Skocz do zawartości

czyszczenie obiektywów lornetki


ErnEstO

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, często czyszczę tym swoje okulary z warstwami i mogę powiedzieć, że nie uszkadza ich i jest skuteczny w usuwaniu tłuszczu i kurzu.

 

Pozdro

Rad

 

Dzięki, spróbuję jutro poeksperymentować tym preparatem na mojej lornetce,

bo jak do tej pory, to udało mi się odwrotną, miekką końcówką pędzelka HAMA

usunąć tłuste plamy, ale z pozostałymi, chyba owado-pochodnymi zanieczyszczeniami, już nie mogłem sobie poradzić.

Z kolei nie mogę nigdzie w aptece dostać izopropranolu.

Mam nadzieję, że FSC poradzi sobie z resztą. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Hmm, często czyszczę tym swoje okulary z warstwami i mogę powiedzieć, że nie uszkadza ich i jest skuteczny w usuwaniu tłuszczu i kurzu.

 

Pozdro

Rad

 

Wielkie Dzięki za polecenie tego specyfiku! REWELACJA !!! :notworthy::notworthy::notworthy:

Obiektywy czyściuteńkie jak łza, jakby prosto z fabryki !

Sterylnie czyste i oczywiście z warstwami MC :banan:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam HAMA od dawna, z wielkim zadowoleniem, ale wklęsła końcówka Z PEWNOŚCIĄ NIE JEST WIECZNA, zalecam by na nią spojrzeć od czasu do czasu z reflekcją czy jeszcze zdatna! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Hmmm... To wygląda bardzo podobnie jak wspomniany wyżej Hama Lens Pen.

A, że w Toruniu, to może kupię do czyszczenia obiektywów w rzutnikach z firmie.

Widzę z innych przedmiotów wystawiającego, że ma też sprzęt optyczny Delta Optical i Celestrona na sprzedaż. Czyżby pojawił się nieśmiało sklep astro w Toruniu???

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czołem

 

Idąc za Waszymi radami kupiłem izopropanol (przez allegro, sprzedający "ejama_pl") Próbowałem nim wyczyścić obiektyw lornetki. Po wyschnięciu preparat pozostawił białe smugi (widać wyraźnie na zielonych powłokach), które bardzo ciężko usunąć. Pomyślałem, że to wina bibułki (trochę się rozpuściło i zamieniło w biały osad), ale nie - po zmianie na inną znowu ten osad. :Boink: Dziwna sprawa, bo lornetka wygląda na czystą (patrząc od strony obiektywu, jest on "niewidoczny", całe światło wpada, żadnego osadu. Ale spoglądając pod kątem znowu te smugi... aaargh! Jestem perfekcjonistą i nie lubię jak coś nie jest wyczyszczone na tip-top. Następnym razem kupiłem więc inny izopropanol, który ktoś nawet polecał na tym forum (zwowu przez allegro: sprzedający "barpy"). Po jego zastosowaniu smugi są nadal, choć dużo mniejsze. Oba płyny były w plastykowych opakowaniach, może z czasem je rozpuszczają i stąd ten osad (nie jestem chemikiem więc mam o tym blade pojęcie). Może powinienem rozcieńczyć płyn wodą destylowaną?

 

Pozdr

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam płyn który wydaje mi się być izopropanolem (z zestawu do czyszczenia optyki) i on też pozostawia smugi, jeżeli przetrze się optykę nasączonym nim kawałkiem bawełny. Najlepsze efekty daje nasączenie nim patyczka do uszu i delikatne przetarcie całej powierzchni. Pozostawia zaschnięte ślady ale łatwo daje się je usunąć "polerując" soczewkę kawałkiem suchej, miękkiej bawełny. Trzeba to robić z wyczuciem żeby nie porysować warstw.

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostawia zaschnięte ślady ale łatwo daje się je usunąć "polerując" soczewkę kawałkiem suchej, miękkiej bawełny.

Chyba wystarczy chuchnąć i zetrzeć jednokrotnie powstałą warstwę skroplonej pary czy to ściereczką czy chusteczką. Ale wolę jednak rzeczy jednorazowe takie jak chusteczki higieniczne (oczywiście wysokiej jakości, byle nie z tesco).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.