Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem, posłuchałem, wykładzik faktycznie sympatyczny, zawsze to ciekawie się dowiedzieć, że fotony to pół miliona lat przez warstwę promienistą Słońca się ku powierzchni przeciskają. Miałem nawet kilka pytań, ale jak usłyszałem, że można pójść do teleskopu to nie chciałem już towarzystwa przynudzać.

 

Poszedłem też na chwilkę zobaczyć teleskop.

I sądzę, że chętnie bym posłuchał wykładu o tym wielkim przyrządzie (w znaczeniu: długim, ze 3 metry ogniskowej chyba miał, bo 20 cm apertury to raczej niewiele), jego montażu, konstrukcji, historii.

O - tutaj http://www.astro.uni.wroc.pl/transmisja/clark-repsold.html można go zobaczyć.

 

Baaardzo mi się podoba w tym instytucie. Mam taki plan, że na starość zostanę tam woźnym i będę odkurzał te wszystkie książki i przyrządy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tąpadłą to przełęcz między Ślężą a Radunią.

 

I do rzeczy, z Robertem spotkaliśmy sie na przełęczy koło 21:30. Jak dojechałem to Robert konczył się rozstawiać.

Na górze było zdecydowanie cieplej - tylko -8 zamiast -15 we Wrocławiu. Żadnego wiaterku, ale chyba te mgły dolnośląskie uniosły się nawet na taką wysokość, bo po 23:00 niebo było już jakby lekka mętnawe.

Zanim się rozstawiłem to uciekł mi Erydian za drzewa. Skierowałem wiec teleskop na Kasjopee w poszukwianiu galaktyki Mafei I. Jest to jedna z większych galaktyk pobliskiej grupy - odkryta dopiero w 1968 roku. W oczekiwanym miejscu dało się zobaczyć pojaśnienie, ale trudno powiedzieć czy to jakieś nierozdzielone gwiazdki w tle, odblysk czy rzeczywiście glx. Obiekt jest do powtórki, chyba poczeka do lata. Sama galaktyka jest blisko chichotek. W okolicy też sporo innych gromadek otwartych.

 

Było m35, ale moja uwaga skupiła się na jej mniejszej, bardzo zwartej sasiądce - NGC 2158; przy 110 x nic się nie rodziela, przy 230x jest do dostrzeżenia z 5-6 gwiazdek, przy 460x liczba ta wzrasta do jakiś 20-25, ale i tak widać, że są one na tle jakieś mgiełki z nierozdzielonych gwizdek

 

Potem męczyłem Saturna. przy 110x łapał się w jedno pole widzenia ze Żłóbkiem, coś dla fotografów.

Najlepiej wyglądał przy 230x w Naglerze 7mm. Przy większym powerze juz rozmywał się. Trochę trzeba było walczyć z zamarzającymi okularami.

 

Septet Copelanda. To zimowa wersja letniego Kwintetu. Lezy troszkę powyżej Deneboli. Przy gromadce Abell 1367. Charkaterystyczna jest trójeczka gwiazdek a tuż za nią septet (3+3+1 glx/5')

NGC3753 (14.53) - najjaśniejsza z całej grupki, widać wyraźnie jej wydłużony kształt, właściwie była widoczna przez cały czas

bez wytężania, obok widać dwie glx satelickie

NGC3754 (14.95) - widoczna jako tuż obok znacznie większej 3753, o ile łatwo ją widać, to trudno ją od niej rozdzielić, co chwila się

zlewały w jedną masę, ale jak już się oddzieliła to widać jej okrągły kszałt

NGC3750 (14.99) - własciwie wyglada podobnie jak 3754, jednak duzo wyraźniej oddzielała się od 3753

NGC3746 (14.92) - najjaśniejsza w drugiej trójeczce galaktyk; łatwa do dostrzeżenia

NGC3748 (15.72) - znacznie trudniejsza, zerkaniem plamka do dostrzeżenia, jest mała i jej jaśniejsze jądro,

wydaje się być rozogniskowaną gwiazdką

NGC3745 (16.10) - ta glx tylko czasami (10%) wchodziła mi na wizję, jako słabiutka, malutka plamka pomiędzy 3746 a 3748, bardzo trudna

NGC3751 (14.99) - ta glx jest nawet łatwa, leży trochę bardziej z boku, widoczny jej lekko jajowaty kształt

Widziałem, gdzieś, że jako siódma glx zamiast 3751 jest podawana pgc36010, leżąca pomiędzy dwoma trójeczkami, ale jej jasność 16.9 jest już out of scope.

 

Było potem zwiedzanie Lwa - okolice prawego tripletu; ksiegowo to M96/M95/M105/NGC3371/NGC3389/NGC3412/NGC3377/NGC3367/NGC3338/NGC3346

 

A potem jeszcze Warkocza i Panny i inne markariany, ale już bez księgowania.

 

Robert zjechał wczesniej, ja spakowałem się koło czwartej i o piątej w łóżeczku.

 

niech ciemne niebo będzie z Wami

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponawiam, może być ciekawy wykład, chociaż już chyba wszystko zostało napisane czy to tutaj, i też po polsku tu jak również w majowym numerze Świata Nauki i chyba listopadowym Wiedza i Życie (z Concoredem na okładce:). Jeśli ktoś bardzo by chciał poczytać te artykuły to mogę je zeskanować i ewentualnie wysłać;) Nie wiem czy można takie rzeczy wystawić do działu download?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

icm szaleje dzisiaj chmurami, a za oknem czyste niebo ???

 

Ja z miłą chęcią, ale do jakiejś 21:00 nie mogę się ruszyć z domu, także mógłbym dojechać gdzieś na 22:30.

Zobaczymy jak pogoda się ustali popołudniu.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognozy nie są jednoznaczne. Popatrzcie tutaj, na różnicę między modelem COSMO i Aladin:

 

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/p...y/prog_mat.html

 

(trzeba postawić chorągiewkę w okolicach Sobótki - tak na oko)

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu Krzysztofie. Jeśli pojedziemy, to pewnie na Tąpadła ok. 21.00. Piszę "Jeśli...", bo cholera widzę, że niestety zgodnie z prognozą ICM i Cosmo, coś się zaczyna paskudzić od południa. Miejmy jednak nadzieję, że to jednak Aladin dobrze przepowiada (może konszachty z Dżinem - mam nadzieję, że tylko nie z Gin'em :letsdrink: ). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie obserwacje były całkowitą kleską, ostatnio śnieg był w miejscu gdzie obserwuje całkowicie zbity i statyw spokojnie stał a teraz niestety statyw się zapadał więc postanowiłem przenieść się gdzieś na twardszy śnieg niestety było to niedaleko latarni więc dupa :/ a jakby tego było mało to zaraz przyszły chmury ledwo saturna obejrzałem przy 100x jako tako.

 

Ps. moze dziś na słoneczko sie załapie :]

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.