Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Zaliczylem m42 - sliczne! plejadki i katowalem saturna barlowem x3 z posslem 10mm a moim xt6. Seeing wysmienity, pasy na planecie, przerwa cassiniego, cienie, pieknie wszystko widac!!! Tylko to przesuwanie mojego biednego dobsona co 5 sekund - saturn uciekal jak dziki. Tego barlowa x3 od DO mam dopiero od 3 dni i od razu moglem go przetestowac. Swoja droga - jaki mozna zastosowac 'tani myk' zeby tyle nie wachlowac telepem? sa jakies niedrogie 'szersze' okulary? mam nadzieje, ze sa inne wyjscia od platformy albo paralaktyka - ktory dla telepa 150/1200 pewnie kosztuje drugie tyle co telep?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okna w zenicie 5 mag we Wrocu. Poćwiczyłem seeing balkonowy i dokładność prowadzenia wlasnej elektroniki do platformy EQ. Przy 815x przez 10 minut gwiazdka w RA kiwała się tylko od podmuchów wiatru, aby wrócić zaraz w to samo miejsce. Dłużej nie dało rady, bo chmury zasnuły niebo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardym trzeba być, nie mietkim.

 

Nie byłem już ze trzy tygodnie tam - fakt ostatnim razem było ślisko i koleiny, ale tej zimy jeden wyjazd utkwił mi szczególnie w pamięci, jakoś początek stycznia, gdy panowała mgła, a my z Robertem uparliśmy sie na obserwacje. Od Sulistrowiczek lód, od Wirów lód, świeża gołoledź, samochody rzucało przy byle hamowaniu, ale nic to uparliśmy się i dojechaliśmy z Tąpadeł na przeł. Walimską - chyba z półtora godziny. Obserwacje udało się rozpocząć prezed drugą w nocy.

 

Niestety ten nów nie udało się zaliczyć wyjazdu :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale to było zbyt mało czasu na eskapadę za miasto. Ostatnimy czasy warunki do obserwacji pod domem pogorszyły mi się drastycznie. Niemal wszyscy sąsiedzi zamontowali sobie przy ścieżkach, na gankach i tarasach takie paskudne lampeczki i halogeny z detektorami ruchu. W zasadzie nie ma po co wynosić telepa. DS'ów prawie nie widać, a planety - jak by to rzec - już widziałem :D i jakoś mnie do nich nie ciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej budzić się.

 

Wydaje się, że cały czwartek i piątek czeka nas dobra pogoda, a trzeba odrobić zaległości jeszcze z lutego.

Czy ktos jeszcze jedzie? Wstępnie przed 20 na Tąpadłach - chyba, że są inne propozycje.

 

Jesli ktos potrzebuje podwiezienia, to bez szczypania telefon do mnie w stopce - miejsca mam dużo.

 

:astro:

!Ciemnego czystego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielkim bólem, ale w tym tygodniu odpadam. Złapałem infekcję i ledwo co zbiłem gorączkę. Może tym razem dopisze mi trochę szczęścia i przyszły tydzień będzie bezchmurny.

Dzisiejsza noc zapowiada się extra - życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza pogoda była wspaniała. Do północy był swietny seeing, zasięg ~6.5 mag, potem się coś zakręciło i zerwał się wiaterek, a seeing zrobił się kupiasty. Porównywalem to do seeing prediction dla najbliższej Legnicy i tam miało być słabiutko.

 

Wiekszość tej dobrej pogody zużyłem do odkrywania zakątków gromady galaktyk Abell 1367 (powyżej Deneboli). Jest tam parę dużych glxów. Najjaśniejsza ngc3842 (11mag) wyróżnia się z tła nieba. Przy powerowania do 180x w orto tuż obok pokazuje się całe pole galaktyk jedna na drugiej. Najciekawiej widoczna UGC6697 wydłużona galaktyka tuż obok.

W sumie na jednym stopniu kwadratowym odszukałem 38 galaktyk. Większość z nich jest dość słabiutkich 15mag+. Są tez malutkie kątowo, tylko nieliczne mają ponad 1arcmin. Najsłabsza z nich to 16 mB. Jasnośc powierzchniowa dochodzi do 14.5. są też jednak jasniejsze, których nie udało się dostrzec. A więc ta gromadka u mnie to NGC3861,NGC3842,NGC3816,UGC06697,IC2951,NGC3875,NGC3873,NGC3862,NGC3844,NGC3860,

UGC06683, UGC06719,UGC06680,PGC036349,NGC3840,PGC036371,NGC3837,NGC3857,PGC036544,PGC03651

2,PGC139671, NGC3845,PGC036619,PGC036567,PGC036465,NGC3841,PGC036377,PGC169975,NGC3851,PGC036

502,PGC036526, PGC036503,NGC3867,NGC3859,NGC3868,NGC3864,NGC3827,NGC3821

 

Wystartowałem też do gromadki w Warkoczu. Ale wówczas juz niebo zaczęło pływać i zrezygnowałem po paru sztukach.

 

Z innych ciekawych obiektów były wieloryb(4631/4627) z motyką(4656/4657). Duże, jasne galaktyki.

 

Była Antena (4038/4039). Ciekawy ukłsd dwu kolidujących galaktyk. Obie dośc jasne, jednak niskie położenie na horyzontem nie pozwoliło za bardzo podziwiać.

 

Przyłapałem też w końcu ngc5053 - gromadkę kulistą towarzyszkę m53. Słaba o dużych rozmiarach. Widać z 10 gwiazdek. W zeszłym roku chwyciliśmy ją Syncie, ale w Tarusie juz było za jasne niebo (w inną noc). Jasność powierzchniowa 14.3 przy słabym gradiencie wzrostu jasności sprawiają, że jest sporym wyzwaniem.

 

Myślałem że podobnie będzie z ngc 5466 (obok M3) , ale ta okazała się znacznie łatwiejszym łupem z paroma gwiazdkami oddzielającymi.

 

Spróbowałem jeszcze zlapać SN2006X w M100. Jest widoczna w tym miejscu. Tam miałem wątpliwości, bo nie mogłem dostrzec drugiej gwiazdki. Ale ogladając teraz ostatnie zdjęcia, widać to supernowa.

 

I to było na tyle.

 

!ciemnego nieba na następny raz!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dzisiaj było we Wrocławiu, krótka wiosenna burza, 15 stopni ciepła. A teraz pogodne niebo zwiastuje, mam nadzieję, równie piękną pogodę na jutro.

Nie żeby jakaś rewelacja, od siebie z okna to widzę gwiazdy najwyżej do ok. 4 mag., ale po takim okresie chmur to i Syriusza przyjemnie zobaczyć.

 

Przy okazji - ładna aliteracja w tytule mi wyszła. Może sprzedać Urzędowi Miejskiemu na hasło promocyjne?

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Rybniku rozwijają się krokusy.Wydawało się że biały będzie pierwszy a tu niespodzianka Wstałem skoro świt :szczerbaty: o 8,30 i jest ale żółty.Widać że o ile pogoda dopisze a świeci w tej chwili słońce będzie jeszcze dzisia kilka sztuk białych i niebieskich :D .Bardzo dużo kwiatków wystartowało spod ziemi a lilka dni temu na kwietniku było tyle śniegu że wydawało się ze wystarczy go do czerwca.Szpaki znoszą do dudki materiał na gniazdo.Znacznie bardziej zdecydowanie biorą się za gniazdo niż w ubiegłym roku.No i wczoraj przelatywały jakieś chyba gęsi.Klucz rozciągnięty na niebie na conajmniej kilometr.Jeszcze nie widziałem takiej ilości ptaków w kluczu.Ze akurat miałem aparat pod ręką zrobiłem kilka zdjęc ale nie udało mi się objąć całego,który zresztą bez przerwy się zmieniał i chyba bliskość kominów Elektrowni Rybnik zaczęła wprowadzać trochę zamieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może tą następną razą to i ja się zabiorę, tylko musiałbym się z kimś zabrać bo nie mam własnego transoprtu. Ale z tym chyba wielkiego kłopotu nie będzie, bo nie dość, że mieszkam na oporowie, przez który i tak chyba przejeżdżacie, to jeszcze jedynym bagażem jestem ja (niestety) :Beer: Ale wszytko zależy od tego, kiedy ta nastpępna raza miała by być ;) Praca + studia=brak czasu, ale a nóż widelec będę mógł :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na wyjazd. Ja mam miejsce na zabranie nawet 3 osób bez sprzętu. A ze sprzętem, to już zależy od sprzętu. Kolejny termin zależy głównie od aury, a ta nas nie rozpieszcza. Może z piątku na sobotę coś się wyklaruje. Jeśli tak to wrzucę info tutaj na forum wrocławskim. Z reguły zostajemy do 2-3 w nocy, ale bywa, że i do świtu.

 

Chętni do wspólnego wyjazdu mogą subskrybować forum wrocławskie. Info o każdym nowym topicu jest komunikowane mailem.

 

!Oby niebo ciemne i spokojne było!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj nad Wrocławiem pojawiła się dziura w churach. Obszerna.

Wystawiłem więc swój sprzęt na taras ok. 21.00 i po pól godzinie przystąpiłem do obserwacji. Warunki były średnie - wiał wiatr i na niebie czasami widać było lekkie chury.

Ale.

Obejrzałem M42 w nowym okularze Ortho 12.5mm, co przy moim teleskopie TAŁ 100 daje ca. 80x powiększenie. Potem przekręciłem luparę na Plejady i kolejny szok. Nigdy takich ich nie widziałem. Niesiony natchnieniem skierowałem się na Saturna. Najpierw Ploessl 25 mm - widok OK, potem Ortho - poezja, ale przery Cassegraina nie dostrzegłem i przesiadka na Ploessla 6,5 mm (czyli powiększenie ca. 150 x) . Niestety, budowa tarasu, moja waga i wiatr nie pozwoliły nacieszyć się pełną mocą tego refraktora. Pewnie i okular swoje odegrał. No i doszedłem do wniosku, że nie do końca potrafię posługiwać się jeszcze tym sprzętem. Liczę na ekipę z Wrocka i Tąpadły...

Pozdrowienia

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.