Skocz do zawartości

czyszczenie obiektywów lornetki


ErnEstO

Rekomendowane odpowiedzi

jest taka sprawa wczoraj jak zdjełem dekielki z obiektywów od kronosa na przwym ob był duży tlusty ślad kciuka:-( nie wiem kto takie okropne ślady po sobie pozostawił ale jakoś trzeba to wyczyścić.

i właśnie w tym rzrcz czy znacie jakieś skuteczne matody czyszczenia soczewek(bo jeżeli bym szmatką do okularów to czyścil to może coś z powlokami się stanie?) wole najpierw zapytać bo jeszcze coś zepsuje a wtedy to :Ass: :::::-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa zasada w optyce to nie brudzić, nie palcować nie zalewać a jeśli już czyścić optykę z warstwami z paluchów to delikatną bibułką nasączoną (zwilżoną) izopropanolem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wziąść izopropanol?

 

Mozna kupic w dobrych sklepach fotograficznych (maja takie fajne zestawy: plyn + chusteczka z odpowiednich wlokien)

 

A w internecie tez sporo tego sprzedaja chocby tu :

 

http://www.agawa.pl/g1.asp?nrs=265

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kupowaniem w duzych flachach trzeba ostroznie. Do czyszczenia optyki płyn powinien być czysty, tzn. chemicznie - oznaczenie na butli cz. lub czysty. Znacznie gorszy jest techniczy lub tech. - w takim stopniu czystości nadaje się jako rozpuszczalnik do farb czy do odtłuszczania ale nie do czyszczenia optyki.

Silne tłuste zabrudzenia np. smar dobrze usuwa cyklohexanon - do nabycia w sklepach z odczynnikami.

Aha, przy okazji, dla przypomnienia - trzymajcie smary zawierajace silikon z daleka od optyki - właśnie oglądałem lornetkę, którą właściciel "przesmarował" smarem silikonowym i ten smar spenetrował pryzmaty - wlazł pomiędzy szkło a warstwę przeciwodblaskową - prawdziwy penetrator. Właściciel zorientował się, że obraz w lewym okularze ma jakiś rozmyty - przyniósł do mnie, rozkrecilismy i kaszana. Zostało pół lornetki Zeissa - aż serce boli...

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia optyki płyn powinien być czysty, tzn. chemicznie - oznaczenie na butli cz. lub czysty. Znacznie gorszy jest techniczy lub tech. Jurek

Myślę, że co najmniej cz.d.a. 8) w większości wypadków odczynniki o takim stopniu czystości nie są zbyt drogie :D

O czystosci związków można poczytać np. tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Czysto%C5%9B%...4%87_substancji

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja otrzymałem wczoraj od swojego znajomego fotografa bibułki do czyszczenia obiektywów i zaraz sobie nimi wyczyściłem okulary, obiektywy foto. Bardzo ładnie schodzą wszelkiego radzuje ślady po paluchach itp. Co prawda lornetki nie czyściłem bo jeszcze czysta, ale chyba nie ma przeciwskazań?

Zamowiłem sobie paczuszke bibułek, wydają mi sie dobre i poręczniejsze w użyciu wzamian za jakieś płyny waciki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia optyki płyn powinien być czysty, tzn. chemicznie - oznaczenie na butli cz. lub czysty. Znacznie gorszy jest techniczy lub tech. Jurek

Myślę, że co najmniej cz.d.a. 8) w większości wypadków odczynniki o takim stopniu czystości nie są zbyt drogie :D

O czystosci związków można poczytać np. tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Czysto%C5%9B%...4%87_substancji

Michał

Drogi Michale, pół litra etanolu cz.d.a. (czysty do analizy) kosztuje w odczynnikach Mercka prawie 200zł , litr eteru etylowego cz. kosztuje ok.60 zł, cz.d.a już prawie 300. Cena rosnie wykładniczo wraz ze wzrostem czystości :Cry:

Dodatkowo, raczej nie sprzedaję się rozpuszczalników w opakowaniach mniejszych niż 1, a wyjatkowo 1/2 litra. Stosowanie, do czyszczenia zewnętrznych części optyki rozpuszczalników o jeszcze większym stopniu czystości to już masochizm finansowy, o braku sensu nie wspominam. Przecież szmatka, bibułka etc. co będziemy zwilzać rozpuszczalnikiem, jest dużo brudniejsza (choćby była super uprana) od rozpuszczalnika cz.d.a. (o naszych rekach trzymajacych tę szmatkę z potem, łojem itp. nie wspominam).

A rozpuszczalniki o wyższych stopniach czystości - np. chemicznie czysty są normalnie niedostepne w sprzedaży (tylko na zamówienie), a ceny, uwierz mi sa horrendalne (coś jak APO :lol: ).

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Michale, pół litra etanolu cz.d.a. (czysty do analizy) kosztuje w odczynnikach Mercka prawie 200zł , litr eteru etylowego cz. kosztuje ok.60 zł, cz.d.a już prawie 300. Cena rosnie wykładniczo wraz ze wzrostem czystości  :Cry:  

Dodatkowo, raczej nie sprzedaję się rozpuszczalników w opakowaniach mniejszych niż 1, a wyjatkowo 1/2 litra. Stosowanie, do czyszczenia zewnętrznych części optyki rozpuszczalników o jeszcze większym stopniu czystości to już masochizm finansowy, o braku sensu nie wspominam. Przecież szmatka, bibułka etc. co będziemy zwilzać rozpuszczalnikiem, jest dużo brudniejsza (choćby była super uprana) od rozpuszczalnika cz.d.a.  (o naszych rekach trzymajacych tę szmatkę z potem, łojem itp. nie wspominam).

A rozpuszczalniki o wyższych stopniach czystości - np. chemicznie czysty są normalnie niedostepne w sprzedaży (tylko na zamówienie), a ceny, uwierz mi sa horrendalne (coś jak APO  :lol: ).

Pozdrawiam,

Jurek

Wielce czcigodny Jurku,

nie chce mi się wierzyć w ceny podane przez Ciebie a wygląda, że aby sprawdzic należy sie zarejestrować na stronie "Mercka" ale jeśli tak naprawdę jest to proponuję zaopatrywać się w odczynniki w POCh 8) 8) 8)

POCh ma rewelacyjny katalog z cenami http://www.poch.com.pl/katalog_1.php

Przykładowe ceny przedstawiają się następująco:

C2H5OH opakowania 500 ml 96% cz. 42,50 zł a cz.d.a. 44.35 zł czyli mniej więcej jak w monopolowym :wink:

zaś 99,8% cz. 60,95 zł, cz.d.a. 68.95 zł czyli różnica w cenie ok. 13%, sp. cz. (specjalnie czysty) 82,25 zł różnica -ok. 35%

Podobnie jest z izopropanolem 1l cz. 8,82, cz.d.a. 9,12 a sp.cz. 25,80

Eter etylowy cz.d.a 250 ml 6,45 zł a 1l 18,85

W wielu przypadkach odczynnik cz.d.a. jest droższy od cz. o kilkanascie procent a i wyższe stopnie czystości są w zasięgu niejednego użytkownika lornetek czego o APO nie można powiedzieć.

Na zakończenie wracając do szmatek paluchów, łoju etc. to oczywiscie czystość należy zachować na tyle ile możemy a ja postaram się zeskanować dwie strony z opisem czyszczenia z książki p. Szymańskiego "Budowa i montaz aparatury optycznej" ale to dopiero w przyszłym tygodniu

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

faktycznie wyglada na to, ze Merck jest potwornie drogi, kupuję pewne komponenty u nich i stad mam ich katalogi.

Sprawdziłem inne firmy i masz rację - literek cz.d.a. etanolu mozna kupić za ok. 80zł + VAT. :Boink: - tu powinien być emotikon posypywania głowy popiołem

A zatem ja takze przyłaczam się:

do czyszczenia optyki lepiej użyć rozpuszczalników cz.d.a. (skoro kosztuja niewiele drożej).

A swoją drogą - dzieki temu wątkowi moze moja firma trochę oszczedzi na odczynnikach...

Pozdrawiam :przytulas:

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą - dzieki temu wątkowi moze moja firma trochę oszczedzi na odczynnikach...

Pozdrawiam :przytulas:  

Jurek

To mam szansę przyczynić się do wzrostu gospodarczego, ech gdyby Balcerowicz wiedział :wink: :wink:

Do cen pewnie Vat trzeba dodać i być może jakąś marżę detaliczną ale to by trzeba sprawdzić

Pozdrawiam :Beer:

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, robicie trochę zamieszania z tymi czystościami. Kiedyś już miało to miejsce w wątku CZYM MYĆ LUSTRO i dotyczyło wody "destylowanej".

Mała dygresja - sp.cz. niekoniecznie jest czystszy od cz.d.a. Zależy od przeznaczenia. Sp.cz. z dodatkowym określeniem nieraz jest określony NORMĄ ZAKŁADOWĄ.

Myślę że cz.d.a. jest bezpieczną czystością.

Nie sądzę żeby mieszanie alkoholu z eterem (jak to piszą w cytowanej instrukcji) było konieczne, najczęściej wystarczy poprostu alkohol izopropylowy albo etanol. Właściwie każdy alkohol ale niektóre są truciznami, np. n-butylowy. Ja używałem zwykle metanolu ale nie powiem skąd go brałem bo jest bez zezwolenia na obrót truciznami niedostępny w handlu.

Nie powiem też gdzie pracowałem przez 10 lat ale pierwsze trzy z nich to był nawet POCH :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Do czyszczenia wszelkiego rodzaju optyki z warstwami antyrefleksyjnymi używam bezalkoholowych płynów do czyszczenia ekranów monitorów komputerowych, np. Fellowes Screen Cleaner: http://www.fellowes.pl/produkt/product_det...id=99718&gid=68 . Na stronie można znaleźć zestawy ze ściereczkami.

 

Pozdrawiam

Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Myslisz, ze zabrudzenia od PALUCHOW, a wiec tluste, na obiektywach lornetki posiadajacej takie warstwy tez ustapia po zastosowaniu tego specyfiku ? Probowales juz usuwac nim takie zabrudzenia ?  :icon_rolleyes:

 

Pozdrawiam

 

Ja uzywam tego (chyba nie tylko ja :rolleyes: ) i jestem bardo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tez ten pedzelek HAMA i czyscilem nim okulary do teleskopu ale zwykle,

bez warstw. Do lornetki z warstwami to jednak mialem obawy, czy nie zniszcze tym warstw.

 

CZY przypadkiem zabrudzenia, ktore usunalem z okularow przy pomocy tej koncowki

i ktore sie na niej pewnie znajduja, nie przeniosa sie teraz na lornetke i jeszcze bardziej nie zamarza obiektywu ? :unsure:

 

Ciekawe jaka zywotnosc a raczej efektywnosc ma ta koncowka? :icon_rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslisz, ze zabrudzenia od PALUCHOW, a wiec tluste, na obiektywach lornetki posiadajacej takie warstwy tez ustapia po zastosowaniu tego specyfiku ? Probowales juz usuwac nim takie zabrudzenia ?  :icon_rolleyes:

 

Pozdrawiam

 

Hmm, często czyszczę tym swoje okulary z warstwami i mogę powiedzieć, że nie uszkadza ich i jest skuteczny w usuwaniu tłuszczu i kurzu.

 

Pozdro

Rad

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.