Skocz do zawartości

Teleskop Messier AR-152S EQ5 jako uzupełnienie


Maciek7373

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie zakup takiego sprzętu:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1858

Mimo że jest on nie najtańszym sprzętem, a ja jestem raczej początkującym obserwatorem nieba, nie chcę kupować dwa razy.

Znając siebie wiem, że pewnie go nie sprzedam. Miałem, i mam możliwość obserwacji tanim sprzętem, dlatego żadne kiepskie w grę nie wchodzą. Do czego miałby mi ten teleskop służyć? Głównie do obserwacji US liczę też, że chyba i Ds-y również dało by się wyzerkać. W przyszłości nie wykluczam też focenia.

Proszę wypowiedzcie się, może ktoś ma taki sprzęt?

Czy jest on warty swojej ceny?

W jakie okulary czeba będzie się zaopatrzyć?

Jakie wydatki będą mnie czekały (bez szaleństw, chodzi o normalne do przyjęcia obserwacje)?

Jakie ma wady, a jakie zalety?

Nie jestem jeszcze w fazie zakupu, raczej przygotowań do.

Posiadam już lornetki (mam: 28x110, i 16x50), znam ich możliwości.

 

 

 

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem jestes zadeklarowanym zwolennikiem refraktorów?

 

Ja jestem za to wyznawcą teorii, że są teleskopy ktore można bezpiecznie kupić na poczatek swojej przygody z astronomią, jak i takie które należy kupować z pełną świadomością własnych potrzeb (co wymaga jakichś tam wcześniejszych doświadczeń). Myśle że tytułowy teleskop należy zdecydowanie do tej drugiej grupy.

 

W obserwacjach da Ci mniej więcej podobne wrażenia wizualne jak Newton 8", z tym że na plus będzie nieco większy kontrast oraz lepsza punktowość. Także płaskie pole będzie mniej wymagające wobec okularów. Z drugiej strony rzeczony refraktor jest znacznie droższy i nieco cięzszy niż odpowiadający mu newton 20 cm.

Poziom CA bedzie pomiędzy achromatem a ED. Nie wiem na ile jesteś wrażliwy na tą wadę, ale lepiej nie zaglądaj kolegom w APO, bo możesz potem czuć niedosyt tym co masz u siebie.

 

Montaż do wizuala się nada, ale do astrofoto DS to już bedzie zdecydowanie zbyt słaby. Zresztą ogniskowa 750 mm jest dość wymagająca jak na poczatek zabawy w astro-fotografie. Jesli chodzi o fotografie US to niech sie wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jako były właściciel tego teleskopu odpowiem w nieco syntetycznej formie ;)

 

-> Głównie do obserwacji US liczę też, że chyba i Ds-y również dało by się wyzerkać.

 

Bardziej DS niż US - do US za krótka ogniskowa i trochę duża aberracja

 

-> W przyszłości nie wykluczam też focenia.

 

Da radę ale szału nie ma. Trochę za dużo koloru. No i jest dość ciężki ale z krótkimi czasami da radę.

 

-> Proszę wypowiedzcie się, może ktoś ma taki sprzęt?

 

Miałem :)

 

-> Czy jest on warty swojej ceny?

 

Tak jest wart, świetnie nadaje się od szerokich DSów (tak od 1 do 3 stopni pola) z filtrami UHC, OIII bądź H-Beta

 

-> W jakie okulary czeba będzie się zaopatrzyć?

 

Dobre :) Do planet krótkie + ewentualnie barlow. Do szerokich pól najlepiej jakiś okular 26-31mm.

 

-> Jakie wydatki będą mnie czekały (bez szaleństw, chodzi o normalne do przyjęcia obserwacje)?

 

Przydadzą się 2-3 dobre okulary + minimum filtr UHC (Lumicon bądź Orion Ultra Block)

 

-> Jakie ma wady, a jakie zalety?

 

Spora aberracja chromatyczna - do zmniejszenia za pomocą filtra Fringe Killer. Ciężki - EQ5 prowadzi go już na granicy. Do wizuala EQ5 jeszcze ujdzie.

 

Zalety: apertura, niezła jakość wykonania, no i te szerokie pola - przy takiej średnicy naprawdę widoki są zacne, zwłaszcza dużych mgławic z filtrami :)

 

-> Posiadam już lornetki (mam: 28x110, i 16x50), znam ich możliwości.

 

28x110 daje podobne obrazy ustępując mu jedynie nieco zasięgiem.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem jestes zadeklarowanym zwolennikiem refraktorów?

 

Ja jestem za to wyznawcą teorii, że są teleskopy ktore można bezpiecznie kupić na poczatek swojej przygody z astronomią, jak i takie które należy kupować z pełną świadomością własnych potrzeb (co wymaga jakichś tam wcześniejszych doświadczeń). Myśle że tytułowy teleskop należy zdecydowanie do tej drugiej grupy.

 

W obserwacjach da Ci mniej więcej podobne wrażenia wizualne jak Newton 8", z tym że na plus będzie nieco większy kontrast oraz lepsza punktowość. Także płaskie pole będzie mniej wymagające wobec okularów. Z drugiej strony rzeczony refraktor jest znacznie droższy i nieco cięzszy niż odpowiadający mu newton 20 cm.

Poziom CA bedzie pomiędzy achromatem a ED. Nie wiem na ile jesteś wrażliwy na tą wadę, ale lepiej nie zaglądaj kolegom w APO, bo możesz potem czuć niedosyt tym co masz u siebie.

 

Montaż do wizuala się nada, ale do astrofoto DS to już bedzie zdecydowanie zbyt słaby. Zresztą ogniskowa 750 mm jest dość wymagająca jak na poczatek zabawy w astro-fotografie. Jesli chodzi o fotografie US to niech sie wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy.

Dlaczego refraktor? Głównie dlatego że, jest to taki pojedynczy tubus lornetki, tyle że bez pryzmatów, stąd wydaje mi się takie rozwiązanie za najlepsze; nie trzeba jakiś procedur z ustawianiem luster, czy prostszy sposób czyszczenia. Nie jest to jednak ostateczny wybór.

Podpowiedz proszę co ewentualnie Twoim zadaniem byś polecił?

 

Lukasz83

Hej, jako były właściciel tego teleskopu...

 

Dzięki za wyczerpujący opis tego sprzętu. Piszesz że jest to dość ciężki sprzęt- jaki inny montaż byś polecił?

Tak w ogóle jak sprawa będzie się miała z mobilnością?

 

EDIT

do Marek_N

Jak rozumieć "co wymaga jakichś tam wcześniejszych doświadczeń"

Edytowane przez Maciek7373
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od roku MB AR-152s / 152/760 / i jestem bardzo zadowolony z jego obrazów jakie daje. Piękne kolory i ostrość, w US ma aberracje achromatyczną, ale moim zdaniem nie aż tak dużą jak się ogólnie mówi w DS nie jest o nic gorszy od refraktorów ED tej wielkości, które kosztują 25 tyś. i więcej. Jest solidnie wykonany, i ma dobre szkło, nie jest lekki ok. 11 kg, jak się dołoży osprzęt to i więcej. Ma płaskie i szerokie pole. W obserwacjach wystarczy montaż EQ5, natomiast do fotografowania raczej EQ6 i odpowiednią wiedzę i osprzęt.

W załączeniu zdjęcie wykonane przy pomocy MB AR-152s

/ nie mojego autorstwa - ja się dopiero uczę i chciałbym takie robić /

111903d277b9096ce142f760c1391dd0_mess_42

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od roku MB AR-152s / 152/760 / i jestem bardzo zadowolony z jego obrazów jakie daje. Piękne kolory i ostrość, w US ma aberracje achromatyczną, ale moim zdaniem nie aż tak dużą jak się ogólnie mówi w DS nie jest o nic gorszy od refraktorów ED tej wielkości, które kosztują 25 tyś. i więcej. Jest solidnie wykonany, i ma dobre szkło, nie jest lekki ok. 11 kg, jak się dołoży osprzęt to i więcej. Ma płaskie i szerokie pole. W obserwacjach wystarczy montaż EQ5, natomiast do fotografowania raczej EQ6 i odpowiednią wiedzę i osprzęt.

W załączeniu zdjęcie wykonane przy pomocy MB AR-152s

/ nie mojego autorstwa - ja się dopiero uczę i chciałbym takie robić /

111903d277b9096ce142f760c1391dd0_mess_42

Jeszcze pytanko- jak z mobilnością tego sprzętu? Chodzi mi o przenoszenie, rozkładanie, oraz samo ustawianie, czy jest to sprzęt bardzo wymagający w sensie ustawień? Czy może wymaga dużych doświadczeń? Oraz jak sam montaż radzi sobie z niewielkim wiatrem?

Nie ukrywam również że, chciałbym wykorzystać go do obserwacji krajobrazów, czy się nadaje?

Wiem że nie ma sprzętu do wszystkiego, ale myślę że to mugłby być pewien kompromis.

Życzę abyś robił takie fotki jak ta z M42

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkładanie i ustawianie nie stwarza problemów, refraktor jest solidny, powiedziałbym pancerny, ale nie należy nim rzucać, nie ma luster i tym podobnych delikatnych części. Dźwiganie go na dłuższym dystansie jest męczące dla mnie, mam 65 lat. W samochodzie nić mu nie grozi jak się go dobrze ułoży aby się nie turlał. Do krajobrazów moim zdaniem się też nadaje, jak pisałem wcześniej widać dobrze kolory i ma dobrą ostrość. Dużo zależy od pogody, jak jest czyste powietrze i masz dobry punkt obserwacyjny to nawet do 40 km widać, po sam kres horyzontu. Ja używam do obserwacji kątówkę WO 2" z pryzmatem Amiciego 45 stopni / szkło BaK-4 / droga jest ale się opłaca, aparatura czynna pryzmatu 31 mm, MB AR-152s też ma duży przelot światła i to razem współgra. Okulary też są ważne, ja używam firmy Baader Hiperion / bd szkła i duże pole widzenia /.

Montaż to już inny temat. Czym cięższy, nogi statywu odpowiedniej średnicy np.2" tym bardziej stabilny i wiatr na niego nie działa. Najlepszy byłby montaż EQ6, ten waży z przeciwciężarami nawet 34 kg. Ale można użyć statyw azymutalny ALT-AZ /AZ5 o udźwigu 8-12 kg, ten waży 6 kg, mam taki i używam go z MB AR-152s w granicach rozsądku na stabilnym podłożu.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze na poczatek w achromat 120/600? wazy 3xmniej. sprzedal sie taki uzywany ostatnio na gieldzie za ok600pln. 3cm mniej to dosc sporo,zobaczysz tez mniej ale zobaczysz te ladne szerokie pola z jednej strony z punktowymi gwiazdami a z drugiej aberacje na planetach przy wiekszych powerach.

 

jak sie spooba to kupisz kolosa 152mm ale cos czuje zostawisz sobie 120/600 na szerokie pola a do US dokupisz ed100. I w budzecie sie zmiescisz!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspominałem, narazie się przymierzam. Ostatecznie decyzji jeszcze nie podjąłem. Rozważę jeszcze co ostatecznie kupię. Bardzo dziękuję za informacje życzę dużo zdrowia i wspaniałych widoków [emoji437] .

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem taki refraktor używany za 2100 zł na statywie ALT-AZ (AZ5) i walizką z obiektywami i filtrami planetarnymi.

Używam tej maszyneri do obserwacji dziennych, (95% obserwacji) , nie mam się czego czepić co do jakości tego co widzę , jekość mechaniczna też ok.

Po pól roku używania kupilem drugą sztukę ( taka sama używana , ale sama tuba) , chcę mieć lornetkę do obserwcji dziennych i nocnych .

Mam też lornetkę 25x100 , jest fatalna optyczie , ale widzenie obuoczne, daje jej przewagę nad wiele lepszym refraktorem , ty masz 28x110, na pewno lepszą optycznie i wiekszą – będziesz jeszcze mniej czuł przewagę refraktora.

Mobilność tego jest średnia , cieżkie i duże , ale rozstawia się łatwo , jak samochodem dojedziesz w miejsce obserwacji , to ujdzie w tłoku.

Masz statyw , kupisz samą tubę używaną za 1500 zł bez problemu, albo mniej. A potem możesz się zastanawiać nad montażem paralaktycznym.

Ja kupiłem go, bo to w miarę tani, z dużymi soczewkami refraktor , dalej są już tylko Newtony.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem w opisie:

• wysoka precyzja pokrętła ostrości

czy to jakaś inna lepsza regulacja ostrości? czy po prostu lepsza jakość wykonania- powiedzmy bezluzowa?

Jak to się ma w rzeczywistości?

Jakiej jakości jest waszym zdaniem okular i nasadka kątowa (wchodząca w skład zestawu) • okular SPL 26 mm / 1,25"

• złączka / nasadka kątowa lustrzana 90° 1,25"

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden teleskop mam w starej ekskluzywnej wersji, czyli nasadka kątowa jest 2 cale ( metalowa konstrukcja) i kitowy okular 25mm dwa cale ( szerokie pole), drugi mam w wersji " bieda z nędzą" czyli kątówka 1,25 wykonana z plastiku i okular zdemontowany z wizjera drzwi od celi więziennej czyli 1,25 cala 26mm, pole "wąskie" , to dwa różne teleskopy , miedzy nimi jest przepaść.

Jak kupisz telepa w wersji "biednej" nie panikuj że słabo widać , trzeba kupić prawdziwe okulary i kątówkę, kitowe badziewie jest po to żeby było cokolwiek widać. Stara wersja ( wyciąg 4 cale , kątówka i okular 2 cale

 

http://cdn.4glaza.ru/images/products/large/0/bresser-messier-4752761-dop3.jpg

 

 

nowa wersja

http://www.telescopehouse.com/media/catalog/product/cache/3/image/800x800/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/4/7/4752769_m2.jpg

jest jeszcze sprawa wyciągu , są chyba 3 wersje ( dwie na pewno ) która lepsza nie wiem.

 

 

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.