasilajacego montaz (zwykla "zlodziejka - rozszczepka" zlutowana na wtykach DC) i przetwornica LM2596 "sprowadzam" napiecie do 3,4V. Dziala :)

Jedyny problem to wieksza platanina kabli i to, ze calosc umiescilem w pudelku na zywnosc 0.4l.

http://www.skapiec.pl/site/cat/2894/comp/12083009

 

Tayson, protokol komunikacyjny jest ten sam, co w SW, wiec jesli podlaczasz EQ-6 do pilota SynScan (po uprzedniej alignacji pilotem), to sterowanie teleskopem bedzie wygladac w identycznej konfiguracji programu. Jedynie kabel RJ-12 - DB9 bedzie inaczej zlutowany. Niestety Meade, SW i Celestron maja rozne schematy.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sterowania CPC używałem CDCiel z systemem Ascom . Do platformy instalujemy sterownik Celestrona , podłączamy i działa bardzo dobrze , chyba najlepiej z wszystkich dostępnych programów. Należy pamiętać o zaznaczeniu boxa : show handbox bo wtedy mamy dostęp do podciągania teleskopu.

 

Niestety nie udało mi się zalignować ani CPC lub Gt lub VX lub CGEm cge pro w Nextremote : tzn dało się ale na pilocie dalej pisało że montaż jest niezalignowany . Poza tym nie działał system GOTO .

 

CPC to bardzo fajny sprzęcik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bloototh na 50 m w budynku to bezsens, na pewno nie sięgnie. Najlepsza opcja to 2 kompy, jeden na miejscu. Ktoś tu głupoty pisał o aktywnym usb. Takie kable moża łączyć ze sobą i uzyskać 40-50 m. Niestety będzie to kosztować ok 1000 zł, a więc w podobnej cenie mamy kompa. Kabel ma tą wadę, że nie da sie zabrać kompa ppod teleskop, wiec niezautomatyzowane czynnosci beda torturą na odległość. Dwa kompt to swoboda - mozna sterowac na miejscu i zdalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy na ile dodatkowych elementów szkła będzie gotowa wydac pieniądze we własnym zakresie.

Ja od początku obstawialem 2 kompy, bez kombinacji z przedłużeniem kabli.

 

Mam jeszcze pytanie w sprawie obserwacji Słońca.

Najsensowniejszym rozwiązaniem byłby zakup szklanego filtru na teleskop. Nie wiem jeszcze jaką mają kamerkę do kompletu.

Jaki polecicie mi sprawdzony szukacz Słońca (chroniacy wzrok)?

 

Przy tak sporej ogniskowej przydalby się reduktor.

Po co? Chociażby po to aby zyskać większe pole widzenia przy obserwacji Księżyca i Słońca.

Jeżeli źle mówię to proszę mnie poprawcie.

 

Pozdr.

 

Można również pokusić się o obserwacje jasnych gwiazd i planet w dzien, ale potrzeba dokładniej alignacji sprzętu.

 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dzis jestem po piewrszym swietle sprzetu pod nocnym niebiem.



Do tego jeszcze okular 40mm kitowy.


Po pokazaniu fundatorom moich kilku fotek, jak wiadomo niezbyt wyrafinowanych byli pod wrazeniem i rowniez tak chcieli miec w swoim sprzecie.

Staralem sie delikatnie uswiadomic, ze to nierealne dla tej konfiguracji.


Po naprowadzeniu na gwiazdy pojawiaja sie jedynie jasne placki. Ustawienie ostrosci graniczy z cudem - drgania wszystkiego od reki.

Dla LIVEVIEW ustalilem ze max czas to 0,5s.

Program, ktory maja do jej obslugi to IC Capture.AS


Przeniesienie teleskopu w inne miejsce NIE jest na razie brane pod uwage.

Bedzie on kazdorazowo wystawiany (nie bedzie przetrzymywany w zakupionej kopule), montowany na trojnogu i alignowany na kilka gwiazd.

Kamera+laptop nie beda dostepne razem z teleskopem, jedynie w wybrane dni (obserwacji) osoba za nie odpowiedzialna bedzie je dostarczac do szkoly.

Teleskop+pilot+zasilacz sa non stop w szkole, wiec bede mogl sobie na sucho testowac podlaczenie do z CdC. Na razie brak konwertera RS232-USB wiec nie moglem zadziałac w temacie.


Kopuła obserwatorium nie ma mozliwosci zdalnego obracania, tylko manualnie.

Konsultacje przedzakupowe, umiejscowienie kopuły + dostarczenie całego sprzetu organizowała firma z Zywca.

Dlaczego zawsze wciskane sa ludziom duze teleskopy, z ktorymi potem jest wiecej problemu niz pozytku??? .....pytanie retoryczne.....


Zastanawiaja mnie 2 sprawy:

1. Czy mozna ustawić dłuzsze czasu expozycji niz 0,5s? Nie znam w/w programu do obslugi kamery, a bez kamery w reku ciezko cokolwiek testowac....

2. Czy warto od razu zaopatrzyc sie w reduktor ogniskowej? o ile takowy do tego modelu wystepuje za sensowne pieniadze - 500-1000zl. Po co? Dla uzyskania wiekszego FOV i zwiekszenia jasnosci teleskopu.


PS.

Co do internetu na razie brak info. Musze zajsc w dzien i to sprawdzic.


FOV teleskop+kamera

FOV.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bloototh na 50 m w budynku to bezsens, na pewno nie sięgnie.

Mozna tez uzyc WiFi... bez komputera. Wystarczy jakis modul z WiFi np na ESP8266 (polecam w plytce NodeMCU) i MAX3232 do zrobienia z UARTa - RS-232 (do sterowania teleskopem wystarcza linie RX/TX). Przekierowujesz ruch TCP <=> serial port, potem z tego robisz "komputerowy" RS232.

 

Oczywiscie do obslugi kamery to nie wystarczy. Zapewni jedynie port szeregowy do "wskazania drogi" dla teleskopu.

 

NodeMCU z MAX3232:

NodeMCU_MAX3232.jpg

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.