Skocz do zawartości

Zestaw do astrofoto


Darten_xd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Już od kilku lat interesuję się astronomią i od roku astrofotografią. Chciałbym zasięgnąć porady eksperta jeśli chodzi o astrofotografię. A mianowicie chodzi mi o dobry na początek zestaw do astrofoto. Jestem młody, jeszcze dużo czasu przede mną zanim zacznę pracować, więc mam dość ograniczony budżet na ten wydatek - około 2000 zł. Do tej pory miałem teleskop, 10 calowego dobsona Sky-Watcher, który jest w trakcie sprzedaży, oraz aparat Canon 450D. Dobson nadawał się tylko do fotek księżyca i planet, a ja bardziej przepadam za fotografią naszej galaktyki no i trochę "mniej szerokich kadrów". Mieszkam w miasteczku, które ma 8000 mieszkańców, ale mam miejscówkę kilka kilometrów od domu, na wsi, gdzie niebo jest naprawdę ciemne (na czasach 30+ sekund nie ma widocznego LP ). Trochę obeznałem się w temacie, ale mam pytania :
-Czy zestaw : EQ3-2 z napędem i dovetailem + Filtr korekcyjny Baadera (podlinkuję, o który mi chodzi) + filtr h-Alpha 2" 35nm + jakiś używany teleobiektyw o ogniskowej co najmniej 100 mm

będzie w moim wypadku dobry do astrofotografii?

-Czy filtr H-alpha 35 nm będzie dawał znacznie gorsze efekty niż 7 nm?

 

Filtr korekcyjny to ten : http://www.astrokrak.pl/astrofotograficzne/885-filtr-do-matrycy-do-canon-40d-50d-400d-450d-1000d.html, i czy nada się on do użytku. Słyszałem, że standardowy filtr na matrycy canona blokuje w 75% światło o długości 650nm, waham się przez to, że przepuszcza on podczerwień i z tego co wiem, wyjdą na zdjęciach plackowate gwiazdy.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie ze aparat nie jest jeszcze odblokowany na wodór. Wykonanie tego to nie jest prosta sprawa typu wymiana obiektywu.

Lepszy jest 7nm, ale jego w formie 2" nie zainstalujesz pomiędzy obiektyw-body Canona.

Trzeba poszukać go jako clip.

 

Zresztą ja na samym początku dałbym sobie spokój z filtrami i wodorem.

Poprostu rób zdjęcia, duzo zdjec, aby stack był gładki. Poznaj klatki kalibracyjne i podstawowe techniki obróbki. Potem przyjdzie czas na kolejne kroki.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać zdjęć z różnych obiektywów i sprawdzić jaka to skala obrazu itp. Ja mam canona 450d i właśnie obiektywy. Canon jest zmodyfikowany tak, że został usunięty filtr przed matrycą, czyli wychodzą te plackowate gwiazdy.

 

tutaj z 55mm http://astropolis.pl/topic/54599-labedz/

 

tutaj z 200mm http://astropolis.pl/topic/54488-m31/

 

ISO i czasy są podane w tematach więc zobaczysz czego możesz się spodziewać po różnych czasach z twoim aparatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr Baadera, o którym mówisz to nie przezroczyste szkło, które puszcza całą podczerwień, co faktycznie w refraktorach/obiektywach może psuć gwiazdy, tylko jest to filtr typu UV/IR-Cut. Przepuszcza prawie 100% światła czerwonego i na granicy czerwieni z podczerwienią następuje nagłe wycięcie transmisji. Dokładnie tak, jak w filtrach luminancji. Oryginalny filtr canona ma łagodny spadek, który zaczyna się już w czerwonym i dlatego słabo przepuszcza linię Ha (która jest w czerwonej, nie podczerwonej części widma. Sam zobacz:

canon-camera-astro-upgrade-56d.jpg

No i oczywiście to nie jest taka prościutka wymiana filtra, jak w okularze. Modyfikacja aparatu to nie trywialna sprawa. Są osoby, które się tym zajmują. Samemu też się to da zrobić mając pewnie "ogarnięcie techniczne" i posiłkując się tutorialami w necie.

 

Filtr Ha 35 nm będzie lepszy do Canona, niż 7 nm. To dlatego, że jest on raczej kiepskim detektorem do astrofoto i na filtrze 7 nm obraz byłby już bardzo ciemny, wymagałby bardzo długich ekspozycji. Ale focąc z dobrej miejscówki niekoniecznie warto się pchać w ten filtr. Dużo łatwiej i szybciej zorbisz zdjeicie bez niego, choć mgławica nie będzie tak kontrastowa. Ale pamiętaj, że Ha to tylko do mgławic i to nie wszystkich. Filtr Ha to dla Canoniarzy najczęściej jedyny sposób uzyskania rozsądnego efektu w mieście.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, myślę, że dam sobie spokój z filtrem H-Alpha, skoro mam dość ciemne niebo nad sobą. Przy okazji będzie trochę więcej pieniędzy na lepszy teleobiektyw.

EQ3-2 z ogniskową 55 bez problemów ciągnie 5-minutowe czasy? Bo na zdjęciach Tomka widzę, że gwiazdy nie są pojechane na 5 minutach ale nie jest napisane jaki to montaż.

I w ogóle jeszcze pytanie, jaki obiektyw do 1100 zł polecacie (może być używany)? Chodzi mi o taki w którym gwiazdy byłyby ostre (z kitem, ile bym nie siedział, nie złapię ostrości dobrze na F5) i taki, którym dałoby się dobrze sfotografować np. M31, czy M33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no zapomniałem o montażu, u mnie to NEQ6, więc dużo droższy od eq3-2 (ale eq 3-2 powinien dać radę z 2 minuty tutaj trzeba by zapytać posiadaczy tego sprzętu). Ten mój neq6 z 200mm dawał radę 5 minut, a przy lepszym ustawieniu i 10 minut.

 

Z obiektywów to na pewno dobry jest samyang 135 f/2, ale nie wiem ile kosztuje używany. Nowy około 2 000, więc budżet przekracza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.