Skocz do zawartości

Sky watcher virtuoso


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy

 

mam do Was takie pytanie, w przyszłym roku wiadomo zaćmienie w USA, chciałbym zakupić jak w temacie sky watcher virtuoso i zabrać ze sobą jak myślicie, czy da radę uzyskać

się nim fajne zdjęcia ? Chodzi mi o ergonomię poza tym będę sam więc ciężkiego sprzętu nie chciałbym brać chyba że polecicie mi coś innego.

 

Pozdrawiam

marcin

Edytowane przez Auron84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że myślisz o Virtuoso w kontekście samego zaćmienia, a nie także fotografowania nieba później "gdzieś z prerii"? Do tego drugiego się nie nada (ten montaż to A-Z, a nie EQ).
Czy brać w ogóle montaż z prowadzeniem na zaćmienie? Możesz zdecydowanie odpuścić, jesli chcesz robić tylko same zdjecia, a nie video czy time-lapsy albo inne sekwencje. W przeciwnym razie montaż z napędęm byłby koniecznością. Wszystko inne zrobisz ze statywu.
W przypadku zdjęć z ogniskową do 400-500mm focimy głownie zewnetrzną koronę słoneczną i tylku tu potrzebne są relatywnie długie czasy, rzędu 1s -ale nadal zrobisz to zwykłym aparatem bez prowadzenia. Z kolei przy ogniskowych rzędu 1m (przyjmijmy,że pracujemy w formacie klatki małobrazkowej) raczej zastosujemy krótsze czasy, by wyłapać wewnętrzną koronę i protuberancje. Byle nie użyć jakiejś koszmarnie ciemnej (F/kilkanaście) optyki.
Adamo w 1999 na Węgrzech robił fotki przy pomocy MTO11CA (1000mm, F/10). Widziałem odbitki z kliszy, te same zdjecia chyba były kiedyś na jego stronie www. O ile pamiętam, robione bez prowadzenia ze statywu (ale sprawdź). Ładnie widać na nich ogniki protuberancji.
Podsumowując: jeśli ma byc na lekko i tylko zdjęcia bez video itp., wystarczy statyw.
Osobna sprawa, gdybyś na tym wyjeżdzie do USA chciał również pofocić DS-y. Wtedy albo musiałbyś brać Sky Adventurer-a, Astrotraca lub Sky Walkera (DS-y + zaćmienie, większy udźwig, dużo gratów), albo tylko na DS-y ultramobilnie (aparatem z "krótkim" szkłem) coś w stylu iOptron Sky Tracker, Vixen Polarie, Nano Tracker (ten ostatni jest już u nas dostepny, ale chyba mało kto go używał, więc osiągi nieznane).
Pozdrawiam
-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.