Skocz do zawartości

Teleskop do obserwacji Balkonowych do 1400zł NOWY


Stonuk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów

Mam 16 lat i chciałbym rozpocząć przygodę z astronomią.

Zastanawiam się na zakupem newtona 150/750 na eq32, tylko jest mały problem.

Obserwację będą prowadzone głównie przez balkon w 250tysięcznym mieście(niby na obrzeżach).

W grę wchodzi tylko teleskop nowy. Zastanawiałem jeszcze nad makiem 102 ale sam nie wiem.

Wymiary balkonu 110cm na 3m długości.

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten

 

http://fotozakupy.pl/product-pol-988-Sky-Watcher-BK1021-EQ3-2.html

 

Pozdrawiam

p.s.

Z czasem można do niego dokupić znacznie dłuższy okular (np. 40mm) na najbledsze mgławice i galaktyki (o ile ruszysz za miasto)

oraz znacznie krótszy (np. 6mm - cenny tu zwłaszcza dla starszych osób którym trzeba szerzej powiększać detale z racji mniej dobrego już wzroku).

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście ten MAK 102 byłby najlepszy na początek, balkon nie duży, waga zestawu 8 kg, dobry do miasta i można wybrać się teren.

Jak połkniesz bakcyla to będziesz się rozwijał i przejdziesz na większy sprzęt. :astro:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1473&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_MAK_102/1300_EQ-2_(BKMAK102EQ2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym montażu ten maczek spisuje się słabo, pisał o tym forumowicz Exec swego czasu.

 

Ponadto jest jasne jak słońce i proste jak budowa cepa, że luneta o średnicy 102 mm jest znacząco lepsza od maka 102 bo nie ma strat światła i nieco bardziej dotkliwej dyfrakcji skoro NIE MA obstrukcji z powodu lustra wtórnego, które brutalnie zasłania środek teleskopu typu Maksutow.

 

Znany wzór praktyczny na maksymalne sensowne powiększenie daje dla lunet średnica w mm x 2 a dla newtonów (w tym Mak) średnica w mm x 1.6.

To sorry Winettou ale 200x jest lepsze od 160x.

 

Ja woziłem w teren EQ3-2 rozłożony na kilka części plus lunetę 90/900 i nie miałem z tym problemów ani z szybkim ustawianiem.

 

Pozdrawiam

p.s.

Nasz zacny i wybitny Moderator Robert Bodzoń mając taki właśnie budżet wybrał dla entuzjastów w pewnej szkole właśnie tę lunetę, którą tu wcześniej poleciłem.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.