Skocz do zawartości

ASI 290 MM


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę, po prostu muszę się z Wami tym podzielić!

 

Niedawno robiłem serię zdjęć asteroidy 2002 KL6 - wrzuciłem gdzieś nawet filmik. To było 3071 tiffów jednosekundowych (dla porządku: SCT 8", kamera ASI290MM bez chłodzenia, 3071 x 1 sek, gain 480, gamma 50). Dodatkowo zrobiłem jakieś 500 darków. Dziś postanowiłem (bo pogoda do kitu) wrzucić to do DSS i zobaczyć co wyjdzie... I jestem w CIĘŻKIM SZOKU. Na wynikowej fotce są gwiazdy najprawdopodobniej słabsze niż 20 magnitudo! Piszę "najprawdopodobniej" bo najdokładniejsze katalogi nieba kończą się na 20 mag, a na fotce są obiekty, których w nich nie ma!

 

Oto moja fotka - czerwone kółka to gwiazdy z katalogu URAT1 ze znaną jasnością, zielone - to obiekty, których w katalogu nie ma. Odległość między 2 "czerwonymi" gwiazdami to ok. 55".

 

2002KL6a.png

 

A oto link do strony atlasu Aladin z dokładnie tym samym fragmentem w środku (trzeba tylko zoom zrobić):

http://aladin.u-strasbg.fr/java/nph-aladin.pl?from=VizieR&script=get%20Aladin%2020%2009%2033.521%20%2B42%2022%2036.27%2010arcmin%3Bsync%3Bget%20VizieR(I/329)

 

Tu warto jeszcze dodać, że mój setup ma raptem 0.29" / pixel, co - jak rozumiem - oznacza, że obraz gwiazdy rozbijany jest na (zbyt) wiele pikseli i po zastosowaniu krótszej ogniskowej kamera łapałaby jeszcze słabsze obiekty (mam rację?).

 

Jestem pod wrażeniem możliwości tej kamery!

 

Pzdr,

Gajowy

 

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Aladinie również widać te obiekty które zaznaczyłeś. Dlaczego są nie opisane ? Być może ze względu na rozdzielczość, bo tam gdzie rozbiłeś obiekt na dwa elementy (662-367560) w Aladinie dopatrujemy się tylko jednego. Uważam, że bariera 20 mag nie jest przeszkodą, bo porównując 662-367577 z tym obiektem który zaznaczyłeś na zielono (u góry) - są podobnej jasności. Tak czy inaczej gratuluję efektów :D

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Aladinie również widać te obiekty które zaznaczyłeś. Dlaczego są nie opisane ? Być może ze względu na rozdzielczość, bo tam gdzie rozbiłeś obiekt na dwa elementy (662-367560) w Aladinie dopatrujemy się tylko jednego. Uważam, że bariera 20 mag nie jest przeszkodą, bo porównując 662-367577 z tym obiektem który zaznaczyłeś na zielono (u góry) - są podobnej jasności. Tak czy inaczej gratuluję efektów :D

 

Dziękuję za gratulację, ale one należą się producentowi kamery, nie mi :).

 

Masz rację, jest pewnie wiele powodów, dla których w katalogach nie ma wszystkich gwiazd (albo są takie, które nie istnieją) - zmienność, niedoskonałość algorytmów, restrykcyjne podejście do wyników, błędne "matchowanie" z innymi katalogami, błędy wyznaczania ruchów własnych itd. Jasności też są niekoniecznie dokładne w tych katalogach, które nie są z założenia stricte fotometryczne (tutaj: URAT1). Ale bariera 19mag raczej na pewno została przekroczona, to niesamowite! Sprzętem wartym 2 średnie krajowe można dostrzec tak słabe obiekty! Gdy zaczynałem swoją przygodę z astronomią, to w głowie się nie mieściło :).

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się to jeszcze czasami nie mieści w głowie.

Jak zaczynałem swoją przygodę z astronomią w latach 70-tych XX wieku to największym na świecie teleskopem palomarskim (5 m.) na zdjęciach sięgano do 24 magnitudo a teraz my, amatorzy w przydomowych obserwatoriach spokojnie ocieramy się o ten zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale bariera 19mag raczej na pewno została przekroczona, to niesamowite! Sprzętem wartym 2 średnie krajowe można dostrzec tak słabe obiekty!

 

 

A nawet 20, nie tylko 19

http://astropolis.pl/topic/51721-90377-sedna-2003-vb12/

http://astrofotografia.republika.pl/planets/Sedna.htm

 

Nawet nie wiecie jak ważny przy tych akcjach jest seeing.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.