Skocz do zawartości

dobson gso 8 problem z ostrością


sebastian88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Zakupiłem teleskop używany dobson 8 gso.
To mój pierwszy teleskop stąd banalne pytania.
Czy to co znajdę w szukaczu, powinienem następnie widzieć w okularze? u mnie tak nie ma.
Cały wieczór dziś patrzę w niebo ale tak szczerze to nic nie widziałem za bardzo, prócz jakiś delikatnych cieni okrągłych, może coś jest uszkodzone nie wiem. wiatraczek ma chodzic całyczas podczas obserwacji?
Może żle skolimowany? czy jest ktoś z okolic Wyszkowa co ma podobny sprzęt i mógłby udzielić jakiś wskazówek na żywo.
dzieki za odpowiedzi
zgrałem szukacz z największym okularem ale tylko wtedy gdy mam okular najbardziej wysunietyna wysięgniku, jak tylko zmniejszę to od razu brak ostrosci, i kręće tymu srebrnymi pokrętłami ale niestety nic się nie zmienia, pewnie coś źle robię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z ostrością wygląda na zablokowany wyciąg. Nie wiem jak jest w GSO ale w zwykłej Syncie jest taka mała śrubka którą można przykręcić i wyciąg się wtedy nie rusza. Aby go odblokować należy tą śrubkę poluźnić. Wtedy kręcąc pokrętłami będzie widać jak wyciąg się wsuwa lub wysuwa. Ze zdjęć teleskopu GSO wydaje mi się że śruba blokująca wyciąg (a nawet dwie?) są z dolnej strony wyciągu. Musisz je poluźnić.

Przed obserwacjami pierwsze co należy zrobić to zjustować szukacz z teleskopem. W tym celu należy ustawić teleskop na charakterystyczny obiekt (drzewo, wieżę, maszt, etc) ważne aby ten obiekt był w miarę daleko od nas. Następnie popatrzyć przez szukacz i kręcąc śrubami umieszczonymi na obudowie szukacza doprowadzić krzyż na dany obiekt.

Wiatrak nie musi chodzić w ogóle. To jest tylko dodatek aby lustro się szybciej schłodziło. Jeśli osiągnie temperaturę otoczenia można go wyłączyć.

 

P.S. Poczytaj jakiś poradnik odnośnie obserwacji i ewentualnie instrukcję obsługi tego teleskopu.

Pozdrawiam Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za wszytskie głupie pytania, wyciąg chodzi wysuwa się ładnie,
ostrośc już umiem złapać, troche mam problem z szukaczem jak go dobrze ustawię to znowu jest za lekko przymocowany ale jakoś sobie z tym poradze.
Czy do tych moich okularów do obserwacji uzywac tej przedłuzki extension tube 35mm? czy ona niepotrzebna?
czy bezposrednio okular wkładac do ??? do nie znam słowa do tego wyciągu?
im chce coś dalej zobaczyć to okular głebiej czy dalej wysuniety od wyciagu?
dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Extension tube 35 to przejściówka na dwucalowe okulary. Jest potrzebna do zamocowania dwucalowych okularów ( w Twoim przypadku 30 mm). Jeżeli 9 mm okular ma na sobie nałożony reduktor na 1,25 cala to wtedy musisz wyciągnąć przejściówkę na dwa cale z wyciągu.

Im obiekt jest bliżej tym bardziej będzie wysunięty wyciąg aby obraz był ostry. Tak samo w drugą stronę. Im obiekt dalej tym wyciąg będzie bardziej wsunięty.

Szukacz nie powinien się zbyt łatwo się przemieszczać. Spróbuj go może mocniej przykręcić do teleskopu.

 

P.S. Poeksperymentuj różne konfigurację okulary + extensios tube bo z Twojej wypowiedzi trudno wywnioskować co i jak.

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcesoria mam takie jak na pierwszym zdjęciu

2x okular

1x przedłużka 35mm

 

Tej Przedłużki 35mm w końcu używa się z tym okularem 9mm? czy 30mm?

 

a okular 30mm wkładam bezpośrednio w wyciąg?

mam wszystkie elementy, nic ne brakuje?

bo niektórzy piszą o jakiś przejściówkacj 1.25 ale u mnie nie ma czegoś takiego, udało mi się rozdzielić ten okular 9mm i ten metalowy element w środku to pewnie ta redukcja?

dobrze mam ten okular 30mm włożony do wyciągu?

post-30556-0-85568100-1465473506_thumb.jpg

post-30556-0-68775500-1465473522_thumb.jpg

Edytowane przez sebastian88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu od lewej. Przedłużka z redukcją na 2" z clamping ringiem - potrzebna do zamocowania okularu dwucalowego.

Okular 9 mm z założoną redukcją na 1.25 cala. Odkręcając tę śrubę z boku wyciągniesz sam okular.

Ja użyłbym redukcji z clamping ringiem dodatkowo wycentruje okular w wyciągu chyba że będzie problem z ostrzeniem ale wątpię.

Zestaw wygląda na zupełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz ma regulacje.

Trzeba tak ustawić aby w nim a następnie w okularze było widać to samo.

Szukacz ma odwrócony obraz.

Na początek pobaw się w dzień. Oklulardaj jak z największą ogniskowa, da ci to małe powiększenie i większe pole widzenia eiec łatwiej będzie ustswic szukacz.

 

Pytanie za 100 punktów.

Czy wogolezansz niebo?

Szkoda że przygody nie zacząłeś od lornetki tylko wypłynąłes na głębokie wody z 8" sprzętem.

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie używaj tej przedłużki 35mm. Wyciąg powinien wysuwać się na 40mm, a ostrość a okularze 30mm łapię w okolicach 30-35mm wysuwu, więc jest za długa. Nie wiem, czy masz wadę wzroku i jaką, ale chyba wielkich różnic w wysuwie by wyostrzyć u nas nie ma.

Jeżeli nie wysuwa na odległość 40mm, to poluzuj tą wewnętrzną śrubkę pod wyciągiem.

 

PS. Jeśli nie znasz nieba, to nie przejmuj się. Szybko się nauczysz. :)

Edytowane przez PlanesFlyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu od lewej. Przedłużka z redukcją na 2" z clamping ringiem - potrzebna do zamocowania okularu dwucalowego.

Okular 9 mm z założoną redukcją na 1.25 cala. Odkręcając tę śrubę z boku wyciągniesz sam okular.

Ja użyłbym redukcji z clamping ringiem dodatkowo wycentruje okular w wyciągu chyba że będzie problem z ostrzeniem ale wątpię.

Zestaw wygląda na zupełny.

 

czyli do okulara 2 " używac tej przedlużki 35mm?

a okular 9mm wkładać bezpośrednią z to redukcja do wyciągu? nie nakładać go absolutnie na przedłużkę 35mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz ma regulacje.

Trzeba tak ustawić aby w nim a następnie w okularze było widać to samo.

Szukacz ma odwrócony obraz.

Na początek pobaw się w dzień. Oklulardaj jak z największą ogniskowa, da ci to małe powiększenie i większe pole widzenia eiec łatwiej będzie ustswic szukacz.

 

Pytanie za 100 punktów.

Czy wogolezansz niebo?

Szkoda że przygody nie zacząłeś od lornetki tylko wypłynąłes na głębokie wody z 8" sprzętem.

 

Nieba jeszcze nie znam:) ale myślę że poznam, szukacz już mam ustawiony mniej więcej ok dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie używaj tej przedłużki 35mm. Wyciąg powinien wysuwać się na 40mm, a ostrość a okularze 30mm łapię w okolicach 30-35mm wysuwu, więc jest za długa. Nie wiem, czy masz wadę wzroku i jaką, ale chyba wielkich różnic w wysuwie by wyostrzyć u nas nie ma.

Jeżeli nie wysuwa na odległość 40mm, to poluzuj tą wewnętrzną śrubkę pod wyciągiem.

 

PS. Jeśli nie znasz nieba, to nie przejmuj się. Szybko się nauczysz. :)

to mówisz żeby wogole tej przedłużki nie używać do żadnego okulara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian 88 ja miesiąc temu tez taki sprzęcik kupiłem i mam temat pod tobą o ostrość w syncie 8 bo dokupiłem 5mm okular ale wyszedł problem z seeingiem:) widze że też małe kroczki stawiasz:) sam do dzisiaj się zastanawiałem do czego jest ta expansion tube skoro ostrość w moich okularach mi łapie :) co do nieba polecam ci płatną aplikacje stellarium mobile. Korzystam z niej caly czas jak siedze w nocy. pozwala duzo i szybko poznać. Po miesiącu ide wieczorem i juz przynajmniej planety rozpoznaje :D. Mieszkam w małym miasteczku wiec raczej galaktyk nie zobacze ale apka swietnie pokazuje gdzie ich szukac tak samo jak satelity i wszystko inne co do szczescia potrzebne. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto soczewkę barlowa dokupić żeby mieć większe przybliżenie?

wczoraj pierwsze obserwacje mimo pochmurnego nieba, widzieliśmy księżyc, mars,jowisz (były widoczne jego księżyce, naliczyłem 5, wiem że ma więcej ale tyle było widać), saturn jeśli się nie mylę. Jeszcze nie było do końca ciemno a już cos było widać więc jesteśmy zadowoleni :). Wczoraj akurat była słaba pogoda a i tak było coś widać,

Tymi swoimi okularami już bliżej tych planet nie zobaczę? chciałbym zobaczyć jeszcze więcej szczegółów:) po dokupieniu jakiegoś filtra do planet sporo się polepszy widok?

jak coś źle napisałem proszę mnie poprawić

patrzyłem tym mniejszym okularem 9mm

Nie wiem tylko jak będę mógł znaleźć obiekty z katalogu Messiera, przez szukacz coś zobaczę ? czy bezposrednio przez okular trzeba znaleźć co będzie ciężkie jak dla mnnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.