Skocz do zawartości

jak sprawdzic lornetke


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

na poczatek dziekuje bardzo za wiele rad odnosnie wyboru modelu

zdecydowalem sie na everesta12x60 ktory juz do mnie jedzie z himpolu

i dlatego chcialem spytac co mam dokladnie i jak sprawdzic czy z ta lornetka jest wszystko ok i czy nie bede musial jej reklamowac???

wiem ze pierwsza rzecz to ustawic na statywie i sprawdzic czy kazda z polowek patrzy w swoja strone

druga rzecz to sprawdzenie czy wszystkie regulacje chodza p[lynnie

czy nie ma jakis zarysowan i czy cos nie skacze w tubusie lornetki

i co jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. Zobaczyć spoglądając się w obiektyw czy nie ma tam bąbelków powietrza.

 

Kilka bąbelków powietrza czy nawet rysek nie ma praktycznie znaczenia, o wiele ważniejsza jest ocena obrazu gwiazd w ognisku i rodzaj warstw obblaskowych na soczewkach i pryzmatach :):D ;D

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz też w dziale FAQ "Obserwacje lornetką" na http:www.teleskopy.pl

tudzież parę wcześniejszych postów tutaj na forum traktujących o lornetkach. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. 12x60 to wg. mnie niezły wybór, da się zabrać na wyjazd bez statywu, a zasięg wiekszy niż 50-tka. Ja właśnie tak zaczynałem z moją 15x60, na rynku nie było jeszcze tego Everesta, bo bym wybrał wtedy właśnie jego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jak już otrzymasz przesyłkę to napisz co i jak przyszło do Ciebie.Jak było opakowane, głównie chodzi mi o przesyłki kurierskie, a wiadomo że oni się tam nie obchodzą z przesyłkami jak z jajkiem,oraz samą ocenę lornetki.

Pozdrawiam

Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli Himpol pezyslał Ci lornetkę z rysą na obiektywie to koniecznie do nich zadzwoń......... lornetkę zamawiałeś mailem czy telefonicznie ?jeśli bedziesz decydował się na inny egzemplarz zwróć personalnie uwagę rozmówcy (sprzedawcy) z Himpolu aby przyłożył się do kontroli jakości ..... "anonimowemu" nabywcy łatwiej wcisnoć towar wybrakowany.

ja za każdy razem przy okazji zakupów w Himpolu dzwoniłem i prosiłem o zwrócenie szczególnej uwagi na wysyłany towar.

kupowałem 4 lornetki i wszystkie były w stanie bdb.

 

pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamawialem przez telefon i prosiulem zeby dobrze obejzeli ta rolnetke przed wyslaniem no ale im nie wyszlo

odeslalem jeszcze wczoraj do nich paczke i dzis zadzwonilem mam nadzieje ze zrobia to teraz jak nalezy pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba mialem pecha ale dostalem bardzo dziwnego mejla z himpolu otoz pastanawiaja mi zwrocic pieniadze i nie wiem co o tym myslec bede musial jutro przedzwonic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W takim razie chyba nie chcą Cię więcej na swojego klienta skoro nie zaproponowali wymiany na sprzęt bez wad tylko zwrócili kasę?

Nie dziw się, ponieśli koszty przesyłki a Ty ich wystawileś do wiatru i to publicznie na liczącym się forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, czy na pewno piszesz o lornetce Everest 12x60? Jeśli tak, to wyjdź z baru i przemyśl swoje życie. Everest 12x60 mogłaby lornetkom BPC czyścić futerały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w samą porę Kapitanie, bo już chciałem machnąć swoją BPC przez okno i zamówić tego everesta. ;D

 

Tak na marginesie, to w tej BPC widzę wszystkie te wady, o których się tu na forum mówi: zażółcony obraz, lekka nieostrość (mglistość) w lewym okularze itp. Przyznam, że od czasu do czasu zerkam w Pentaxa 20*60 i jakby obraz lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pytajnik twoja niewiedza w temacie zostaje Ci wybaczona ale zanim zaczniesz pisać peany na temat jakiegoś sprzęta to popatrz najpierw przez inne podobne przez kilkadziesiąt nocy a porozmawiamy o zakąsce z tego Baru euforii z którego właśnie wyszedłeś ;)

Ale jaśli lornetka w Plastiku to dla Ciebie upragniona jakość to ja bardzo przepraszam za swoją wypowiedź, no comments stary ale nie mamy o czym rozmawiać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby BPC miały być doskonałe, to kosztowałyby powyżej 2.000-3.000 zł. A tak, za nędzne kilkaset złotych otrzymujemy przyzwoitą jakość (w razie czego rozbieralną i justowalną) zakutą w metal i szkło, a nie plastik i pleksi. Stare lornetki BPC były lepsze niż dzisiejsze (lookałem już co nieco przez parę różnych "Rosjanek"), zwłaszcza te z fabryki "Tento" przypadły mi do gustu - szczególnie 7x50, a nawet maleńka 8x40. "Kronosy" były podobno trochę później, jak już zaczęło się w Sojuzie sypać.

Szkiełko rosyjskie jest żółtawe. Co zrobić. Też patrzyłem przez Pentaxa bodajże 10x50 (kupionego na pożegnanie szefa) - r-e-w-e-l-a-c-j-a! No, ale za 1.200 zł. Tradycyjna konkluzja: coś za coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne porównania robiliśmy z Boopsim jego Everesra 12x60 i Kronosa 26x70 jakie konkluzje przytaczam cytat. Możesz go traktować na co można zwrócić uwagę.

 

Lornetkę tą odróżnia od innych popularnych na rynku dość mała źrenica wyjściowa. Pomyślisz sobie to źle ale ja właśnie ubóstwiam ten sprzęt.

 

Warunki w Polsce są zazwyczaj dość średnie. Jasne (czytaj: mleczne) tło nieba daje się we znaki a o źrenicy nawet 5 mm nie ma specjalnie co marzyć. Jasny sprzęt o dużej źrenicy wyjściowej jest po prostu dobry optycznie i nic poza tym.

 

Ale do rzeczy obrazy dawane przez lornetę 26x70 to obraz bardzo kontrastowy. Tło jest naprawdę czarne. Genialnie wygląda księżyc power 26x to na tyle sporo by móc dokładnie rozróżnić i obserwować najważniejsze obiekty srebrnego globu. Pomimo tego, że księżyc to bardzo jasny obiekt nocnego nieba dobrze prezentuje się ta lorneta jeśli idzie o aberracje chromatyczną. Oczywiście kolorki na obrzeżach są ale ich kolor to jasny seledynek, który nie różni się specjalnie od samej tarczy księżyca. Aberracja nie jest w tym przypadku uciążliwa.

 

Świetnie i bardzo kontrastowo widoczne są gromady otwarte, Plejady czy żłóbek to naprawde obiekty wyglądające spektakularnie. Ostatnio też obserwowałem z Boopsim i Markusem NGC 869/884, to jeden z najlepszych obrazów tych sąsiadujących ze sobą rozległych gromad jakie widziałem. Porównywaliśmy obraz sąsiadek w Evereście 12x60 i BPC 10x50. Naprawdę różnica w kontraście tła powoduje tą spektakularną różnice w odbiorze.

 

Pozostałe mki to też bardzo dobre obiekty dla tej lornety. Choć kontrast wynika z jej raczej przeciętnej sprawności optycznej to powiększenie przy aperturze 70 mm jednak powoduje niezłe osiągi jeśli chodzi o zasięg tego instrumentu obserwacyjnego. Skupiska m-ek w Lwie lub w Wielkiej Niedźwiedzicy(galaktyki), oraz gromady kuliste są odnajdywane i widoczne bez trudu a ich widoczność jest tym lepsza im ciemniejsze jest otoczenie. Przy 26x ograniczone jest niewątpliwie pole do 2,6 o wymaga to od obserwatora dość dobrej znajomości nieba.

 

A teraz o planetach. Pamiętajmy jednak, że lornetki nie służą raczej do ich obserwacji. Jednak tutaj 26x70 daje bardzo pozytywne wrażenia. Najlepiej wygląda Saturn. Pierścień bez trudu oddzielony od tarczy w każdych warunkach. Poza tym kolor Saturna współgra świetnie z zażółceniem i kolorem aberracji. Piękny widok. Warto wspomnieć o widoku Saturna i jego księżycy Tytana i Dione.

 

Jowisz. Tutaj widok wygląda znacznie gorzej. Choć wydaje się, że widać pasy równikowe to jednak daje się we znaki znacząca aberracja chromatyczna. Widziałem kilka egzemplarzy tych lornetek i we wszystkich Jowisz dawał podobny efekt. To chyba jedyny obiekt, na którym widać taką aberracje (Choć wielkość tarczy duża jak na lornetkę). Natomiast widok księżyców galileuszowych piękny. Muszę lecieć jak mi się coś przypomni to sklecę conieco więcej.

 

Ta aberracja Jowisza wynika chyba z barwy Jowisza a nie jego jasności (Księżyc jest jaśniejszy a kolorków prawie wogóle). Poprostu w tej barwie obiektywy nie są najlepiej skorygowane i to właśnie powoduje tą wyraźną aberracje, ale Jowisz jest jeden a pozostałych pięknych obrazów w 26x70 od cholery i ciut, ciut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak skonczylem optyke na polibudzie i na tyle na ile orientuje sie w szkle i jego plusach oraz minusach to nie mam zadnych istotnych zastrzezen co do everesta12x60 zas co do wykonania to twierdze ze jest lepsze niz bpc bo jest lzejsze i bardziej poreczne to jest moja ocena generalnie twierdze ze everest jest zdecydowania korzystniejszym zakupem niz bpc za niewiele mniejsza cene

zdaje sobie sprawe z tego ze nie przekonam posiadaczy bpc ze everest jest lepszy i wcale nie mialem tego zamiaru

natomiast co do mojego ulubionego sklepikarza ktory zdaje sie sprzedaje bpc?

to czy mozesz wskazac konkretnie co jest nie tak z everestem i w czym bpc jest tyle lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ależ oczywiscie kolego, plastikowa, nietrwała obudowa tej lornety i olbrzymie winietowanie na za małych pryzmatach dyskawalifikują ją na starcie ze sprzętu astro z wyższej i średniej półki, co nie znaczy że w klasie econo low budget 60mm nie jest dobra, wrecz przeciwnie w tej klasie jest najlepsza z chinszczyzny na naszym rynku !!!

Porównujesz lornetki z rożnych klas jakościowych i to porównanie traci sens, tylko o to mi w zasadzie chodzi :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do plastikowej obudowy to nbie wiem jak trzeba by bylo sie postarac zeby rozwalic takiego everesta pozatym nie ma sensu uzywac ciezkich stalowych obudow skoro przy uszkodzeniach mechanicznych upadki i tak dalej pierwsza syupie seie optyka a nie obudowa

co do winetowania owszem jest ale tego samego rzedu co w bpc ale jak juz mowimy o pryzmatach to chba zgodzisz sie ze pole widzenia jest istotnie wieksze?

co do porownywania ekonomiki to sam sobie przeczysz

bo piszesz ze jesli mamy low budget to everest jest fajny i wogole ale bpc jest tanszy i to istotnie wiec cos Ci sie popieprzylo

mowisz ze to chinszczyzna? skad wiesz ja nie wiem a zdaje sie gdzies czytalem ze to rosyjski sprzet ale wkoncu i to wschod i to:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.