Skocz do zawartości

jak sprawdzic ogniskowa okularu?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

pytanie pierwsze

Metoda ElCapitano

(najlepiej by było gdyby sam to opisał :salu: )

na brystolu rysujesz ołówkiem siatkę o kwadratowych oczkach np. 2x2mm

przykładasz na to przezroczystą folię i igłą kopiujesz tą siatkę na folię

teraz siadasz sobie wygodnie na słoneczku w południe

i po kolei ustawiasz :

słońce , folia , okular , brystol

obraz siatki z foli rzutowany jest przez okular na brystol

brystol i słońce są nieruchome :mrgreen:

musisz tak ustawić okular i folię oby obraz obraz lini siatki był ostry na brystolu i miał tą samą wielkość

następnie mierzysz odległość folia brystol dzielisz przez 4 i masz ogniskową okularu

:smoke:

Jeśli to wszystko umieścisz na ławie optycznej (nawet prowizorycznej)

to możesz uzyskać dokładność 0,1 mm

 

pytanie2

rozebrać :wink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Oto rada El_Capitano:

---------------------------------

W domowych warunkach ciężko będzie wiarygodnie to zmierzyć.

Gdyby chociaż pole widzenia było pewne, to obliczyłbyś

ogniskową okularu z pola widzenia teleskopu. Ale i tu jest loteria.

Najlepszy domowy sposób, to pomiar średnicy zrzutowanej

na papier milimetrowy plamki wyjściowej tego okularu.

 

Ja mierzę ogniskowe również z pomiaru plamki,

ale mikroskopem pomiarowym z podziałką 0,05 mm.

-----------------------------------

 

To mądre słowa El'a.

Sam sobie posprawdzałem swoje okularki przy pomocy zwykłej linijki i też się sprawdza choć pomiar jest tylko przybliżony.

 

Pomysł dokładnie polega na skierowaniu teleskopu w jasne niebo i wkładaniu po kolei okularków. Przykładamy kalkę techn. do okularu i ustawiamy w takiej odległości od soczewki aba plamka miała ostre krawędzie. Można chyba też zamiast tego kręcić wyciągiem - nie pamiętam. :oops: Teraz mierzysz średnice plamki i zapisujesz sobie.

Obliczanie ogniskowej polega najpierw na podzieleniu średnicy obiektywu teleskopu przez średnicę plamki z okularu. A ten wynik to powiększenie z tym okularem.

 

Ogniskowa okularu = ogniskowa teleskopu podzielona przez powiększenie dawane z tym okularem. :mrgreen:

 

Wynik jednak według Mnie może nie być dokładny, bo w okularach są diafragmy, które być może mają wpływ na średnicę plamki wyjściowej. Ale to już pytanie do Janusza_P. :salu: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diafragma jeśli jest na swoim miejscu a nie poskładana po swojemu"inaczej" nie wpływa na wynik pomiaru źrenicy wyjściowej :salu:

Problemem jest tylko w tym wyliczeniu prawdziwa ogniskowa teleskopu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypatrzylem na Allegro miedzy innymi ZEISS'a numer aukcji 31934125. Moze jak ktos mial tych okularkow w rekach sporo, to po prostu rozpozna na zdjeciu w aukcji i nie bedzie loterii.

 

Jest tam tez teki fajny komplecik (numer aukcji 32130242) ale facet facet nie podal nawet srednicy, a wyglada to na wiecej niz 24,7 mm. No i nie wiadomo ile ten komplet osiagnie na dobiegu :(

 

Moze ktos z was wie co to i mnie ostudzi/napali, bedzie mi latwiej podjac decyzje.

 

Dzieki za przekazana juz wiedze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam tez teki fajny komplecik (numer aukcji 32130242) ale facet facet nie podal nawet srednicy, a wyglada to na wiecej niz 24,7 mm. No i nie wiadomo ile ten komplet osiagnie na dobiegu  

To nie są okulary, tylko obiektywy do mikroskopu.

Nie nadaje się to do zastosowań jako oklary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien fajny bardzo stary obiektyw od mikroskopu produkcji PZO.

Fajna rzecz i dobrej jakości. Próbowałem oglądać przez to okularami od teleskopu i powery to można dawać znaczne. To jakiś dziwny obiektyw, bo im bardziej oddalę od niego okular to tym większe powiększenie. Normalnie istna funkcja ZOOM.

 

Tak sobie myślę może zbudować z tego mikroskop made in home z ZOOM-em i wymiennymi okularkami od teleskopu. :| :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to polski obiektyw mikroskopowy to powinien pracować z okularami w odległości bazowej 140mm dla której jego korekcja została zaprojektowana, wtedy osiąga njwiększą rozdzielczość i kontrast obrazu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.