Jump to content

Walka z rosa.


lemarc
 Share

Recommended Posts

Kolejną noc z rzędu spędziłem z kolegami na sześcio godzinnych obserwacjach na wsi mając do użytku SC10", oraz lornetki 25x100, 16x90, 20x60 i 7x40. Mimo nawały cirrusów nasuwających się od zachodu wraz z kolejnym frontem atmosferycznym, nie straciłem wiary w to że one zanikną w trakcie nocy, co też się stało ku naszemu zadowoleniu, dzięki czemu już od zmieszchu do godziny 4:30 rano prowadziliśmy intensywne obserwacje wielu obiektów nieba. Pomny doświadczeń własnych i nie tylko , postanowiłem zabezpieczyć sie przed osiadaniem wilgodzi na korektorze SC żeby nasz pobyt nie uległ skróceniu. Ponieważ nie miałem czasu na jakieś trwałe rozwiązania, uznałem że najprościej będzie zrobić opaskę z tektury warstwowej o przekroju kanałkowym jaką miałem pod ręką, wysuniętą ok 0,5 metra przed korektor, a resztę tubusa owinąć cienkim kocem wełnianym izolującym metalowy tubus przed szybkim wychłodzeniem i wilgocią. Okazało sie to bardzo skuteczne i korektor pozostał suchy niemal do końca naszego pobytu, natomiast lornetki po 2 godzinach użutkowania zaparowały najpierw od strony okularów, później i od strony obiektywów. Faktem jest że jeden z kolegów należy do ludzi nader rozmownych, co drugi uznał za przyczynę szybszego zawilgocenia optyki lornetek, będąc zmuszony do niepotrzebnej polemiki. Panowie jednak nie uznali za stosowne wcześniej zabezpieczyć się na tę okoliczność i trzeba było wnosić je do domu, co jednak trwało dosyć długo i na dłuższą metę nie dawało właściwych rezultatów. W przypadku Taigi 16x80 przedmuchałem ją ciepłym powietrzem z nawiewu w samochodzie i po 5 minutach była już sucha. Lornety 25x100 nie pozwolono mi osuszyć tym sposobem ze względu na obawy o jej kondycję. Warto by jednak na przyszłość zrobić jej jakiś zdejmowalny kaftanik z wełny lub pianki, oraz odrośniki z podobnego materiału, co znacznie wydłuży czas jej użytkowania w chłodne noce. Trudno nie wspomnieć o kilku obiektach jakie podziwialiśmy, wśród których było kilka nowych, jak: NGC247 w Wielorybie-bardzo duża kątowo galaktyka w kształcie cygara, w pobliżu której (1h. 0m, -22st.) dostrzegłem mglisty obiekt o średnicy ok. 10-15' sądząc że to jakaś galaktyka. Dopiero dzisiaj zajrzawszy do atlasu URANOMETRIA, stwierdziłem że nie podobnego tam nie figuruje. Gdyby ktoś mógł to potwierdzić, byłbym wdzięczny. Dziesięć stopni wyżej dojrzałem słabą upstrzoną gwiazdkami mgławicę planetarną NGC246.

Następny obiekt widziany po raz pierwszy to NGC2371 w Bliźniętach, to drobna mgławica planetarna o podłużnym kształcie. M56- gromada kulista w Lutni, której gwiazdy widoczne były bez trudu w SC10" przy pow. 80x. Nie odmówię sobie zachwytu nad oglądaniem wielkiej M42/43 w Orionie, która w tym teleskopie ukazała bogactwo struktury w szaro niebieskawym odcieniu, zajmując całe pole widzenia w 2 calowym okularze 32mm.

To była jedna z tych wypraw, które długo sie pamięta.

Link to comment
Share on other sites

Muszę sprostować informację o widoczności mglistego obiektu w pobliżu NGC 247. Okazało sie że w rzeczywistości oglądałem NGC 253 w Rzeźbiarzu, która jest poniżej wspomnianej galaktyki, a mglistym obiektem jest gromada kulista NGC 288. Sorry za te sensacje, ale tak bywa kiedy ogląda sie dużym teleskopem nie znane rejony.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ufff.... szkoda a już miałem nadzieję że to będzie kolejna polska kometa :roll:

Ale co tam NGC-253 to piękna kłaczkowata galaktyka a i poniższa gromada kulista też jest niczego sobie, poza tym że to obiekty wymagające naprawdę czystego nieba przy horyzoncie 8)

Link to comment
Share on other sites

Nigdy wcześniej nawet nie próbowałem jej szukać w warunkach miejskich, mimo że znałem ja z wielu amatorskich zdjęć. Żeczywiście jest imponująca pod względem rozmiarów i musi być efektownym obiektem południowego nieba. Nawet kilka gwiazd było widać na jej tle, lecz faktycznie wymaga doskonale czystej atmosfery w naszej szerokości geograficznej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.