Skocz do zawartości

Pierwsze zdjęcia kalkulatorem :)


skowronvip

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszsytkim, mimo fatalnej jakości w porównaniu do tego co szanowni koledzy mają w galeriach, chciałbym się pochwalić moimi obserwacjami. Zdjęcia Jowisza i Saturna zrobione telefonem przez okular, z ręki (bez jakiegokolwiek montażu) i bez jakiejkolwiek wiedzy fotografii.

Przy okazji pytanie do doświadczonych obserwatorów: Na zdjęciu nr 3 widoczny jest jakby taki rozbłysk, w każdym okularze jest tak samo. Czy z moim teleskopem jest wszystko OK?

post-29612-0-87514100-1457038179_thumb.jpg

post-29612-0-80932400-1457038180_thumb.jpg

post-29612-0-24098300-1457038510_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ze sobą dwa telefony: Saturn jest zrobiony z Lenovo A916, Jowisz Samsungiem Xcover 2. Próbowałem obydwoma i akurat te zdjęcia wyszły najostrzejsze, nie ustawiałem kompletnie nic, tylko auto, bo jak napisałem wcześniej największy problem miałem z "wycelowaniem" aparatem w soczewkę.

O ten rozbłysk pytam, ponieważ patrząc w soczewkę też jest widoczny na jasnych obiektach. Myłem LG i nie wiem czy telep jest poprawnie skolimowany, bo robiłem to pierwszy raz i kolimowałem zatyczką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ze sobą dwa telefony: Saturn jest zrobiony z Lenovo A916, Jowisz Samsungiem Xcover 2. Próbowałem obydwoma i akurat te zdjęcia wyszły najostrzejsze, nie ustawiałem kompletnie nic, tylko auto, bo jak napisałem wcześniej największy problem miałem z "wycelowaniem" aparatem w soczewkę.

 

O ten rozbłysk pytam, ponieważ patrząc w soczewkę też jest widoczny na jasnych obiektach. Myłem LG i nie wiem czy telep jest poprawnie skolimowany, bo robiłem to pierwszy raz i kolimowałem zatyczką....

Ten rozblysk to poprostu zbyt wysokie parametry :) zobacz ze na jowiszu nic nie widac tylko biala plame . ustaw iso na 100 lub 200 i ekspozycje zapewne w auto masz na 0 więc daj -1 i beda widoczne juz pasy jowisza :) juz to kiedyś przerabiałem na trybie auto to normalka .

Edytowane przez RAV7766
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, jakie zbyt wysokie parametry, przecież kolega napisał, że też go WIDZI.

Skowron, chodzi o to?

 

To swoja droga :) widać kolega pisał ze kolimował pierwszy raz więc co do tych rozbyłysków gamma to tu może tkwić przyczyna ...

 

Skowron jakim teleskopem robiłeś zdjęcie ?

Edytowane przez RAV7766
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak Konopus, chodzi o te miejsca, które zaznaczyłeś na czerwono - patrząc okiem w okular też to widać bez względu na ustawienie ostrości wyciągu (okulary zmieniałem i jest to samo).

 

Edit: dopiero zaczynam astro przygodę i używałem tgeleskopu dosłownie kilka razy, dla tego tego chciałem dopytać czy tak powinno być..


Alderamin: dzięki za wskazówki z ISO, wiem że zdjęcie jest prześwietlone ale to nie jest sedno problemu.

Edytowane przez skowronvip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To swoja droga :) widać kolega pisał ze kolimował pierwszy raz więc co do tych rozbyłysków gamma to tu może tkwić przyczyna ...

 

Skowron jakim teleskopem robiłeś zdjęcie ?

 

Synta 8" na dobsonie - nie pamiętam, który okular miałem w tedy założony Plossl Omni 12mm albo SW Ultra Wild 9mm.

 

Edit: gdzieś znalazłem info, że taki "rozbłysk" (nie wiem jak fachowo nazwać ten efekt) może być spowodany zbyt mocnym dociśnięciem lustra w celi.. - może to ktoś potwierdzić lub zanegować?

Edytowane przez skowronvip
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw mała wskazówka co do nazw userów :D
Ten "Kanopus" to bliżej mi nieznany status przypisany przez forum :D (w sumie powinienem wiedzieć co to ... dowiem się :)), moja ksywka to "dziki" :)

To co zaznaczyłem i co widzisz to "spajki", absolutnie normalny efekt dyfrakcji światła na pająku lustra wtórnego. Im lepiej skolimowany teleskop i ustawiona ostrość, tym spajki ostrzejsze i wyraźniejsze. Nie ma się czym przejmować, tak ma być.

 

Przy okazji - jak wrzucasz zdjęcie, to dobrze jest za każdym razem napisać kompletną informację, czym było robione - tu mi zabrakło informacji jaki teleskop, oraz - robiłeś przez okular - to jaki okular.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcia i już uchwyciłeś przerwę między pierścieniami a Saturnem oraz sfotografowałeś naraz 3 (albo nawet 4) księżyce i to Jowiszowe - świetnie! :D

Teraz to już tylko rozwijać zamiłowanie i dalej to już z górki (albo raczej pod górkę, ale kto z nas nie lubi się wspinać?)!

Co do odblasków to mogą być to po prostu spajki.

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw mała wskazówka co do nazw userów :D

Ten "Kanopus" to bliżej mi nieznany status przypisany przez forum :D (w sumie powinienem wiedzieć co to ... dowiem się :)), moja ksywka to "dziki" :)

 

To co zaznaczyłem i co widzisz to "spajki", absolutnie normalny efekt dyfrakcji światła na pająku lustra wtórnego. Im lepiej skolimowany teleskop i ustawiona ostrość, tym spajki ostrzejsze i wyraźniejsze. Nie ma się czym przejmować, tak ma być.

 

Przy okazji - jak wrzucasz zdjęcie, to dobrze jest za każdym razem napisać kompletną informację, czym było robione - tu mi zabrakło informacji jaki teleskop, oraz - robiłeś przez okular - to jaki okular.

 

Ok. Dzięki za objaśnienie i sorry za przyklejenie Ci nowej ksywki :), przy kojelnych zdjęciach postaram się dodać kompletne informacje ale mam nadzieję że będą już z zamontowanej lustrzanki i będę mógł na spokojnie pogrzebać w ustawieniach, żeby wyszło lepiej.

 

Tym czasem: Czy jesteś w stanie na podstawie tego zdjęcia i tych spajków, ocenić (orientacyjnie) poziom skolimowania teleskopu? Może być, czy trzeba się tym zająć?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcia i już uchwyciłeś przerwę między pierścieniami a Saturnem oraz sfotografowałeś naraz 3 (albo nawet 4) księżyce i to Jowiszowe - świetnie! :D

Teraz to już tylko rozwijać zamiłowanie i dalej to już z górki (albo raczej pod górkę, ale kto z nas nie lubi się wspinać?)!

Co do odblasków to mogą być to po prostu spajki.

 

Dziękuję ślicznie. Jeśli kropka w prawym górnym rogu zdjęcia Jowisza, jest jego księżycem (a myślę, że tak) to mam 4 :):)

Udało mi się bo (pomijając lolakizacje i oświetlenie podjazdu sąsiada) były wymażone warunki, zero wiatru i praktycznie niezauważalne falowanie atmosfery - domyślam się może mieć to związek z temperaturą bo było w okolicach 0 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok. Dzięki za objaśnienie i sorry za przyklejenie Ci nowej ksywki :), przy kojelnych zdjęciach postaram się dodać kompletne informacje ale mam nadzieję że będą już z zamontowanej lustrzanki i będę mógł na spokojnie pogrzebać w ustawieniach, żeby wyszło lepiej.

 

Tym czasem: Czy jesteś w stanie na podstawie tego zdjęcia i tych spajków, ocenić (orientacyjnie) poziom skolimowania teleskopu? Może być, czy trzeba się tym zająć?

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=761&lunety=Kolimator_laserowy_do_teleskop%F3w_1_mW_1,25%27%27_+_adapter_2%27%27_(TPL)kup chociaż taki kolimator bo zatyczką to wiesz takie kolimowanie na słowo honoru ;) wtedy będziesz miał podgląd na żywo jak masz rozjechana kolimacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=761&lunety=Kolimator_laserowy_do_teleskop%F3w_1_mW_1,25%27%27_+_adapter_2%27%27_(TPL)kup chociaż taki kolimator bo zatyczką to wiesz takie kolimowanie na słowo honoru ;) wtedy będziesz miał podgląd na żywo jak masz rozjechana kolimacje :)

 

A może jest tu ktoś z Rzeszowa / okolic, posiadający kolimator, chcący sprawdzić kolimację? Była by okazja i poznać się i ewentualnie umówić się na jakieś oglądanie a i jakieś piwko w gratisie wypić (pewnie nie jedno :)) mogę podjechać, to nie problem.

 

Edit: ostatnio mocno nadużyłem mój gadżetowy budżet więc wolał bym uniknąć dokupowania czegokolwiek, tym bardziej, że i tak w planie mam jeszcze lustrzankę...

Edytowane przez skowronvip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A może jest tu ktoś z Rzeszowa / okolic, posiadający kolimator, chcący sprawdzić kolimację? Była by okazja i poznać się i ewentualnie umówić się na jakieś oglądanie a i jakieś piwko w gratisie wypić (pewnie nie jedno :)) mogę podjechać, to nie problem.

hehe pewnie po tylu piwkach to teleskop gorzej rozkolimowany wyjedzie jak przyjechał hehe :D nie no żarcik oczywiscie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać spajki na Jowiszu to nie jest źle... ale nie potrafię czegoś konkretniejszego powiedzieć.

Jeśli kolimujesz kolimatorem wg HAMALA (http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm) - to jest to tanie i dobre rozwiązanie.

 

7-10 kwietnia będę wraz z paroma astro-braćmi niecałe 100km od Rzeszowa (okolice Lubaczowa), jak będziesz miał ochotę i możliwości to możesz podjechać z tubą, skolimujemy Ci sprzęt na medal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy dobrych ustawieniach możesz nawet pokusić się o małe szczegóły..
Wykonane dawno dawno przez BM 150/1200, telefon...hm bodajże xperia neoV

 

 

 

Obraz widzialny przez ze mnie był podobny (niesamowite uczucie zobaczyć coś co jest w zasadzie nieosiągalne), jaśniejszy ale mniej szczegółowy, bardziej rozmyty, no i do tego te spajki....

Zrobiłeś to trzymając tel w ręce, czy był na czymś zamontowany? Nie doszedłem do etapu ustawień: nie mogłem trafic telefonem w obraz dawany przez okular - patrząc przez okular obraz wydaje się duży, ale celując aparatem, ceły obraz to mały punkcik... dodatkowo sprawę utrudnia brak mikroruchów (wrrr) bo nie mogę płynnie podążać za obiektem, a po każdej zmianie pozycji, potrzeba chwilę czasu aż obraz będzie stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać spajki na Jowiszu to nie jest źle... ale nie potrafię czegoś konkretniejszego powiedzieć.

Jeśli kolimujesz kolimatorem wg HAMALA (http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm) - to jest to tanie i dobre rozwiązanie.

 

7-10 kwietnia będę wraz z paroma astro-braćmi niecałe 100km od Rzeszowa (okolice Lubaczowa), jak będziesz miał ochotę i możliwości to możesz podjechać z tubą, skolimujemy Ci sprzęt na medal :)

 

Okolice Lubaczowa, a gdzie dokładniej? Okolice znam, tak się składa, że pochdzę z tamtąd - miejscowość Niemstów. Ciemne niebo i mało świateł.

Taką metodą kolimowałem, przy czym wogule nie ruszałem LW, nie wykręcałem go, a i wg pseudo kolimatora wydawało się być OK, o ile założyc że sam kolimator miał poprawną dokładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleszyce Stare / Borchów.

 

Przy podstawowej kolimacji można regulować LW, (nachylenie), natomiast wykręcanie i obrót to już wyższa szkoła jazdy :) Kolimator HAMALa (i też cała procedura) pozwala naprawdę dobrze skolimować teleskop. Ekspertem jest sam autor tego poradnika, ja tylko polecam tą metodę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy dobrych ustawieniach możesz nawet pokusić się o małe szczegóły..
Wykonane dawno dawno przez BM 150/1200, telefon...hm bodajże xperia neoV

 

 

 

Czy to rok 2010? Słynne "rozpasanie" Jowisza? Wtedy też zaczynałem - kompaktem (jedna klatka) przyczepionym do okularu (10mm) mojego pierwszego teleskopu N 114/900:D To były czasy:) Pozwolę sobie go tu dołożyć:)

Europa_Jowisz_Ganimedes.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.